جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد خراسانی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد خراسانی

سلام بر شما ای امت ایران زمین که مانند کوه ایستاده‌‌اید، پیام من برای شما این است که همواره در خط امام باشید که اگر نباشید شکست اسلام است.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد خراسانی
نام پدر :تقی
تاریخ تولد :۱۳۳۱/۰۱/۰۲
محل تولد :روستای خورزان دامغان
شغل :نجار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده دسته پياده
سن :۳۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۱/۲۱
محل شهادت :اروندکنار
نام عملیات :والفجر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و صورت

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :خورزان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای خورزان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد خراسانی فرزند تقی در تاریخ ۱۳۳۱/۰۱/۰۲  در روستای خورزان از توابع شهرستان دامغان به دنیا آمد. او دورۀ کودکی را در روستاگذراند. متأسفانه با شرایط بسیار بد مالی و اقتصادی که بر زندگی شهید وخانواده اش حاکم بوده بیشتر از خواندن و نوشتن ابتدائی نتوانست تحصیل کند.

او در مدتی بعد برای این که باری از مشکلات زندگی رابه دوش بکشد،به کارگری روی آورد .نوجوانی و جوانی شهید همه به کار و تلاش گذشت. تا این که ازدواج کرد و به شهر دامغان عزیمت کرد. او در دامغان هم برای گذراندن امور به کارگری و بنائی می پرداخت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر رونق بخشیدن به بخش کشاورزی و دامداری، بلافاصله به روستا بازگشت و به حرفه شریف کشاورزی مشغول شد. او که فردی مؤمن و انقلابی بود، با آغاز جنگ تحمیلی مانند بسیاری دیگر از رادمردان ایران اسلامی تصمیم گرفت ،هموطنانش را در این دفاع مقدس، تنها نگذارد.

بنابراین به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان در آمد. او از این طریق چندین مرحله به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام گردید و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۴/۱۱/۲۱ در منطقه عملیاتی والفجر ۸ در اروند رود، در اثر اصابت ترکش از جام شهادت سیراب گشت. پیکر پاک شهید پس از تشییع در گلزار شهدای خورزان به خاک سپرده شد.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم رب الشهدا و الصدیقین

بسم الله الرحمن  الرحيم

اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی امر منکم... اطاعت کنید خدا و رسولش را...

این حقیر به عنوان یک برادر کوچک به همه کسانی که این وصیت به گوششان می‌‌رسد عرض می‌‌کنم که همان اشعار از حلقوم امام حسین(ع) در روز عاشورا بیرون آمد امروز از حلقوم امام خمینی بیرون آمده.

به نام خداوندی که به ما توفیق داد به جبهه‌‌ها بیاییم و در راهش گام بگذاریم و با درود و سلام بر مهدی موعود(عج) و بر نایب بر حقش پیر جماران این قلب تپنده امت مسلمان جهان و به خصوص امت ایران زمین و با سلام و درود بیکران بر رزمندگان سلحشور جبهه‌‌های حق علیه باطل، اینان که با خون خود می‌‌جنگند و از دیـن مبـین اسـلام دفاع می‌‌کنند و در این راه جان پاکشان را در یاری دین اسلام می‌‌دهند و با درود و سلام بر شهیدان جنگ تحمیلی و خانواده‌‌های معظم‌‌شان و به امید آزادی کربلای حسینی و اسیران اسلام و مسلمین این وصیت‌‌نامه را شروع می‌‌کنم.

سلام بر شما ای امت ایران زمین که مانند کوه ایستاده‌‌اید، پیام من برای شما این است که همواره در خط امام باشید که اگر نباشید شکست اسلام است و نکند که امام را تنها بگذارید که خون شهیدان چند ساله از بین نرود و در مقابل خداوند منان و امام زمان(ع) مسئول خواهید بود و پیام من بر شما ای جوانان جان بر کف، نکند که در رختخواب ذلت بمیرید و حسین(ع) در میدان شهید شد و اینک که بهترین موقعیت برای دفاع از اسلام به جبهه حرکت کنید که تا پیروزی نهایی راهی نمانده است.

و اینک چند کلمه وصیت به پدران و برادران و خانواده خودم که همچون مردان ایران حسینی هستند و از خانواده عزیز خودم  می‌‌خواهم زینبی باشند و وصیت من این است که در خط امام و روحانیت خط امام باشید و حرف‌‌های منافقین و یاوه‌‌گویان را گوش نکنید هر چه امام می‌‌گوید آن را عمل کنید و از خانواده معظم خود تقاضا می‌‌کنم که صبر و استقامت کنند و فرزندان مرا با جـامعه آشنا کنید و همچـون زینب که در سرزمـین کـربــلا اسـتقامت کرد از خدا می‌‌خواهم که به شما صبر بدهد و سلام من بر شما ای برادران و اقوام، می‌‌دانم که مرگ من بر شما سخت است اما چه می‌‌شود کرد و من از خداوند می‌‌خواهم که به شما صبر عطا فرماید و  شما راه مرا ادامه دهید.

و فرزندانم که چهار پسرند و یک دختر از ایشان می‌‌خواهم که راه حسین(ع) را ادامه بدهند و از دختر کوچکم می‌‌خواهم که راه سکینه را ادامه دهد. و از همسرم می‌‌خواهم که فرزندان مرا آن چنان تربیت کند که در یاری کردن دین اسلام تلاش کنند تا راه حسین(ع) را بشناسند و در آن راه قدم بگذارند و در خاتمه از امت دامغان و به ویژه روستای خورزان می‌‌خواهم که مرا حلال کنند و مرا ببخشند و مرا در قبرستان خورزان به خاک سپارید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

به امید پیروزی رزمندگان اسلام

خداحافظ 1364/11/16

نکند که در رختخواب ذلت بمیرید حسین(ع) در میدان نبرد به شهادت رسید.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.