جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا مداح مروج

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا مداح مروج

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا مداح مروج
نام پدر :نعمت الله
تاریخ تولد :۱۳۳۹/۱۲/۲۷
محل تولد :روستای نعیم آباد دامغان
شغل :آهن فروش
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۴/۳۱
محل شهادت :پاسگاه زید - شرق بصره
نام عملیات :رمضان
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت : اصابت گلوله

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدرضا مداح مروج فرزند نعمت الله در تاریخ ۱۳۳۹/۱۲/۲۷ در روستای نعیم آباد از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود.پدرش معلم بود .در روستاها تدریس می کرد. هنوز از دوران کودکی قدراست نکرده بود که سایه پر مهر مادری را از دست داد و چون باید پدر هم امورات خانه را می چرخاند و هم مدرسه می رفت و تدریس می کرد لذا به پیشنهاد فامیل محمدرضا مدتی خانه اقوام نزدیک زندگی کرد.

این وضع برای پدر ناگوار بود لذا تجدید فراش کرد ومحمدرضا را کنار خود خواند تا تحت سرپرستی خود باشد. پس از دوران کودکی او به مدرسه رفت و تا مقطع دوم راهنمایی درس خواند ولی بنا به دلایلی ادامه تحصیل برایش میسر نبود لذا ترک تحصیل کرد و به کارهای مختلف مشغول شد تا اینکه زمان سربازیش رسید بلافاصله داوطلب به سربازی رفت.

این در حالی بود که کشور درگیر جنگ تحمیلی ناخواسته شده بود و جوانان غیرتمند را به میدان می طلبید ولی محمد رضا بلافاصله بعد از دوران سربازی باز به عنوان دوره شش ماه احتیاط را پذیرفت و مجدداً ادامه خدمت داد و در این شش ماه خط مقدم را برای دفاع از مرز و بوم پذیرفت. دوران احتیاط هم به پایان رسید ولی محمد رضا گم کرده اش را در جبهه ها پیدا کرده بود بلافاصله بعد از دوران احتیاط به عضویت بسیج سپاه درآمد واین بار به عنوان یک بسیجی عازم جبهه شد. با این حرکت محمدرضا ثابت کرد که دفاع از مرز وبوم ،ارتش وسپاه ندارد مهم خدمت در راه اسلام و وطن است.

این بار با دفعات گذشته فرق می کرد و آن هم حضور در عملیات بزرگ و سرنوشت ساز رمضان بود محمد رضا با تجربه که داشت رشادتهای زیادی انجام داد تا اینکه به مراد دلش رسید و در همین عملیات در تاریخ ۱۳۶۱/۰۴/۳۱ به شهادت رسید و مفقود گردید و پیکر مطهرش پس از چند سال در طی تفحص در مناطق جنگی پیدا شد و در گلزار شهدای دامغان دفن گردید.

پیراهن پاره پاره اش را بنگر                     زخم تن چون ستاره اش را بنگر

     بروی زمین فتادنش را دیدی                     برخاستن دوباره اش را بنگر

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.