جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدعلی مشهد

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدعلی مشهد

هر چه بكوشيم تا در اين سرا غرق و محو مستي و شهوت‌‌راني و هوس‌‌جويي شويم سرانجام با دلي پر درد و رنج و كام نايافته بيرونمان خواهند كرد و بايد آگاه بود كه روزي دادگر عادل ما را بازخواست و مواخذه خواهد كرد و بي شك نيكان به پاداش عمل خويش مي رسند و زشت كاران مجازات مي‌‌شوند. با كسب ايمان و تقوا اين ويران.سرا را به دور اندازيم و آخرت پر ارزش و ابدي را به دنيا نفروشيم عزيزانم ما بايد يكي را هميشه در پي خود ببينيم كه مداوم تعقيب مي‌‌كند و بدانيم كه هر لحظه به ما خواهد رسيد و آن سايه مرگ است كه پيوسته نداي سفر سر مي‌‌دهد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدعلی مشهد
نام پدر :رمضانعلی
تاریخ تولد :۱۳۴۳/۰۱/۰۲
محل تولد :امیریه - دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده گردان پياده - روح الله
سن :۲۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۲۲
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۵
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای امیریه

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدعلی مشهد فرزند رمضانعلی در تاریخ ۱۳۴۳/۰۱/۰۲ در امیریه دامغان دیده به جهان گشود. محمدعلی دوران تحصیل را یکی بعد از دیگری به پایان رساند و تا اخذ مدرک دیپلم پیش رفت . این مقطع از زندگی شهید مشهد مصادف با شروع جنگ تحمیلی وآغاز مبارزه با امان امت حزب الله ایران اسلامی با استکبار جهانی ودست نشاندگانش بود.

محمد علی هم چون سایر جوانان پر شور پس از طی آموزش در تاریخ ۱۳۶۰/۱۲/۱۲ از طریق بسیج به جبهه رفت او سه بار ودر مجموع ۱۵ ماه حضور فعال داشت که در تاریخ ۱۳۶۲/۰۸/۲۳ وارد سپاه شد تا دامنه خدمتش بیشتر شود. او از همان آغازین روزهای حضورش در جبهه مسئولیت پذیری را تجربه کرده بود و پس از این که وارد سپاه شد با پذیرش مسئولیت های سنگین ترخود را درورطه آزمایش های گوناگون قرار داد .

هر چه بر سن وتعدد جبهه محمدعلی افزوده می شد برتجربه اش نیز افزوده می شد و همچنان خلوص و تقوایش. محمدعلی تصمیمی در زندگیش گرفت که همگان را متعجّب کرد و آن هم ازدواج با همسر شهید علی اکبر عسگری مایانی بود که از همسر شهیدش دو فرزند دختر به یادگار داشت مشهد خودش را خیلی خوشبخت احساس می کرد و نتیجه این وصلت فرزند دختری بود که الهه نام گرفت. او پنج باردیگر به جبهه رفت و هربار در سمت ومسئولیتی. شهید مراتب مسیئولیتی را از فرماندهی دسته، معاونت گروهان، فرماندهی گروهان، معاونت و سپس فرماندهی گردان که آخرین سمتش فرمانده گردان روح الله بود طی کرد.

اما خلق و خوی و منش این پاسدار دلیر هیچگاه تغییر نمی کرد بسان درخت پر از میوه که بر اثر سنگینی شاخه هایش به زمین رسیده او را روز به روز متواضع تر می دیدی تواضعی همراه با شناخت! سرانجام روح پر تلاطم این پاسدار سلحشور در ظرف محدود زمین نگنجید و در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ در عملیات کربلای ۵ بر اثر تیر مستقیم مزدوران بعثی به آسمانها پر گشود. پیکر این سردار دلاور بعد از تشیع با شکوه در گلزار شهدا امیریه به خاک سپرده شد تا برای ابد زیارتگاه باشد .

