جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید فرهاد روشنایی

فرازی از وصیت نامه:
شهید فرهاد روشنایی

به نام الله كه ذكرش سكينه قلوب است و مهرش غفران ذنوب و باز هم به نام او كه مي‌‌ميراند و زنده می‌‌كند به نام محمد(ص) كه خداوند او را اسوه حسنه بر خلائق قرار بدادي و همي نبي خاتم و به نام علي حيدر كرار كه با ذوالفقار خود گردن كشان و ظالمان و مشركين و مارقين را از دو جامعه به عدالت و ايمان دعوت نموده و به نام مهدي منجي(عج) ابراز كه با شمشير مرصع خود مزين به ثارالله گيتي نمود و خلق را در ناز و نعمت به سفره عدالت خواهي دعوت نمود.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :فرهاد روشنایی
نام پدر :مصطفی
تاریخ تولد :۱۳۳۷/۰۱/۰۱
محل تولد :کلاته
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۰۴
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۴
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر و ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای کلاته

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید فرهاد روشنایی فرزند مصطفی در تاریخ ۱۳۳۷/۰۱/۰۱ در شهر کلاته ،از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او دوران کودکی خود را در روستا گذراند و بعد وارد دبستان شد ولی متاسفانه به علت اوضاع نامساعد اقتصادی او قادر به ادامه تحصیل نبود و به ناچار ترک تحصیل کرده و مشغول به کار و کارگری در همانجا شد. بعد از مدتی موفق شد به عضویت شرکت زغال سنگ البرز شرقی در آمده و در آنجا مشغول به کار شد. در آن ایام اوضاع بسیار سختی در کشور ما حکمفرما بود و ما درگیر جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان بودیم.

شهید روشنایی نیز به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمده و در این ایام چندین بار به جبهه رفت و در مقابل دشمن بعثی دلاورانه و جان بر کف جنگید تا او نیز وظیفه خود را در این حماسه ی بزرگ به انجام رسانده و سهمی از آن داشته باشد. این بسیجیان و سربازان جان بر کف به جهانیان نشان دادند که با اعتقاد و ایمان راستین خود در برابر تسلیحات پیشرفته ی دشمن ایستادگی می کنند و ار آنها هراسی در دل ندارند. شهید در هنگام اعزام به جبهه ، سه فرزند به نام های زین العابدین، سجاد و ملیحه داشت.

او بعد از چندین بار حضور در جبهه و مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن برای حفظ آرمان های انقلاب اسلامی . سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۰۴ در شلمچه ،  عملیات کربلای ۴ ، به شهادت رسید و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

« بسم ا... المنتقم الجبار »

« إن الشتري من المومنين أنفسهم بان لهم الجنة يقاتلون في سبيل ا... و فيقتلون و يقتلون وعدا

عليه حقا في التوريه و الانجيل و القران و من اوفي بعهده من ا... فاستبشروا ببيعكم الذي بايعتم به

ذالك هو الفوز العظيم »

( آيه 111 سوره توبه )

ترجمه: همانا خدا خريد از مومنان جان‌‌ها و مال‌‌هاي ايشان را كه براي ايشان است بهشت، جنگ كنند در راه خدا پس بكشند و كشته شوند  وعده‌‌ايست بر او حق در تورات و انجيل و قرآن و كيست وفادارتر به عهد خود از خدا. پس شاد باشيد به سوداگري كه سودا نموديد و اين است آن رستگاري بزرگ.

به نام الله كه ذكرش سكينه قلوب است و مهرش غفران ذنوب و باز هم به نام او كه مي‌‌ميراند و زنده می‌‌كند به نام محمد(ص) كه خداوند او را اسوه حسنه بر خلائق قرار بدادي و همي نبي خاتم و به نام علي حيدر كرار كه با ذوالفقار خود گردن كشان و ظالمان و مشركين و مارقين را از دو جامعه به عدالت و ايمان دعوت نموده و به نام مهدي منجي(عج) ابراز كه با شمشير مرصع خود مزين به ثارالله گيتي نمود و خلق را در ناز و نعمت به سفره عدالت خواهي دعوت نمود.

اينجانب فرهاد روشنايي فرزند مصطفي دارنده  شماره شناسنامه (4) و متولد سال 1337 وصيت‌‌نامه‌‌اي  مي‌‌نويسم كه يادداشتي از اينجانب بماند.

پروردگارا: الان كه قلم بر دست گرفته‌‌ام از تو استعانت مي‌‌جويم كه جز كلام حق در كالبد وجودي من و در قلب من خطور نكند و جز توحيد و يگانه بودن تو در زائقه من حلاوت و شيريني نبخشد.

خداوندا: علم دارم بر اين‌‌كه تو خداوند واحد قهار و ستارهستي و شناخت تو را مجسم كرده‌‌ام كه هم‌‌چنان علي(ع) مي‌‌فرمايد: «من عرف نفسه فقد عرفه ربه» (يعني هركس خود را شناخت)خداوند علي اعلا را مي‌‌شناسد.

