جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید شیرمحمد رستمیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید شیرمحمد رستمیان

قتي كه اسوه ‌‌هايي چون فاطمه و زينب و خديجه(س) در اسلام براي زنان بلكه براي مردان نيز و بلكه براي دنياي بشريت وجود دارند زنان جوامع مسلمان بايد قله‌‌هاي عزت و استقلال و شرافت و حيثيت و كمال را فتح كرده و در وادي نور قدم نهند همچنان كه زنان مسلمان ايراني در اين مسير قرار گرفته‌‌اند و بايد به دامان پاك چنين مادراني درود فرستاد كه چنين فرزنداني تربيت نموده‌‌اند و جامعه را لبريز از نور ايمان نموده‌‌اند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :شیرمحمد رستمیان
نام پدر :گل محمد
تاریخ تولد :۱۳۴۰/۰۶/۱۴
محل تولد :روستای تویه دروار دامغان
شغل :کارمند آموزش و پرورش
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۲۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۱۲/۱۷
محل شهادت :جزيره مجنون
نام عملیات :خیبر
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :دروار
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای دروار

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید شیرمحمد رستمیان، فرزند گل محمد،در تاریخ ۱۳۴۰/۰۶/۱۴ در روستای تویه دروار دامغان،دیده به جهان گشود. شیرمحمد دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستا گذراند و بعد از آن به شهر آمد و بقیه ی تحصیلاتش را در دامغان گذراند و تا مرحله ی دیپلم پیش رفت. او پس از اخذ مدرک دیپلم به خدمت مقدس سربازی رفت.دوران سربازیش با جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان مصادف شده بود و او که جوانی با غیرت و حساس نسبت به وطن و آینده ی ملت شریف ایران بود،در طول دوره ی سربازی اش در مناطق جنگی حضور داشت و دلاورانه و با فداکاری در مقابل دشمن اشغالگر می جنگید زیرا آرمانهایش مهم تر از هر چیزی در زندگی برایش بودند.

او چندین بار در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرد و شجاعانه و جان بر کف از ملت شریف ایران پاسداری کرد.

بعد از اتمام دوره ی سربازی،او باز هم ساکت ننشست و به فرمان رهبر فرزانه انقلاب،از طریق بسیج سپاه پاسداران،مجدداً به جبهه اعزام شد و خالصانه به همراه همرزمانش جنگید. او پس از بازگشت از جبهه ،به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به مدت چهار ماه در روستای دشتبو تدریس می کرد و در جبهه ای دیگر دینش را به جامعه ادا می کرد.

او در حین تدریس و اشتغال در آموزش و پرورش،بار دیگر در طرح لبیک یا خمینی،به سوی جبهه شتافت و در منطقه ی عملیاتی خیبر خدمت می کرد . او سرانجام بعد از این همه حضور و ایثارگری و انجام وظیفه،در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۱۷ در جزیره ی مجنون عملیات خیبر بر اثر اصابت ترکش به آرزوی قلبی اش رسید و از جام شیرین شهادت سیراب شد.پیکر پاک شهید، پس از تشییعی باشکوه،در روستای دروار،به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

ان الله اشتري من المومنين انفسهم و اموالهم الجنته

خداوند جان و مال اهل ايمان را  به بهاي بهشت خريداري كردند.

يقاتلون في سبيل الله فيقتلون و يقتلون

آن‌‌ها را كه در راه خدا جهاد مي‌‌كنند كه دشمنان دين را به قتل برسانند و يا خود كشته شوند. با سلام به حضرت صاحب الزمان ولي عصر(عج) و درود بي پايان به رهبر كبير انقلاب اسلامي امام خميني و سلام به ارواح پاك شهداي صدر اسلام تا به امروز كه جان و مال خود را در راه احياء دين اسلام نثار نمودند.

سلام به يگانه سردار اسلام سرور شهيدان امام حسين(ع) كه درس آزادگي و آزادي به تمامي شيعيان آموخت كه تا اين زمان پيروان راه آن بزرگوار را در كربلاي ايران مشاهده نماييم از نواب‌‌ها تا مطهري‌‌ها و تا   بهشتي‌‌ها و دستغيب‌‌ها و چمران‌‌ها و تا اين لحظه و تا آينده دور و نزديك همه شعار هيهات من الذله را جامه عمل بپوشاند و عباس وار، علي‌‌اكبروار، قاسم‌‌وار، اصغروار و رقيه‌‌وار راه مولاي خود را پيمودند.

آري اي برادران و خواهران مؤمن و حزب‌‌الله بدايد و بشناسيد راه و شعار اين عزيزان را كه چگونه جان به جان آافرين تسليم نمودند و سبیل‌‌الله در پيش  گرفتند. اينجانب شيرمحمد رستميان با نيتي خالص و با عنايت الله بي نهايت خوشحالم كه توانسته قدم در اين راه بنهم و از شما اي ملت عزيز و خانواده گرامي التماس دعا دارم و عاجزانه مي‌‌خواهم از خدا بخواهيد مرا جز شهيدان قرار دهد و شما اي پدر بخوان نوشته اين شخص حقير يعني دست بوست را و از خدا طلب آمرزش گناهانم را بنما.

دعا به جان امام عزيز را از ياد نبريد اين كوثر زمان كه هر چه داريم از اين اسطوره مقاومت است بعد از اين كه خداوند متعال اين افتخار را نصيب اين حقير كرد افتخار بزرگي است كه نصيب شما خواهد شد و مسئوليتتان سنگين است و شما هادي اين خانواده هستيد و ايشان را به سوي الله هدايت بايد بكني چون سرپرست جامعه بخواه كه اين قرباني را از تو قبول كند تكرار مي‌‌كنم از خدا بخواه كه مرا جز شهيدان قرار دهد.

