جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید هاشم ساجدی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید هاشم  ساجدی

انقلاب دو چهره دارد: خون و پیام. انقلاب اسلامی ما هم شهادت و هم پیام دارد. پیام این شهیدان و شاهدان به شماست که اسلام عزیز را یاری کنید و امام عزیز خمینی بزرگ را پشتیبان باشید. هر گلوله دشمن که به قلب فرزندان اسلام می‌خورد در لب‌هایشان زمزمۀ «الله اکبر، خمینی رهبر» سر می‌دهند. 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید هاشم  ساجدی
نام پدر :سید حسین
تاریخ تولد :۱۳۲۶/۰۴/۰۴
محل تولد :کلاته
شغل :جهادگر
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده مهندسی قرارگاه نجف اشرف
سن :۳۸ سال 
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۳/۰۸/۰۵
محل شهادت :میمک 
نام عملیات :کمین دشمن 
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله ضدانقلاب

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :خراسان رضوی
شهر :مشهد
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت رضای مشهد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید هاشم ساجدی. با طلوع خورشید چهارمین روز تیرماه سال بیست‌‌وشش در روستای کلاته (شهر فعلی دامغان)، پنجمین فرزند خانواده آقا سید حسین با هزارویک آرزو هاشم را در آغوش گرفت و زیر لب در حالی که رو به آسمان کرده بود، ذکر می‌‌گفت و برای سعادت نوزادش دعا می‌‌خواند. کسی چه می‌‌داند از دیانت آقا سید حسین شاید نذر حسینش کرد و یکی از دعاهایش هم نگاه خاص مولایش به فرزند….!

اشک‌‌هایی که روی شیار گوشۀ چشمانش جاری شد. گواهی این دعا را می‌‌داد و قبولی تمام دعاهایش را اما آقا سید حسین زمستان همان سال برای همیشه بار سفر را بست و از دنیا عبور کرد و رفت. حالا مادر، پدری مهربان بود و مادری صبور برای همۀ بچه‌‌ها و اهل خانه، قالی می‌‌بافت و دیگر کارهایی که در روستا بود انجام می‌‌داد و روزگار می‌‌گذشت.

هاشم تحصیلات ابتدایی را در روستا به پایان رساند و برای ادامۀ تحصیل به کرج رفت و چند سال با برادرش زندگی کرد و به آموزش مسایل دینی نیز پرداخت. سال آخر دورۀ متوسطه بود که همراه مادر به گرگان کوچ نمود. دیپلم خود را در گرگان گرفت و همانجا به استخدام ادارۀ کشاورزی درآمد. حالا او روزها درس می‌‌خواند و شب‌‌ها را نیز با تاکسی کار می‌‌کرد. دورۀ کاردانی پنبه را گذراند و فوق دیپلم گرفت. از گرگان به گنبد منتقل شد و در گنبد در محضر آیت‌‌الله شهید مدنی قرار گرفت.

و این بهترین خطی بود که که بر صفحۀ مقدراتش نوشته شده بود تا در حضور چنین سرچشمه ناب معرفت قرار گیرد و کسب فیض نماید. پس از آن پیش از هر زمان دیگری از مسایل سیاسی و مذهبی روز کشور مطلع شد با افرادی چون شهید هاشمی‌‌نژاد، اندرزگو در ارتباط بود. از این رو فعالیت‌‌های مبارزاتی او بیشتر شد. پخش و تکثیر و کتب و اعلامیه‌‌های امام و دیگر بزرگان سیاسی از جمله کارهای او بود. در سن بیست‌‌وشش‌‌سالگی ازدواج کرد و پنج فرزند به یادگار گذاشت.

او بسیار زندگی ساده‌‌ای داشت و در کمک به نیازمندان همیشه پیش‌‌قدم بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برای رفع محرومیت‌‌ها به جهاد سازندگی انقلاب اسلامی پیوست. بعد از مدت کوتاهی به مشهد رفت. پس از شروع جنگ به جبهه جنوب شتافت.  فرهنگ کار مهندسی را سید هاشم در نیروهای ستاد پشتیبانی جنگ جهاد تعریف نمود. در عملیات‌‌های مختلفی در نیروهای پشتیبانی جنگ و جهاد حضور فعال داشت. پس از سال‌‌ها تلاش شبانه‌‌روزی در آبان‌‌ماه سال شصت‌‌وسه و غروب روز پنجم به دست منافقین کوردل در کمین آن‌‌ها قرار گرفت و به مدخل شهدا پا گذاشت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

انقلاب دو چهره دارد: خون و پیام.

انقلاب اسلامی ما هم شهادت و هم پیام دارد. پیام این شهیدان و شاهدان به شماست که اسلام عزیز را یاری کنید و امام عزیز خمینی بزرگ را پشتیبان باشید. هر گلوله دشمن که به قلب فرزندان اسلام می‌خورد در لب‌هایشان زمزمۀ «الله اکبر، خمینی رهبر» سر می‌دهند.

برادرم، مادرم، همسرم و خواهرم، همۀ شما را به خدای بزرگ می‌سپارم. مخارج عزاداری را زیاد نکنید و پول آن‌ها را به امور جنگی ستاد پشتیبانی جهاد سازندگی خراسان بدهید. به هم‌دیگر تبریک بگویید چون به آرزویم می‌رسم. کسی برایم گریه نکند، چون شهادت را سعادت می‌دانم و عاشقم. والسلام

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.