جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید غلامحسن شمس

فرازی از وصیت نامه:
شهید غلامحسن  شمس

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :غلامحسن  شمس
نام پدر :اسماعیل
تاریخ تولد :۱۳۴۲/۰۱/۰۲
محل تولد :روستای مومن آباد دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۱۹ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۲/۱۱
محل شهادت :دارخوین
نام عملیات :بیت المقدس
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و شکم و سوختگی

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :مؤمن آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای مؤمن آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید غلامحسن شمس، فرزند اسماعیل، در ۱۳۴۲/۰۱/۰۲ در روستای مؤمن آباد دامغان دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی را به پایان رسانید و پس از آن وارد مقطع راهنمایی شد اما به دلیل مشکلات مالی که بر سر راه او قرار گرفت ترجیح داد بعد از اتمام سال دوم راهنمایی ،ترک تحصیل کند. او جوانی با ایمان و معتقد به فرامین ناب دین مبین اسلام بود. علاوه بر این در زمان انقلاب در کنار دیگر اقشار مردم و دیگر همسالان و دوستان خود فعالیت های خوب و ارزنده ای را انجام می داد.

شهید مدتی پس از ترک تحصیل، با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ،وقتی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد،به عضویت این ارگان درآمد.

در آن ایام کشورمان به نوعی تازه از زیر سلطه ی استعمار و استبداد بیرون آمده بود،بار دیگر هدف توطئه ی شوم شیاطین غرب و شرق قرار گرفته بود و آن ها سعی داشتند به هر طریق ممکن یک بار دیگر بر این سرزمین مسلط شوند. به همین منظوربا حمایت از صدام دیکتاتور،حمله ی نظامی عراق علیه ایران را طرح ریزی می کردند.

علت اصلی پیوستن شهید به سپاه پاسداران هم همین خطری بود که میهن شریف اسلامی ایران را تهدید می کرد،او از این طریق قصد داشت پا به جبهه جنگ گذاشته و به سهم خود در مقابل تجاوز ارتش مزدور عراق ایستادگی نماید.

سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۱۱ در عملیات بیت المقدس بر اثر اصابت ترکش به سر و شکم به مقام والای شهادت دست یافت. پیکر پاک شهید، پس از تشییع در زادگاهش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

به نام الله پاسدار حرمت خون شهیدان

« و من یقاتل فی سبیل‌‌الله فیقتل او یغلب فسوف نوتیه اجراً عظیما » (نسا 74)

هرکس در جهاد برای خدا کشته‌‌شد یا فاتح گردید به زودی او را اجری عظیم دهیم.

برای ملت ما شهادت یک رستگاری بزرگ است و بچه خردسال و پیرمرد بزرگ آرزوی شهادت می‌‌کند. (امام‌‌خمینی) با درود به رهبر کبیر انقلاب و با درود به تمام رزمندگان اسلام و با سلام به تمام شهیدان انقلاب اسلامی ایران.

امیدوارم بتوانم راه شهیدان را ادامه بدهم و این خون ناچیز خود را در راه این انقلاب اسلامی ایران بدهم و امیدوارم با ریختن این خون ناچیز ما پیروزی رزمندگان اسلام نزدیک‌‌تر شود.  مادر! باید افتخار کنی که چنین فرزندی را داشته‌‌ای که در راه خدا و مملکت خود شهید شد.

مادر و برادرها و فامیل‌‌ها گریه نکنید چون دشمنان اسلام و قرآن خوشحال می‌‌شوند و مادر و برادرها اگر مجلس ختم گرفتید سبک‌‌تر باشد و نگذارید منافقین در تشییع جنازه من و ختم من شرکت کنند و تا خون در رگ دارم می‌‌گویم حزب فقط حزب‌‌الله رهبر فقط روح‌‌الله و می‌‌گوییم حزب‌‌الله می‌‌میرد می‌‌جنگد سازش نمی‌‌پذیرد و اسلام پیروز است چپ و راست نابود است.

والسلام علیکم و رحمه‌‌الله و برکاته

 غلامحسن شمس

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.