جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدحسن موقنیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدحسن موقنیان

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدحسن موقنیان
نام پدر :احمد
تاریخ تولد :۱۳۲۸/۰۴/۰۱
محل تولد :کلاته
شغل :کارمند شهرداری
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۳۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۲/۲۶
محل شهادت :حاج عمران
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلو و پاها

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :خراسان رضوی
شهر :مشهد
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت رضای مشهد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدحسن موقنیان فرزند احمد در تاریخ  ۱۳۲۸/۰۴/۰۱ در شهر کلاته از توابع شهرستان دامغان در آغوش گرم مادر در حالی که پدرش زیر لب ذکر می خواند متولد شد. حاج شیخ احمد از روحانیون معتمد محل بود و محمدحسن از همان ابتدا نزد پدر مشق عاشقی می کرد و توکل را تنها آموزه ی مکتب ایشان می دانست.

 زمانی که چهار ساله شد  سایه پر مهر مادرش را از دست داد  بعد از این نزد همسر پدرش بزرگ شد. محمد حسن بعد از گذراندن  تحصیلات دوره ی  ابتدایی  همراه خانواده به مشهد مقدس مهاجرت  کرده و در آنجا ساکن شدند. محمدحسن بعد از مدتی در شهرداری مشهد مشغول به کار شد. ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و حاصل زندگی مشترک پنج فرزند می باشد.

در دوران پر التهاب انقلاب شهید فردی موثر و فعال بود. بارها در تظاهرات شرکت کرد و یک بار در تظاهرات از ناحیه پای راست مورد اصابت تیر مستقیم مزدوران رژیم شاه قرار گرفت و مجروح گردید و جزء جانبازان دوران شکوهمند انقلاب قرار گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۵۷ حملات ضد انقلاب ودشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی یکی پس از دیگری آغاز شد که اوج این دشمنی جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران بود.گرچه شهید محمد حسن هنوز از ناحیه پا احساس درد می کرد. لیکن این موضوع موجب نشد تا او دست از فعالیت بردارد و با عضویت در بسیج مشهد چندین بار به جبهه اعزام شد .محمد حسن  که درس دلداگی  را از همان کودکی آموخته بود فرصت جنگ را مغتنم شمرد.

مناطق غرب به ویژه حاج عمران شاهد رشادتهای این بسیجی مخلص بود. سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۰۲/۲۶ بر اثر اصابت ترکش به پهلو و پاها به درجه رفیع شهادت نائل آمد و از جام گوارای آن سیراب گردید. پیکر مطهر این شهید عزیز به مشهد مقدس منتقل و بعد از طواف گرد ضریح مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در گلزار شهدا به خاک سپره شد.

 

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.