جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علی محمد ملکی

فرازی از وصیت نامه:
شهید علی محمد ملکی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علی محمد ملکی
نام پدر :خداوردی
تاریخ تولد :۱۳۳۵/۰۱/۰۱
محل تولد :دهستان دودانگه - ساری
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مردمی
سن :۲۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۵۷/۰۲/۱۶
محل شهادت :دامغان
نام عملیات : 
موضوع شهادت :شهدای انقلاب
نحوه شهادت :انفجار مشروب فروشی

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علی محمد ملکی فرزند خداوردی در تاریخ ۱۳۳۵/۰۱/۰۱ در دهستان دودانگه (شهرستان ساری)     بهار از راه رسیده بود. با نفس هزار نسیم  بهاری علی محمد  چشمانش را گشود. خانواده علی محمد شرایط سختی را میگذراند اما سیلی سخت روزگار یک لحظه دلشان را از یادخدایشان  غافل نمی کرد. پدرش کشاورز بود و علی محمد، اکثر اوقات همراه پدر به کار کشاورزی مشغول بود.

شرایط سخت زندگی باعث شده بود شهید برای گذراندن زندگی و کمک به پدر خود در مزارع کارکند و به همین دلیل به خاطر علاقه شدید به امر تحصیل ،به خواندن کتب مذهبی و شرکت در تشکل های مذهبی مشغول بودند. ایشان تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم ادامه دادند و یکی از جوانان انقلابی و با غیرت شهرستان دامغان بود و فعالیت های مذهبی چشم گیری داشت و با حرکتهای انقلابی خود نقش محمی در افشاء نمودن مقاصد شوم رژیم پهلوی ایفا کرد و تا حدودی مردم را از اقدامات ضالمانه و غاصبانه رژیم شاهنشاهی آگاه می ساخت و باعث تضعیف روحیه مأمورین شهربانی شهرستان دامغان از جمله سرگرد نسیم می شد.

شهید به شدت مخالف مراکز فساد و محل هایی که کارهای غیر شرعی و حرام در آن انجام می شد بود و در پی همین تفکر انقلابی و اسلامی اقدام به از بین بردن تنها مشروب فروشی های شهر کرد. شهید این اقدام را با نقشه قبلی به همراه یکی از برادران انقلابی خود به نام علی ربیعی در ساعت ۲:۳۰ دقیقه نیمه شب در تاریخ ۱۳۵۷/۰۲/۱۶ انجام داد و در حین انجام این کار  پس از  به آتش کشیدن مشروب فروشی علی محمد خود نیز در آتش نشانی از  گلستان ابراهیم دید و به مولایش  سلام گفت و به دروازه های شهادت ورود کرد..

پیکر مطهر شهید به شهربانی تهران منتقل شد که با پیگیری خانواده شهید پیکر ایشان به دامغان انتقان داده و توسط شهربانی دامغان به طور مخفیانه دفن گردید. سرگرد نسیم معدوم از انجام تشییع جنازه و عزاداری برای ایشان جلوگیری کرد و این موضوع باعث خشم و نفرت هر چه بیشتر مردم نسبت به رژیم پهلوی شده بود. شهید علی محمد ملکی با انجام این کار انقلابی ثابت کرد که امر به معرف و نهی از منکر بستگی به زمان و مکان ندارد. هم اکنون شهید علی محمد ملکی در جایگاه ابدیش گلزار شهدای فردوس رضا آرمیده است.                                     

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.