جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید مسلم غریب بلوک

فرازی از وصیت نامه:
شهید مسلم غریب بلوک

اي دخترم حجابت را حفظ كن كه دشمنان اسلام از حجاب شما بيشتر مي‌‌هراسند تا سرخي خون يك شهيد و اين را الگو قرار بده كه سفارش حضرت فاطمه زهرا(س) چنين است. اي زن به تو از فاطمه اين‌‌گونه خطاب است ارزنده‌‌ترين زينت زن حفظ حجاب است

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :مسلم غریب بلوک
نام پدر :نجف
تاریخ تولد :۱۳۲۵/۰۳/۱۴
محل تولد :دیباج
شغل :بنا
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده دسته
سن :۴۰ سال
خانواده چند شهید :دو شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۰۴
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۴
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پاها

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید مسلم غریب بلوک فرزند نجف در سال ۱۳۲۵ در دیباج از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش فردی پر تلاش و شریف بود و در شرکت زغال سنگ البرز شرقی کار می کرد.او متاسفانه در سال ۱۳۵۵ بر اثر سانحه ی تصادف ،دار فانی را وداع گفت و خانواده ی او از سایه ی پدر محروم شد.

مسلم در خانواده ای محترم و مذهبی پرورش یافت و پس از گذراندن دوران کودکی و نوجوانی تصمیم گرفت روی پای خود بایستد و به همین منظور به کارگری مشغول شد. بعد از مدتی به دامغان آمده و در آنجا ساکن شد و در دامغان به شغل بنایی پرداخت.

بعد از اینکه مدتی کار کرد و اوضاع زندگی اش سر و سامان گرفت،در سن ۲۳ سالگی ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد.حاصل زندگی او شش فرزند به نامهای حسین،رضا،احمد،حمیده، محبوبه و علی می باشدکه فرزند ارشد او به نام علی نیز در جبهه های حق علیه باطل به مقام والای شهادت نایل آمد و در زمره ی شهدای هشت سال دفاع مقدس قرار گرفت. آری در این جنگ نابرابر و ناجوانمردانه بسیاری از جوانان رشید ایران اسلامی مان پرپر شدند و با خون خود امنیت و اسایش را به کشورمان باز گرداندند.

شهید غریب بلوک نیز که فردی معتقد و مؤمن بود با عضویت در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوی جبهه های نبرد شتافت و چندین بار به عنوان یک بسیجی دلاور در سنگرهای جهاد در راه خدا حضور پیدا کرد تا او نیز در این حماسه آفرینی نقشی داشته باشد.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۰۴ در منطقه ی عملیاتی کربلای ۴(شلمچه) بر اثر اصابت ترکش ، به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد و از جام گوارای شهادت سیراب شد. پیکر پاک او در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

و لاتحسبن الذين قتلوا في سبيل ا... امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون .

هرگز شهيدان را مرده نپنداريد زيرا كه آنان زنده هستند و در پيشگاه خدايشان روزي خوارند.

شهيدان به مرتبه اي مي‌‌رسند كه جز خدا كسي را نبينند پس خوشا به حال كساني كه جانانه به سوي معشوق رفتند.  پيامم به شما امت حزب‌‌ا … اين است كه از ولايت فقيه اطاعت كنيد زيرا امر ولايت فقيه همان ولايت علي(ع) است نباشيد مانند كسانی كه در غدير خم دست بيعت دادند ولي امر علي(ع) را اجرا نكردند.

اي امت حزب‌‌الله من رفتم و كوركورانه نرفتم خدايم را شناختم و به سويش پر كشيدم پس به شما توصيه مي‌‌كنم كه دعا به جان امام عزيز و رزمندگان فراموشتان نشود چرا كه ما هر چه داريم از دعاهاست.

همسرم از تو مي‌‌خواهم دخترم را آن چنان تربيت بدهي كه همانند زينب باشد و حجابش را حافظ

 و اي دخترم حجابت را حفظ كن كه دشمنان اسلام از حجاب شما بيشتر مي‌‌هراسند تا سرخي خون يك شهيد و اين را الگو قرار بده كه سفارش حضرت فاطمه زهرا(س) چنين است.

اي زن به تو از فاطمه اين‌‌گونه خطاب است          ارزنده‌‌ترين زينت زن حفظ حجاب است

و همسرم از تو مي خواهم كه پسرانم را همانند علي‌‌اصغرها و قاسم‌‌بن‌‌الحسن‌‌ها و همانند فرزند شهيدم علي تربيت كني.

والسلام عليكم و رحمه الله

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.