جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سعدی زمانی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سعدی زمانی

مردم ایران ما با خون این شهدا باید درخت اسلام را آبیاری کنیم و نگذاریم این ضد انقلاب خون‌‌خوار ضربه‌‌ای به اسلام بزند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سعدی زمانی
نام پدر :عبدالعلی
تاریخ تولد :۱۳۱۹/۰۸/۰۹
محل تولد :چناق بلاغ - میانه
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :راننده لدر
سن :۴۱ سال 
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۰/۰۹/۰۸
محل شهادت :بستان
نام عملیات :طریق القدس
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به جمجمه

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :آذربایجان شرقی
شهر :میانه
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای میانه

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سعدی زمانی، فرزند عبدالعلی در تاریخ ۱۳۱۹/۰۸/۰۹ در میانه متولد شد. او تحصیلات مقدماتی را در همانجا گذراند ولی متأسفانه به دلیل نامساعد بودن شرایط ،هیچ گاه فرصت ادامه تحصیل را پیدا نکرد. پس از ترک تحصیل به سراغ کار رفت تا نیاز خود و خانواده اش را برطرف سازد. او برای این امر به مناطق زیادی از ایران سفر کرد، بلکه بتواند شرایط بهتری را برای خانواده اش مهیا سازد.

از جمله این که به بندر کیش رفت و مدتی در آنجا مشغول به کار شد.اما در آنجا ماندگار نشد و به بندر عباس رفت اما بعد از مدتی کار کردن در آنجا هم شرایط را برای ماندن مساعد ندید. بنابراین به عنوان آخرین شهر،دامغان را برگزید و بعد از این که به دامغان آمد در شرکت  ذوب آهن این شهر استخدام شد. حرفه ی او در این شرکت،رانندگی وسایل سنگین بود.

شهید انسانی با خدا و میهن دوست بود برای همین با وجود این که تازه سر و سامانی به کار و زندگی خود داده بود،وقتی دید دشمنان اسلام قصد شوم تجاوز به خاک عزیزمان را دارند، همچون دیگر رادمردان ایران زمین نتوانست چنین ننگ عظیمی را بپذیرد. پس به طور داوطلبانه از طرف جهاد سازندگی دامغان به عنوان راننده لودر به جبهه اعزام شد تا به جهانیان بفهماند که ایران صحنه ی تاختن و چپاول کردن نیست. سرانجام در تاریخ ۱۳۶۰/۰۹/۰۸ در منطقه بستان در حین انجام ماموریت بود که ترکش به جمجمه اش برخورد کرد و به فیض شهادت نایل آمد. پیکر پاکش پس از شهادت در زادگاهش آرام گرفت.

    “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

به نام الله پاسدار خون شهیدان

با درود فراوان به رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران از کربلای حسینی تا کربلای ایران.

پدر و مادر عزیزم برای من گریه نکنید. امام را دعا کنید رزمندگان را دعا کنید. بروید به نماز جماعت. بروید تشییع جنازه شهدا. بروید تظاهرات. بروید مردم را به صحنه دعوت کنید و مردم ایران ما با خون این شهدا باید درخت اسلام را آبیاری کنیم و نگذاریم این ضد انقلاب خون‌‌خوار ضربه‌‌ای به اسلام بزند.

این بود وصیت‌‌نامۀ من

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.