جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمداسماعیل نوری

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد اسماعیل نوری

نكند مرگ شما را در حال غفلت در يابد و توانایي بازگشت شما را نباشد خيلي كوشش كنيد كه تا در حيات زندگي هستيد از وجود گران‌‌بهاي خود استفاده كنيد در راه رسيده به قرب الي الله و وجود خود را از آلودگي‌‌ها و گناهان پاك سازيد و آن‌‌چنان آماده سفر آخرت باشيد كه هر موقع به شما الهام شد براي قبض روح ومرگ آماده باشيد و نكند در جواب بگویيد كمي به من مهلت دهيد تا كارهاي شايسته انجام دهم...

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد اسماعیل نوری
نام پدر :حسن
تاریخ تولد :۱۳۰۸/۰۹/۱۵
محل تولد :روستای امام آباد دامغان
شغل :کشاورز
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۵۷ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۲۵
محل شهادت :هفت تپه
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :بمباران هوایی - اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :امام آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای امام آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد اسماعیل نوری، فرزند حسن،در تاریخ ۱۳۰۸/۰۹/۱۵ در روستای امام آباد از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او دوران کودکی و نوجوانی اش را در زادگاهش گذراند و بعد در همانجا مشغول به کار شد. بعد از مدتی ازدواج کرد و حاصل زندگی مشترک او ، پنج فرزند به نام های محمدرضا، شهین، عفت، خدیجه و حسین می باشد.

او انسانی مومن و معتقد بود و همیشه سعی داشت با تلاش و زحمت فراوان ولی از راه درست زندگی اش را اداره کند. به گفته ی دوستان و آشنایانش او همیشه در زندگی انسانی موفق بوده و همه به او غبطه می خوردند.

شهید نوری جزء بزرگمردانی بود که در زمان جنگ تحمیلی مانند بسیاری از مردان و جوانان این مرز و بوم برای دفاع و پاسداری از ملت شریف کشورش به جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافت تا او نیز به تکلیف شرعی خویش در قبال کشورش و هموطنانش جامه ی عمل بپوشاند و در این حماسه ی بزرگ نقشی داشته باشد. ارتش مزدور عراق با حملات وحشیانه و گستاخانه ی خود به چندین شهر مرزی ایران بسیاری از هموطنانمان را در این مناطق به خاک و خون کشیدند و آنها را از خانه و کاشانه ی خویش آواره کردند. در این جریان همین بزرگ مردان بودن که با جان فشانی خویش به یاری آنها شتافتند و دشمن را از خاک مقدس کشور بیرون کردند.

شهید نوری نیز با عضویت در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به جبهه رفت.او به منطقه ی هفت تپه اعزام شد و در آنجا در مقابل دشمن سیاه دل و کافر می جنگید. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۵ در اثر اصابت ترکش در طی بمباران هوایی ،به مقام والای شهادت نایل آمد و نامش در زمره ی شهدای هشت سال دفاع مقدس قرار گرفت. پیکر پاکش به زادگاهش انتقال داده شد و در آنجا خاکسپاری گردید و در جایگاه ابدیش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

« كل نفس ذائقه الموت ثم الينا ترجعون »

هرنفس شربت گورا خواهيد چشيد و همه پس از مرگ به ما رجوع خواهند كرد.

با حمد و سپاس فراوان به درگاه خداوند تبارك و تعالي كه مرا از عدم آفريد و بدين خلقت زيبا آراست و مراتب و كمالات انساني را به هركس كه در لطف و مرحمت داشت عنايت فرمود.  بلاخص به وجود مقدس و گرانمايه خاتم النبيين رسول عظيم‌‌الشان اسلام(ص)  و هدايت‌‌گر انسان‌‌هاي در خواب غفلت فرو رفته كه مي‌‌توانم بگويم خداوند بر ما مسلمين منت گذاشت و ما را به سيرت و آيين اسلام و وجود پيامبران الهي بالخصوص منجي عالم انسان‌‌ها عالم محمد بن عبدالله صلي اله عليه وآله و آل طاهرين عليه السلام گرامي داشت و من گواهي به وحدانيت خداوند مي‌‌دهم همان‌‌طور كه قرآن كريم مي‌‌فرمايد:

