جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید موسی دشتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید موسی دشتی

اگر اين افتخار نصيب من گرديد كه شهيد شوم بعد از من رسالت خون، چون زينب كبري(س) به اثبات برسانيد و راه شهدا را ادامه دهید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :موسی دشتی
نام پدر :قلی
تاریخ تولد :۱۳۳۷/۰۵/۰۶
محل تولد :هشترود - خراسانک
شغل :کارمند شهرداری
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :کمک آر پی جی زن
سن :۲۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۰۴
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۴
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش و تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید موسی دشتی، فرزند قلی، در تاریخ ۱۳۳۷/۰۵/۰۶  در منطقه هشترود خراسانک چشم به جهان گشود. وی دوره ی کودکی را در همان روستا سپری کرد و تحصیلات شهید آنقدر طولانی نشد و تنها محدود به دوم اکابر بود .در حالی که دوران طفولیت را به طور کامل پشت سر نگذاشته بود،مجبور بود به دنیای کار و تلاش رو بیاورد.

او و خانواده اش در آن روزها شرایط اقتصادی بسیار نامساعدی را تجربه می کردند. بنابراین شهید با همان سن کم ، برای اینکه به خانواده اش کمکی کرده باشد،به کارگری می پرداخت. کودکی و نوجوانی شهید در روستا و به سخت کوشی و کار گذشت.بعد از آن به دنبال موقعیت بهتر،به همراه چند تن از همولایتی ها به شهر دامغان عزیمت نمودند. او در دامغان برای گذران امور به مشاغلی از جمله لوله کشی و غیره می پرداخت. شهید در سال ۱۳۵۷ در دامغان ازدواج کرد و از این وصلت فرخنده صاحب چهار دختر شد.

وی بعد از ازدواج به عنوان کارمند سازمان آب،همکاری خود را با شهرداری دامغان آغاز نمود. او مدتی بعد با اوج گیریهای جنگ تحمیلی مزدوران بعثی عراق در خاک کشورمان،تصمیم گرفت هموطنانش را در این شرایط حساس یاری کند. بنابراین به طور داوطلبانه از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان برای راهیابی به جبهه های نبرد حق علیه باطل، اقدام نمود و سر انجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۰۴  در منطقه عملیاتی کربلای ۴(شلمچه)ناپدید شد. سرانجام بعد از سال ها انتظار باقی مانده ای از پیکر پاکش که در پی تفحص کارشناسان در منطقه جنگی به دست آمد به دامغان منتقل و در گلزار شهدا دفن گردید.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

اكنون كه ميهن اسلامي ايران مورد تجاوز وحشيانه حزب بعث عراق قرار گرفته و از آن مهم‌‌تر كه دين اسلام در خطر است اين جانب موسي دشتي عازم ميدان‌‌هاي نبرد با كفار مي‌‌باشد و اميدوارم بتوانم دين خود را به قرآن و اسلام ادا نمايم و در آخرت در پيشگاه خداوند متعال سر افكنده نباشم و همچنين اميدوارم ملت ايران اين موقعيت را كه درك كرده بيش از حد مورد اهميت قرار داده و امام عزيز را تنها نگذاريد نه تنها وصيت من به فرزندانم اينست كه اگر اين افتخار نصيب من گرديد كه شهيد شوم بعد از من رسالت خون، چون زينب كبري(س) به اثبات برسانيد و راه شهدا را ادامه دهند و از ديگر چيزها اينست كه محل دفن من در دامغان باشد و سعي شود كه پدرم در تشييع جنازه من شركت كند و از ديگر وصيت‌‌هاي من اينست كه در موقعيت فعلي مجالس آن چنان براي من برگزار نكنند. به اميد پيروزي مستضعفين بر مستكبرين.

والسلام موسي دشتي

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.