جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علیرضا مقدسی

فرازی از وصیت نامه:
شهید علیرضا مقدسی

حمد و سپاس شایسته خدای مهربانی است که انسان را آفرید و انبیا را واسطه هدایت بندگان خود گردانید و سلام بر خاتم انبیا و علی مرتضی و خاندان او. آن سروران یا نثار خون خود راه اسلام و صراط مستقیم به ما آموختند که راه کمال از کجاست و خدایی شدن به چه طریق است و مبداء کجاست و مقصد کجاست؟ دنیا چیست؟ هدف از خلقت انسان چیست؟

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علیرضا مقدسی
نام پدر :محمدحسین
تاریخ تولد :۱۳۴۲/۰۵/۲۰
محل تولد :روستای غنی آباد دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :معاون گروهان پیاده
سن :۲۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۱/۲۱
محل شهادت :اروندرود
نام عملیات :والفجر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :غنی آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای غنی آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علیرضا مقدسی فرزند محمدحسین در تاریخ ۱۳۴۲/۰۵/۲۰ در روستای غنی آباد دامغان، همان آبادی که مردمانش با تمام سادگیشان، در انس با خدا به راستی غنی ترین بودند؛ در دریای  ایمان و مهربانی اهل خانه آقا محمدحسین  چشم هایش را باز کرد.

محیط پاک و بی آلایش روستا انسانهای پاک و روشن ضمیری را در خود دارد و پرورش می دهد که الگو برای نسل های آینده می شوند. یکی از هزارها علیرضا  بود. او تحصیلات دوره ی ابتدایی را در  همان روستا  گذراند اما سختی های روزگار  خیلی زود علیرضا را در گیر مبارزه کرد.  جسم کوچکش را برای کارکردن آماده کرد و به کارگری به جای ادامه تحصیل پرداخت. علیرضای  کوچک  تمام سختی ها را به جان خرید  تا بزرگی اندیشه اش و وسعت دل دریایی اش را  بیازماید.  او توانسته بود کمی از سنگینی مشکلات خانواده بکاهد.

با شروع جنگ تحمیلی  او هم وارد بسیج شد و در فعالیت های بسیج شرکت می کرد. در چند ین مرحله به جبهه رفت. بعد از چندی به عضویت سپاه دامغان درآمد و  باز هم مهمترین  هدفش جبهه بود و مبارزه تا  مبادا از غافله اهل دل جا بماند.. تا مبادا فرصت مغتنم شهادت از دست برود.

به توصیه والدین با یکی از اقوام از دواج کرد و ثمره این ازدواج فرزندپسری بود که نام او را محمد نهادند اما علیرضا  نه با پای سر که با دلش به مبارزه با کفر برخاسته بود و بیصبرانه در انتظار شهادت لحظه شماری می کرد. سر انجام این شیرمرد خطه ی کویر   در تاریخ ۱۳۶۴/۱۱/۲۱ در عملیات والفجر ۸ منطقه اروندرود  به صبوری شیرینش پاسخ داد و با اشتیاق  به فیض عظمی نائل آمد. پیکر این پاسدار رشید اسلام در روستای غنی آباد دامغان مدفون گردید.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

یا ایها الذین امنوا اذکم علی تجارة حنیکم من عذاب الیم. تؤمنون بالله و رسوله و تجاهدون فی سبیل الله باموالکم و انفسکم ذلکم خیرة لکم ان کنتم تعلمون

ای اهل ایمان آیا شما را به سودمند که شما را از عذاب دردناک آخرت نجات بخشد کنم آن که به خدا و رسول ایمان آورید و به مال و جان و راه خدا جهاد کنید این کار از هر تجارت اگر دانا باشید برای شما بهتر است.

حمد و سپاس شایسته خدای مهربانی است که انسان را آفرید و انبیا را واسطه هدایت بندگان خود گردانید و سلام بر خاتم انبیا و علی مرتضی و خاندان او. آن سروران یا نثار خون خود راه اسلام و صراط مستقیم به ما آموختند که راه کمال از کجاست و خدایی شدن به چه طریق است و مبدا کجاست و مقصد کجاست؟ دنیا چیست؟ هدف از خلقت انسان چیست؟ با در دست داشتن کتابی بزرگ یعنی قرآن کریم حال که پس از چندین سال با خون‌های فراوان از علمای بزرگ گرفتم تا شهدایی دیگر در 15 خرداد و غیره‌ها اسلام عزیز با رهبری امام با راهنمایی‌شان به دست ما با هم به عنوان یک مسلمان بر خود وظیفه دیدم که از اسلام دفاع کنم.

هم اکنون که ابر جنایتکاران جهان و مخالفان آزادی کوبندگان کلمه‌ی حق بر کشور ما یورش بردن آن‌ها تنها مقصدشان اسلام ماست و همه حق جویان عالم سر در راهی می‌دهند که اسلام زنده است و از آن، با خون که بزرگ‌ترین چیز برای انسان است وفا می‌کنند.

اکنون که جهان استکبار می‌بیند که همین اسلام اندیشان و آزادگان جهان و پویندگان راه حق بر دادگان کلام توحید در هر نقطه ای که هستند چه لبنان چه پاکستان و چه افغانستان و دیگر جهان و در زندان‌ها در هر جا و مکانی که هستند آن قول‌های تو خالی را استیزاء گرفته‌اند و آن‌ها را مستقر می‌دانند ما هم که یک مسلمان و به ویژه شیعه علی(ع) و امت رسول گرامی یعنی محمد عبدالله صلی اله علیه و السلام و باز هم به ویژه ایران دارای رهبری آگاه در همه‌ی مسائل تا پای خون با نثار جان تا پای اسلام تحقیر شده است اسلام حقیقی که ما شعار آن را می‌دهیم تو خالی نیست.

اگر خداوند توفیق شهادت به ما عنایت کرد به مردم ایران این وصیت را دارم که امام امت رهبر سالار این دگرگونی است و اکنون پرچم دار ولایت است تنها نگذارید گرچه به خداست هدفش خداست ولی بر شما مردم غیور است که دین او حمایت کنید و هیچ وقت صحنه را خالی نکنید و حتی به برادرانم میگویم گوش به فرامین امام باشید و پشتیبان ولایت در هر حال.

وصیتی به پدر و مادرم گرچه زحمت زیادی این من کشیده‌اید و من برای شما فرزند خوبی نبوده ام ولی مرا بخشید وصیت دیگر به همسر فرزندمان را خوب تربیت کنی که در آینده برای اسلام مفید باشد. خدایی نخواسته یک وقت دور از امر ولایت نشود. در آخر امام را یاری کنید به نفع شما است و در همه وقت او را دعا کنید و شکر نعمت.

والسلام علی مقدسی 1364/11/07

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.