جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید مهدی فراتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید مهدی فراتی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :مهدی فراتی
نام پدر :حسین
تاریخ تولد :۱۳۳۶/۰۱/۱۰
محل تولد :دامغان
شغل :جهادگر
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :مسئول ترابری قرارگاه حمزه
سن :۳۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۹/۰۸/۳۰
محل شهادت :آیت الله طالقانی
نام عملیات :پشت جبهه
موضوع شهادت :پشت جبهه
نحوه شهادت :63/12/23 و 65/10/22 در جزیره مجنون و شلمچه مجروح و شیمیایی شد

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :وامرزان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای وامرزان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید مهدی فراتی، فرزند حسین در تاریخ  ۱۳۳۶/۰۱/۱۰ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و به شغل کشاورزی اشتغال داشت و از این طریق چرخه ی زندگی را به حرکت در می آورد.مهدی پس از پشت سر گذاشتن دوره ی کودکی،در هفت سالگی وارد دبستان شده و تا پایان این دوره به تحصیل ادامه داد. بعد از آن امکان ادامه ی تحصیل را نداشت و به دلیل نامساعد بودن اوضاع اقتصادی، او ترک تحصیل کرد و مشغول به کار شد و در کارهای کشاورزی به پدرش کمک می کرد.بعد از مدتی ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و صاحب سه فرزند شد.

در سال ۱۳۵۹ وقتی ارتش مزدور عراق به کشورمان حمله کرد و در پی مقاصد شومی که در سر داشت از زمین و هوا مناطقی از ایران را بمباران کرد،بسیاری از هموطنانمان خانه و کاشانه ی خویش را از دست داده و بی خانمان شدند. در پی این اقدامات وحشیانه، جوانان غیور کشورمان ساکت نماندند و راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شدند تا حق ملت مظلوم ایران را از این اشغالگران بگیرند. شهید فراتی نیز از سوی جهاد سازندگی به عنوان یک جهادگر به منطقه ی جنوب اعزام گردید تا او هم در این حماسه ی بزرگ سهمی داشته باشد و دین خویش را به هموطنانش ادا کند.

او در تاریخ ۱۳۶۳/۱۲/۲۳ به منطقه ی جنوب اعزام گردید و در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ در شلمچه و جزیره ی مجنون با گازهای شیمیایی مسموم گردید. شهید بر اثر این مسمومیت متحمل درد و رنج فراوانی شد و هر لحظه با هر دم و بازدم دچار درد بسیار زیادی می شد. او سرانجام پس از تحمل سختی بسیار در تاریخ ۱۳۶۹/۰۸/۳۰ در بیمارستان شهید آیت الله طالقانی تهران به شهادت رسید و پس از سال ها به کاروان یاران سفر کرده اش پیوست.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.