و سپاسگزارم و شكرگزارم تو را كه محمد(ص) را پيامبرم قرار داده‌‌اي كه توسط او از ظلمت مرا نجات داده‌‌اي و علم دارم به اين‌‌كه در غدي خم پيامبر اكرم(ص) حضرت علي را به مقام امامت و رهبري ارتقا داده و چنان فرمود: «من كنت مولاي فهذا علي مولاه»

(هركس كه تا حالا من مولاي او بودم حالا علي مولاي اوست) پس پيغمبر(ص) و علي(ع) را به عنوان رهبر جامعه و امام و راهنماي بعد از خود دستور خدا قرار داده‌‌است  و حال آن‌‌كه علي(ع) و يازده فرزند بر حق او كه آخر آن مهدي(عج) مي‌‌باشد، تمام را قبول كرده و در آستانه فرج آن حضرت و تعجيل فرج آن حضرت  را از خداوند منان خواهانيم حال طبق حديث حضرت بقيه‌‌الله اعظم كه مي‌‌فرمايد: كه به راويان احاديث بنگريد در غيبت من آن آنها حجت من بر شما و من حجت خدا بر آن‌‌ها هستم و پس ما طبق آن حديث نايب او را از جان و دل قبول كرده و در راه استمرار حكومت و برقراري پرچم توحيد در سراسر گيتي با شناخت كه در مورد ائمه اطهار و معصومين دارم رو به جبهه نهاده و دينم را نسبت به امام و انقلاب ادا نمايم.

و آيه «يا ايها الذين امنوا اطيعوا ا... و اطيعوالرسول و اولامر منكم» را نصب العين خود قرار داده و به فرامين و دستورالعمل‌‌هايي كه در لبان درّ امام خميني هم‌‌چون گل شكفته مي‌‌شود، هم‌‌چون بلبل نواي آزادي سر مي‌‌دهد با جان و دل سخنان آن فقيه و مرجع را خريدارم و در اطاعت از او تا آخرين نفس و قطره خون به پيكار ادامه داده و مصداق آيه و قاتلوهم حتي لا تكون فتنه... » دين الله را در ادامه جنگ و نابودي فتنه در شعارهاي خود قلمداد نموده و همانند كوفيان نيستم كه اماممان  تنها بماند زيرا هدف مقدس و معرف است و خداوند  اولاً "گناهان مرا از راه رحمت و مغفرت ببخش زيرا تو بزرگ‌‌تر از آني كه من مي‌‌گويم".

پروردگارا : اگر قرار است كه در پيكار با كافران روبرو شوم، چنانچه روزنه و دريچه رحمت واسعه  سرازير شده به شهدا و صلحا مرا پيوند ده.

چند سخن به امت شهيد پرور هرچند كه اين بنده كوچك‌‌تر از آن هستم كه با شما سخن بگويم زيرا شما امت واحده در جهان و يگانه امت زنده و هوشيار هستيد و من باب تذكر « إن الذكر تنفع المومنين » كه ذكر باعث منفعت مومن است.

اولاً از امام خميني دست برنداريد و اين را فراموش نكنيد و از خود مغرور نشويد بها و ارزشي كه در اين جهان پيدا كرده‌‌ايد به رهبري امام خميني مدضله‌‌العالي مي‌‌باشد.

ثانياً: تا اواخر پيروزي انقلاب و زيارت كربلاي حسيني و آزادي قدس از نبرد و پيكار با كفار دست بر نداريد.

ثالثاً: از خواندن قرآن و دعا دست برنداريد كه دعا و مغفرت عبادت است و همه پيروزي‌‌هاي ما هم از همين دعاها و قرآن خواندن‌‌هاست.

چند سخن با پدر و مادر و خانواده خود: از شما بازماندگان مي‌‌خواهم كه فرزندانم را تربيت اسلامي نمایيد و قرآن را به آن‌‌ها بياموزيد و هميشه در برابر نعمت‌‌هاي پروردگار شكرگزار باشيد و در شهادت و مرگ من شكيبا و صابر و شاكر باشيد.

چون شهادت مرگ عادي نيست و نصيب هركس نمي‌‌باشد و حال كه نصيب اين حقير شده است براي من گريه نكنيد و براي حسين(ع) گريه كنيد و اگر فرزند خوبي براي شما نبوده‌‌ام ولي از شما مي‌‌خواهم كه مرا عفو نمایيد و به تربيت فرزندانم كوشا باشد و به آن‌‌ها بفهماند كه اين حقير جز براي اسلام و قرآن جنگ نكرده ‌‌ام و تا آن‌‌ها هم ادامه دهنده راه من باشند و باعث روسفيدي من پيش مادر سالار شهيدان حسين بن علي(ع) فاطمه زهرا(س) و جدش پيغمبر اكرم(ص) باشيد.

و در خاتمه از كليه فاميلان، همشهريان، همسايگان و كليه كساني كه در پيشگاه آن‌‌ها بي‌‌ادبي كرده‌‌ام و يا آزاري به آن‌‌ها داده‌‌ام و حقي به گردن من دارند مرا عفو نمایيد و برايم تقاضاي عفو در پيشگاه خداوند بنمایيد و از زائرين كربلاي حسيني و قبر علي(ع) و كليه امام‌‌ها كه در عراق مي‌‌باشند التماس دعا دارم و سلام مرا به آن‌‌ها برسانيد و بگویيد اين حقير را هم مورد شفاعت خود قرار بدهند.

فرهاد روشنایی.

والسلام 1365/09/10 هجري شمسی

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.