جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدعلی ملکوتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدعلی ملکوتی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدعلی ملکوتی
نام پدر :علی اکبر
تاریخ تولد :۱۳۴۸/۰۶/۲۰ 
محل تولد :دامغان
شغل :آلمینیوم کار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مخابرات گروهان پیاده
سن :۱۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۰۸/۰۴
محل شهادت :جاده خندق
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و صورت

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدعلی ملکوتی فرزند علی اکبر در تاریخ ۱۳۴۸/۰۶/۲۰ در شهرستان دامغان متولد شد.  آقا علی اکبر در کسب روزی حلال شهره بود در میان کسبه های شهر و همکارانش.  البته بسیار مورد احترام همگان. محمدعلی در دامن مادری پرهیزکار وپدری درستکار کودکی اش را گذراند. تحصیلات دوره ی ابتدایی و راهنمایی  را گذرانده بود  که برای همیشه دست نامهربان تقدیر آغوش گرم و مهربان مادر را از او گرفت و این خود سبب شد که برای همیشه او درس را رها کند  و به عنوان شاگردی در یک مغازه آلومنیوم سازی مشغول به کارشود. با تمام مشکلات زندگی محمد علی از همان کودکی یک مبارز بود.

وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید ه بود  او فقط ۹ سال داشت. محمد علی با این سن کمش در تمام فعالیت­های اجتماعی شرکت می ­کرد. با شروع جنگ تحمیلی، او همچنان وقایع جنگ را دنبال می­کرد وقتی رزمندگان را در تلوزیون می­ دید همشیه افسوس می خورد که چرا نمی­تواند با آنها باشد اما او هیچ­گاه از پای ننشست و با حضوری مداوم در بسیج روز به روز خودش را مهیا برای رفتن به جبهه می­کرد .دلش  هوای مبارزه داشت.  تمام   فکرش جمع  لحظه های جبهه و رفتن بود  و سرگردان و پرسه زنان در پشت خاکریز ها با صدای خمپاره و نوای خوش یا زهرای دوستانش  روزهایش را به انتظار  می گذراند.

سرانجام این آرزوی محمد علی تحقق یافت و در سال ۱۳۶۴ از طریق بسیج در حالی که فقط ۱۶ سال داشت به جبهه اعزام شد. جاده خندق میعادگاه محمد علی  بود و وعده ی دیدار بسیار نزدیک و محمد علی بسیار بیتاب و تشنه ی دیدار و نهایتاً در تاریخ ۱۳۶۴/۰۸/۰۶ براثر اصابت ترکش به ناحیه سر و صورت جرعه نوش شهد شیرین شهادت گشت و پیکر پاکش در فردوس رضای دامغان در جوار دیگر شهدا آرمید.

 

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.