جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا خطیب زاده

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا خطیب زاده

بین من و بقیه شهدا هیچ فرقی قائل نشوید چون که همه به راه الله رفته‌ایم و برای رضای خاطر او جهاد کرده‌ایم، امام را فراموش نکنید و همواره او را دعا کنید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا خطیب زاده
نام پدر :ذبیح الله
تاریخ تولد :۱۳۳۹/۰۶/۰۶
محل تولد :دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۲/۲۰
محل شهادت :خرمشهر
نام عملیات :بیت المقدس
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله به سینه و پهلو و دست راست

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدرضا خطیب زاده درتاریخ ۱۳۳۹/۰۶/۰۶ در دامغان متولد شد . پدر شهید ذبیح الله خطیب زاده به کار کشاورزی اشتغال داشت. لذا با توجه به زحمتی که متحمل می شدند وضعیت نسبتاً خوبی به لحاظ اقتصادی و معیشتی داشتند و تحصیل و آموزش دراین خانواده همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بود. شهید هم از این قاعده مستثنی نبود و از همان اوایل علاقه مند به تحصیل بود و دراین زمینه تلاش زیادی از خود نشان می داد. او به همین ترتیب دوره ی راهنمایی را پشت سر گذاشت و پس از ورود به دبیرستان، رشته ی اقتصاد را برای ادامه انتخاب کرد.

او دراین زمینه هم موفق بود و پس از چهار سال موفق به اخذ دیپلم گردید. پس از آن تشخیص داد که باید تحصیل را رهاکند و به همان مدرک دیپلم بسنده کرد. پس از تحصیل داوطلب رفتن به خدمت سربازی شد. در آن موقع عناصرخودباخته ضدانقلاب درگوشه و کنار کشور به حرکات غیر انسانی زیادی دست می زدند. دوره ی خدمت سربازی شهید هم در چنین شرایطی گذشت و از طرفی در همین زمان بود که کشور عزیزمان ایران مورد تهاجم عراق به دستور صدام خونخوار درآمد.

شهید در این مدت دلاوری و رشادت فراوان ازخود نشان داد. پس از دو سال خدمت سربازی به پایان رسید اما با توجه به این که دشمن بعثی بی شرمی را به اوج خود رسانده بود و روز به روز فشار نظامی خود را برمردم ایران شدیدتر می کرد ، پس ازدوره ی سربازی باز هم به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و از این طریق دوباره به جبهه اعزام شد. سرانجام پس از جان فشانی بسیار و مقاومت جانانه در مقابل کفار بعثی در خرمشهر و در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۲۰  از ناحیه سینه ،پهلو و دست راست مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از جام شهادت نوشید. پیکر پاک شهید درگلزار شهدای فردوس رضای دامغان به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل‌ا... امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون

به نام خداوند هستی‌بخش و خالق آنچه در آسمان‌ها و زمین است . اکنون که در جبهه حق علیه باطل هستم بر آن شدم تا وصیتی داشته‌باشم با خانواده و دیگر آشنایان.

اولین سخن را با پدر دارم و از او عذر می‌خواهم اگر در این مدت کوتاه زندگی گاهی اوقات با وی بد رفتاری می‌کردم و با بعضی از کارهایش مخالفت می‌ورزیدم. به هر حال امیدوارم که به علت جوانی خطاهای مرا ببخشی و از این‌که در بحرانی‌ترین ایام کار تنهایت گذاشتم بر من ندیده بگیری. تو را مرا ببخش تا خدا از من راضی شود. دومین سخنم با مادرم است که دائماً برایم ناراحتی می‌کند و دلش چون دل پرنده‌ای که دائماً می‌زند در طپش است.

مادرجان به خدا راهی که صلاح می‌دانستم رفتم تا با خدای خود عهد و پیمانی که داشتم وفا کنم. از تو خواهش می‌کنم برای من زیاد ناراحتی نکن چون سرنوشت هر انسانی دست خدایش است و هرچه او صلاح بداند همان خواهدشد. «انا لله و انا الیه راجعون» از او هستیم و به سوی او بازگشت می‌کنیم.

مادرم مرا ببخش به‌خاطر این‌که فرزند خوبی برایت نبودم. مرا ببخش تا خدا و ائمه اطهارش از من راضی باشند. برادران عزیزم، راهم را ادامه دهید چون دین محمد (ص) که همانا اسلام است همیشه پیروز است، راه حق را بجویید. و تو خواهرم تو هم نیز همین کا را بکن و از خانواده‌ام می‌خواهم که زیاد برای من ناراحتی نکنند و بیشتر به فکر خدا باشند.

از کلیه دوستان و آشنایان طلب عفو و ببخش کنید. بین من و بقیه شهدا هیچ فرقی قائل نشوید چون که همه به راه الله رفته‌ایم و برای رضای خاطر او جهاد کرده‌ایم، امام را فراموش نکنید و همواره او را دعا کنید.

والسلام علیکم و الرحمه‌ا...

محمدرضا خطیب‌زاده

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.