و تو اي مادرم سلام بدان كه تو يك رزمنده في سبيل الله پرورانده‌‌اي و تحويل يك اجتماع داده‌‌اي رزمنده‌‌اي كه براي خدمت اسلام و مسلمين و دفاع از وطن اسلامي خويش جان و مال خود را  فداي اين راه نمودند و باز مي‌‌گويم كه از بزرگ بانوي اسلام فاطمه زهرا (س) عبرت بگيريد و بدان او حسين‌‌ها و حسن‌‌ها پرورانده است و تحويل به عالم بشريت داده است وقتي كه اسوه ‌‌هايي چون فاطمه و زينب و خديجه(س) در اسلام براي زنان بلكه براي مردان نيز و بلكه براي دنياي بشريت وجود دارند زنان جوامع مسلمان بايد قله‌‌هاي عزت و استقلال و شرافت و حيثيت و كمال را فتح كرده و در وادي نور قدم نهند همچنان كه زنان مسلمان ايراني در اين مسير قرار گرفته‌‌اند و بايد به دامان پاك چنين مادراني درود فرستاد كه چنين فرزنداني تربيت نموده‌‌اند و جامعه را لبريز از نور ايمان نموده‌‌اند.

و اي مادر از تو مي‌‌خواهم كه به خاطر من ناله و زاري نكني و به جاي ناراحتي و بي‌‌طاقتي از خدا طلب مغفرت اين حقير را بكن. مبادا كه خداي نكرده ناله كني كه دشمن را شاد كني و وادار كني كه آن كوردلان اراجيف ببافند. به مردم شيريني بده و جشن بگير و با اين حركات و رفتار بايد دشمن را بكوبي و خوار و ذليل نمايي اين بدبخت‌‌ها را دعا به جان امام را از زياد نبري و از خدا بخواه كه مرا جز  شهدا قرار بدهد.

و اي برادران شما عزيزان را اسلام مي گويم و از شما التماس دعا دارم اي عزيزان اين را مي‌‌دانيد كه با توجه به جنگ داشته باشيم و هيچ‌‌وقت خداي نخواسته از جنگ متنفر نشويم و اين كشتارهایی كه شايد از انگيزه‌‌هايش هم اين باشد كه مردم ذهنشان جنگ را فراموش كند و يا خداي ناخواسته در جنگ ببازيم كه نخواهيم باخت و نبايد پيروزي ما طول بكشد و ان‌‌شاالله كه اين پيروزي بسيار نزديك است به اميد آن روزي كه مؤمنان و مسلمانان قبر امام حسين(ع) را زيارت كنند. ان‌‌شاءالله روزي كه به زيارت قبر آن بزرگوار شرفياب شديد شفاعت اين حقير از او خواستار شويد.

ضمناً بدانيد كه در اين برهه از زمان مسئوليتي بس خطير به گردن داريد و بايد به خوبي از عهده‌‌اش برآييد. از اقوام و دوستان، آشنايان مي‌‌خواهم كه امام عزيز را دعا كنند و راه شهدا را دنبال كنند به خصوص از انجمن اسلامي مي‌‌خواهم كه با برخوردي خاضع و خاشع با ملت و با مسلمانان داشته باشيد و براي دين خدا فعاليت خودتان را بيشتر كنيد به ياد اسلام باشيد با منافقان مبارزه كنيد كه هر كس كه به نحوي كه مي‌‌خواست خداي نكرده لطمه‌‌اي به اسلام و مسلمين برساند با شديدترين نحو آنان را سركوب كنيد ديگر به اين‌‌ها فرجه ندهيد. چون هر چه ما ضربه خورديم از همين‌‌ها بوده و خواهد بود.استوارانه راه خويش را ادامه بدهيد.

از انجمن اسلامي مي‌‌خواهم كه هر چه بيشتر و بهتر تزكيه نفس بكنند چون برادران و خواهران مسلمان روستا، شما عزيزان را از بعدي ديگري مي‌‌نگرند. نكند كه خداي نكرده كج‌‌روي يا ضعفي از خود نشان دهيد. از عزيزان دانش‌‌آموز می‌‌خواهم كه درس بخوانند به ياد سخن امام عزيز باشند كه فرموده است اگر كسي به مدرسه برود و درس نخواند حرام است.

ضمناً از برادران و خواهراني كه من مدرس ايشان بودم تقاضاي عفو مي‌‌كنم اگر از من ناراحتي در دل دارند بيرون كنند چون به خدا هيچ منظوري جز يادگيري ندلشته و از خدا بخواهيد كه مرا جز و شهدا قرار دهد همان‌‌طور كه نماز ظهر و عصر را با هم مي‌‌خوانديم و در آخر دعا  می‌‌كرديم انجام بدهيد. مخصوصاً دعا به جان امام را از ياد نبريد تا جایي كه ممكن است ياري و كمك به جبهه و در جاهاي خير كوتاهي نكنيد و حتماً از خانواده شهدا ديدار كنيد زيرا از شماها و نونهالان انتظار دارند.

در آخر اين را مي‌‌گويم كه پدر عزيزم وصي من مي‌‌باشد برايم يكسال نماز و روزه بگيريد. دو هزار تومان بدهيد مقداري را جهت كمك به جبهه و جنگ‌‌زدگان بدهيد بقيه را كتاب براي كتابخانه بسيج مدرسه بگذاريد.

آن كس كه تو را شناخت جان را چه كند

                                                     فرزند عيال و خانمان را چه كند

ديوانه كني هر دو جهانش بخشي

                                                       ديوانه تو هر دو جهان را چه كند

انرژي اتمي – دارخوين 1362/12/06

شيرمحمد رستميان

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.