« اشهد ان لا اله الا هو والملائكه و اولوالعلم قائما بالقسط »

خداوند به يكتائي خود گواهي مي‌‌دهد كه جز ذات اقدس او خدایي نيست و فرشتگان و دانشمندان نيز به يكتایي او گواهي مي‌‌دهند و رسول عظيم الشان محمد مصطفي(ص) و آل اطهارش عليه السلام به ويژه آخرين ذخيره الهي و ستاره پر فروغ آسمان ولايت و امامت حضرت مبدي عجل الله تعالي فرجه.

من به عنوان كسي كه توفيق لياقت دارا بودن دين اسلام و شيعه علي عليه السلام را داشت و مرگ ناگهاني او را قبضه كرد و به فرموده قرآن كريم: « نحن قدر نا بينكم الموت واقعه » مرگ را به اختلاف سن بر همه خلق مقدر ساختيم.

مي‌‌خواهم تذكراتي چند به عموم برادران و خواهران ديني‌‌ام بدهم البته من خيلي كوچك‌‌تر از آنم كه شما را پند و تذكر دهم اما به حسب وظيفه شرعي به شما مي‌‌گويم:

نكند مرگ شما را در حال غفلت در يابد و توانایي بازگشت شما را نباشد خيلي كوشش كنيد كه تا در حيات زندگي هستيد از وجود گران‌‌بهاي خود استفاده كنيد در راه رسيده به قرب الي الله و وجود خود را از آلودگي‌‌ها و گناهان پاك سازيد و آن‌‌چنان آماده سفر آخرت باشيد كه هر موقع به شما الهام شد براي قبض روح ومرگ آماده باشيد و نكند در جواب بگویيد كمي به من مهلت دهيد تا كارهاي شايسته انجام دهم و من خيلي دوست مي‌‌داشتم هم‌‌چون رزمندگان اسلام در جبهه‌‌هاي حق بودم و در آن‌‌جا توسط گلوله هاي دشمن همچون شهيدان به لقا معشوق خود مي‌‌رسيدم.

اما بس افسوس كه اين لياقت را نداشتم اما توانستم با فرستادن پسرهايم به جبهه‌‌ها دين خود را نسبت به اسلام ادا كنم. اما شما كه اكنون در قيد حيات هستيد اي جوانان عزيز و اي حبيب بن مظاهرها هر چه زودتر خود را به  جبهه‌‌ها برسانيد و رزمندگان اسلام را ياري دهيد كه فردا دير است و از هيچ كمكي دريغ نكنيد. همواره امام امت اين نور چشم امت اسلام را دعا كنيد و به جلوه ملكوتي او بنگريد و او را الگو قرار دهيد و هم‌‌چون او قدم برداريد و براي اسلام كوشش نمائيد.

به وجود خودتان جامه تقوا بپوشانيد و از هر نافرماني و كار خلاف در حضور پروردگار خودداري كنيد و دعا بيشتر بخوانيد و لذت مناجات با خدا و گريه و انابه را بچشيد و به شكرانه اين نعمت‌‌ها براي فرج عاجل امام مهدي عليه السلام و سلامتي امام عزيز و پيروزي اسلام دعا كنيد.

و اي مردم فريب دنيا را نخوريد و زياد به فكر مال و ثروت نباشيد كه دنيا همه‌‌اش آرزو و فريب است و بدانيد الدنيا مزرعه الاخره. بايد تخم نيكي و كارهاي شايسته را در اين دنيا بپاشيد و آن دنيا درو كرد و من از همه شما مي‌‌خواهم براي آمرزش ما و خودتان دعا كنيد و آن‌‌چه حق بر گردن من دارند به خاطر خدا مرا عفو كنند و من از همه شما در پيشگاه خدا راضي هستم.

والسلام

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.