جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا شجاعیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد رضا  شجاعیان

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد رضا  شجاعیان
نام پدر :علی اصغر
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۱۱/۱۳
محل تولد :دامغان
شغل :کارگر
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تیربارچی
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۳/۲۹
محل شهادت :مهران
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد رضا شجاعیان، فرزند علی اصغر،در تاریخ ۱۳۴۶/۱۱/۱۳ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او پس از گذراندن دوران کودکی،در هفت سالگی وارد دبستان شد.اما به علت شرایط نامساعد اقتصادی و معیشتی و از کار افتادگی پدرش،در همان دوران ابتدایی مجبور به ترک تحصیل شد. بعد از آن کارگری می کرد تا درآمدی داشته باشد و کمکی به حال پدرش باشد. بعد از مدتی متأسفانه سایه ی پر مهر و محبت پدرش را از دست داد و زندگی برایش سخت تر از همیشه شد.

بعد از این واقعه ی غم انگیز مسئولیتش سنگین تر شد او باید بیشتر و بیشتر کار می کرد تا مشکلات خانواده کمتر شود و فقدان پدر را کمتر احساس کنند. زندگی او به همین شکل سپری می شد تا اینکه زمان رفتن به خدمت مقدس سربازی فرا رسید.

در آن سال ها کشورمان درگیر جنگ تحمیلی ارتش عراق بود و لحظات سختی را می گذراند. در این شرایط جوانان و مردان غیور کشورمان ارام نماندند،آنها لباس رزم پوشیده و به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافتند تا به ملت و کشورشان یاری رسانده و کشور را از وجود دشمنان پاک سازند.

شهید شجاعیان نیز در لباس مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران، به منطقه مهران اعزام شد تا او نیز به تکلیف شرعی خود در قبال کشورش جامه ی عمل بپوشاند و دین خود را به هموطنانش ادا کند تا با همت این سربازان و رزمندگان غیور ،ارتش بعثی به مقاصد شوم خود دست نیابد.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۷/۰۳/۲۹ در منطقه مهران به آرزوی جاودانه اش رسید و آسمانی شد.

اما پیکر پاک شهید مفقود گردید و سرانجام بعد از چند سال انتظار در پی تفحص باقی مانده جسم پاکش پیدا شد و در زادگاهش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.