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

والذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا وان الله لمع المحسنين . (عنكبوت 680 )

جهان آفرين منزه و پاكي كه تماميت نعمتش را در اختيار مخلوقات در بدو آفرينش نيكو نهاد. معشوقي كه عاشقان او بر آب وآتش مي‌‌زنند تا در جوارش جاي گيرند. معبودي كه عابدان حقيقي او شب‌‌ها سرمه بيداري بر چشمان خود مي‌‌كشند و روزها در صحنه‌‌هاي نبرد با دشمنان زبون و خوار مشغول مبارزه و ستيز مي‌‌باشند. و شب و روزشان را در پي پيروي از فرمان عقل و قلب پاك خويشند و پيوسته در جنگ با هواي نفس، نفس اماره‌‌اي كه مداوم انسان را به زشتي و پليدي و شهوات و ميل‌‌هاي ناباب و خواسته‌‌هاي شيطاني دعوت مي‌‌كند، آري، بسيار با كمال و جمال و نامحدود، رحيم و مهربان است پاك و منزه است آفريدگاري كه زمين لرزنده را در ميان امواج جوشان و خروشان قرار و آرام  بخشيد.

و جمله¬ هايي از مولاي متقيان علي(ع): بارالها، اگر ندانم از تو چه خواهم و در خواسته‌‌هاي خويش سرگردان مانم، تو مرا به صلاح كارم هدايت فرما و دلم را به آن‌‌چه نيك و پسنديده است رهنمون ساز چون آگاهم كه چنين هدايتي از تو عجيب و اين حاجت روايي‌‌ها از تو غريب نيست. رحمانا، پيش از آن‌‌كه بخواهي مرا به عدالت تنبيه كني و آگاه سازي، محتاج عفو و بخشش تو هستم تا به لطف خويش مرا تكريم نمايي و بنوازي.

پروردگارا مي‌‌خواهم جمله‌‌اي به عنوان وصيت‌‌نامه نوشته باشم. اكنون كه در موقعيت زماني خاصي واقع شدم و همچنين مكان بسيار شريف و مقدس خونين شهر با دلي پرخون از جور ظالمان بي‌‌رحم مطلبي را به يادبود و يادگار نه سفارش برايتان مي‌‌نويسم زيرا مرا لياقت سفارش به عزيزانم نيست پس از حمد و سپاس خداوند كه هيچ مخلوقي توانايي شكر گزاريش را ندارد. سلام عليكم بما صبرتم. اميدوارم نوشتار من مورد پذيرش خداوند و تنها براي رضاي او باشد.

پروردگارا ما را بر آن دار كه مرگ در عرصه پيكار و جهاد را هر چند دشوار و سخت، قبل از رسيدن به آن را به مرگ در بستر ترجيح بدهيم. عزيزانم مرگ حريصي است پر شتاب و بي صبر ، درنگ و تامل ندارد و هيچ كس از چنگالش نمي تواند رهايي يابد همه در كام مرگ فرو خواهند رفت.

پدرم از من حقير قدرتمندتر بود و تواناتر مرگ كه سراغش آمد، لحظه اي بسيار كوتاه نتوانست در مقابلش دفاع كند و مثل بوييدن گل محمدي جان داد و راحت شد از دنياي فاني و فريبنده و همين‌‌طور مرگ سراغ شاهان را خواهد گرفت وآن‌‌ها را هم به كام گور فرا خواهد خواند و حال چه زيباست كه انساني خود آن‌‌قدر مطمئن و آرام داراي قلبي پر آسايش باشد كه اين مرگ را آرزو كند آن‌‌هم مرگ با شرافت يعني شهادت را. و چه زيبا است انساني خسته از فراق و دل شكسته از هجران يار و جگر سوخته از جدايي محبوب و دلسوخته از بي وفایي هاي ظلم پيشگان ناجوانمرد، راه نجاتي و طمأنينه‌‌اي را بيابد و در كام آن راه فرو رود و محو شود و با محو در راه معبود حقيقي‌‌اش كه نهايت هدف است برسد و آسايش يابد و تا ابديت در كوي حضرت دوست منزل گزيند.

