جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمود فراتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمود فراتی

با سلام و درود فراوان به پیامبر اسلام و هم‌‌چنین درود بر سرور شهیدان حسین‌‌بن‌‌علی(ع) و به ویژه رهبر بزرگ انقلاب امام خمینی که این راه پرافتخار آمیز را به ما آموختند. و همچنین سلام گرم من بر شما باد ای پدر و مادر مهربانم که توانستید هم‌‌چون فرزندی مکتبی و وطن‌‌پرست در دامن خود پرورش دهید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمود فراتی
نام پدر :حسن
تاریخ تولد :۱۳۴۰/۰۶/۲۵
محل تولد :روستای حسین آباد دامغان
شغل :جوشکار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۲/۱۰
محل شهادت :جاده اهواز - خرمشهر
نام عملیات :بیت المقدس
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :وامرزان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای وامرزان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمود فراتی، فرزند حسن، در تاریخ ۱۳۴۰/۰۶/۲۵ در روستای حسین آباد یکی از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. خانواده ی او به لحاظ اقتصادی و معیشتی در وضعیت خوبی قرار نداشتند و به سختی و مشقت فراوان گذران زندگی می کردند. از این رو برای این که بتوانند کمی راحت تر زندگی کنند، از روستای خودشان به روستای دیگری به نام وامرزان نقل مکان کردند.

شهید همانجا به مدرسه رفت اما به دلیل مشکلات مالی که بر سر راه تحصیل او قرار داشت طولی نکشید که پس از پایان دوره ی ابتدایی مجبور به ترک تحصیل شد. مدتی بعد برای اینکه بتواند کمکی به حل مشکلات خانواده کرده باشد،به بازار کار و حرفه ی جوشکاری روی آورد. او چند سالی را در دامغان به همین رشته مشغول بود تا این که زمان رفتن به خدمت سربازیش فرا رسید. پس به طور داوطلبانه به خدمت مقدس سربازی رفت و به نیروی هوایی پیوست.

روزهای خدمت او با روزهایی که تهاجمات نظامی ارتش مزدور عراق در شهرهای مرزی ایران به نهایت خود رسیده بود،همزمان شده بود و این کافران برای این که عرصه را بر مردم بی دفاع این سرزمین تنگ کنند، از هیچ جنایتی دریغ نمی کردند. از این رو از طرف نیروی هوایی داوطلب حضور در جبهه نبرد حق علیه باطل شد و به خط مقدم رفت. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۱۰ در عملیات بیت المقدس بر اثر اصابت ترکش خمپاره به مقام والای شهادت دست پیدا کرد. پیکر پاکش پس از تشییع در روستای وامرزان به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن  الرحيم

و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون

گمان مبرید آنان را که در راه خدا شهید شده‌‌اند مرده‌‌اند، خیر آن‌‌ها زنده اند و نزد خدا روزی می‌‌خورند. با سلام و درود فراوان به پیامبر اسلام و هم‌‌چنین درود بر سرور شهیدان حسین‌‌بن‌‌علی(ع) و به ویژه رهبر بزرگ انقلاب امام خمینی که این راه پرافتخار آمیز را به ما آموختند.

و همچنین سلام گرم من بر شما باد ای پدر و مادر مهربانم که توانستید هم‌‌چون فرزندی مکتبی و وطن‌‌پرست در دامن خود پرورش دهید و باز هم ای پدر و مادر این را هم بدانید تنها شما نیستید که فرزند جوان خود را از دست داده‌‌اید بلکه خانواده‌‌های زیادی هستند که فرزندان رشید و برومند خود را از دست داده اند بعد از مرگ من افتخار بزرگی برای شما می‌‌باشد که هم‌‌چون فرزندی توانستید پرورش دهید که راه خدا را با آغوش باز انتخاب می‌‌کند که راه شهیدان است که آن راه هم راه اسلام است ( یا ایها الذین آمنوا لا تکونوا کالذین قالوا لاخوانهم اذا ضربوا فی الارض او کانوا غزئی لو کانوا عیدناما ماتوا و ما قتلوا لیجعل الله ذالک حسره فی قلوبهم)

ای کسانی که ایمان آورید شما همانند افراد بی‌‌دین نباشید که وقتی برادرانشان به مسافرتی می‌‌روند و یا در جنگی شرکت می‌‌کنند و در جنگ یا سفر کشته می‌‌شوند و یا می‌‌میرند می‌‌گویند اگر آنها نزد ما بودند نمی‌‌مردند و یا کشته نمی‌‌شدند شما این‌‌گونه سخنان نگویید تا خدا این حسرت را بر دل آن‌‌ها گذارد.

و باز هم این را بگویم که این راه را خودم انتخاب کردم و هیچ‌‌کس من را به زور یا طرق دیگر نفرستاده‌‌اند و خود من داوطلبانه رفته‌‌ام و امیدوارم بتوانم خدمتی به این مردم و مملکت کرده باشم. در پایان از تمامی قومان و خویشان و دوستان و آشنایانم از قول من طلب بخشش بخواهید و بگویید اگر از من بدی دیده‌‌اند به خوبی و بزرگواری خود مرا ببخشید.

پایدار و برقرار باد جمهوری اسلامی ایران

والسلام – محمود فراتی

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.