جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد نیکنام

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد نیکنام

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد نیکنام
نام پدر :فتح الله
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۱/۰۲
محل تولد :روستای عبدالله آباد دامغان
شغل :کشاورز
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :فرمانده دسته پياده
سن :۲۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزيره مجنون
نام عملیات :عمليات تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :تفحصی - اصابت تیر و ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :عبدالله آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای عبدالله آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد نیکنام، فرزند فتح الله ، در تاریخ ۱۳۴۴/۰۱/۰۲ در روستای عبدالله آباد از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او وقتی دوران کودکی را پشت سر گذاشت وارد دبستان شد و تا پایان دوره ی ابتدایی به تحصیل پرداخت. بعد از آن به دلیل مسائل اقتصادی و معیشتی مجبور به ترک تحصیل شد تا بتواند در امور مالی کمکی برای خانواده اش باشد و باری از روی دوش آنها بردارد.

زندگی اش به همین صورت سپری می شد تا اینکه در کشورمان ایران اوضاع سختی به وجود آمد. ارتش مزدور عراق در شهریور ماه ۱۳۵۹ به کشورمان حمله کرد و امنیت و آسایش را از هموطنان گرفت. آنها از این حملات مقاصد شومی را دنبال می کردند و می خواستند خاک مقدس ایرالن را به تصرف خود درآورده و آنطور که خودشان می خواهند به ملت شریف ایران حکومت کنند.

اما جوانان و سربازان غیور کشورمان این گستاخی و بی حرمتی را مشاهده کردند آرام نگرفتند . آنها لباس رزم به تن کردند و به سوی میدان جهاد شتافتند تا حق هموطنانمان را از این دشمن متجاوز بستانند و به همه ی دنیا نشان دهند که تا این جوانان غیور و دلاور ایران باشند ، هیچ کس نمی تواند چشم طمع به آن داشته باشد .

شهید نیکنام نیز عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان را درآمد تا او هم رهسپار میدان نبرد حق علیه باطل شده تا دین خودش را به هموطنانش ادا کند .

او به جنوب کشور اعزام شد و در آنجا در برابر دشمنان کوردل دلاورانه می جنگید و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ در جزیره ی مجنون بر اثر اصابت ترکش به بدن از جام شیرین شهادت سیراب شد و به جمع یاران سفرکرده ی خویش پیوست. اما پیکر پاکش پس از سال ها انتظار و گمنامی به آغوش خانواده بازگشت.

 “راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.