چه شيرين است انسان در دو روزه عمر همواره و مداوم روح خويش را با طراوت ايمان و اعتقاد به خدا و قرآن تطهير نمايد. پروردگارا اكنون كه آهنگ سفر كرده‌‌ام از اندوه و خشم بي‌‌جا و از حسادت ورزيدن به مال و منال ديگران و از حرص و آرزوهاي پوچ و دور و دراز و از گناهان و وسوسه هاي بي پايان شيطان به تو پناه مي‌‌آورم و خودم را به تو مي‌‌سپارم.

پروردگارا فقط تويي كه در سفر نگهبان مني و مراقب و محافظ خانواده مني و هميشه مرا اميدوار به رحمت كرده‌‌اي. جز به تو به هيچ قدرتي ديگر متكي نبوده‌‌ام و دريافتم در زندگيم كه تنها توئي كه در تمام مصائب انيس و مونسم بودي و تنها تو در انجام اطاعتت و ترك گناهان و توبه از اشتباهات و خطاهايم كمكم كردي مولا جان اگر نبود توبه و بازگشت من به سوي تو مرا طاقت و توان پرواز به سوي تو نبود . اگر نبود نگاه مهرانگيز تو به سوي من ، من كور توان ديدن تو را از فرط نافرماني نداشتم.

اگر نبود كمال و جمال تو كه بر قلب حزينم متجلي گردد تاريكي قلبم راه نجاتي به سوي روشنايي و نور نداشت. اكنون كه سبكبارم و پيش از هميشه اميدوار به سوي توام، لطف بي كران توست موجب اين آزاديم. عزيزانم ، سرورانم و وابستگان بسيار نزديكم ، دوستانم و تمام آشنايان و كساني كه وصيت‌‌نامه مرا مي‌‌خوانيد، اين دنيا ويرانه است كه هيچ‌‌كس جان سالم به در نمي‌‌برد و نجات از اين ويران‌‌سرا جز با كمك فضيلت و سعادت و پيمودن راه رستگاري ميسر نيست و بايد فرامين خداوندي را از جان و دل پذيرفت با گوش دادن به نداي هوا و هوس و نواهاي شيطان در اين گيتي رستگاري نصيب نمي شود در اين ميدان آزمايش بايد آزموده شد، تربيت شد، رشد كرد و به نتيجه‌‌هاي مثبت و اهداف عالي رسيد تا در آموزشگاه ابدي و ازلي سرفراز به در آييد.

هر چه بكوشيم تا در اين سرا غرق و محو مستي و شهوت‌‌راني و هوس‌‌جويي شويم سرانجام با دلي پر درد و رنج و كام نايافته بيرونمان خواهند كرد و بايد آگاه بود كه روزي دادگر عادل ما را بازخواست و مواخذه خواهد كرد و بي شك نيكان به پاداش عمل خويش مي رسند و زشت كاران مجازات مي‌‌شوند.  با كسب ايمان و تقوا اين ويران.سرا را به دور اندازيم و آخرت پر ارزش و ابدي را به دنيا نفروشيم عزيزانم ما بايد يكي را هميشه در پي خود ببينيم كه مداوم تعقيب  مي‌‌كند و بدانيم كه هر لحظه به ما خواهد رسيد و آن سايه مرگ است كه پيوسته نداي سفر سر مي‌‌دهد.

پروردگارا ، اشارات نظر و سخنان بي ثمر و آرزوهاي پرضرري را كه از سر ناداني و ناآگاهي كرده‌‌ام، با همه كرمت بر من منت گذار و ببخشاي. پروردگارا در عزت و شرفم همين بس كه تو مولاي مني و در تنهايي‌‌ها مونسي تو مرا بس و از بزرگواري توست كه پذيرفته‌‌اي اين بنده گنهكارت را. پروردگارا حال كه توفيق رزميدن با كفار را به من ذليل داده‌‌اي، گام‌‌هايم را استوار و در دين مبين ثابت قدم بدار.

والسلام

محمد علي مشهد

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.