جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید مهدی شاهچراغ

فرازی از وصیت نامه:
شهید سیدمهدی  شاهچراغ

عرضی ندارم جز سلامتی کلیه مؤمنان و خویشان و از دعا کردن امام یادتان نرود.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سیدمهدی  شاهچراغ
نام پدر :سید علی اکبر
تاریخ تولد :۱۳۳۸/۰۴/۰۶
محل تولد :دامغان
شغل :کارمند آموزش و پرورش
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :کمک آر پی جی زن
سن :۲۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۲/۱۹
محل شهادت :خرمشهر
نام عملیات :بیت المقدس
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش و تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید مهدی شاهچراغ، در ۱۳۳۸/۰۴/۰۶ در دامغان متولد شد. پدرش نظامی بود و در ارتش خدمت می کرد و آن ها به لحاظ اقتصادی وضعیت نسبتاً خوبی داشتند. او در یک خانواده پر جمعیت و در عین حال صمیمی و گرم بزرگ شده بود. شهید مدتی بعد از این که تحصیلات خود را به پایان رسانید به دلیل علاقه ای که به محیط آموزشی و فرهنگی داشت به استخدام آموزش و پرورش دامغان درآمد.

وی چند سالی را در این اداره مشغول به کار بود تا این که بعد از مدتی در آنجا برایش مشکلی پیش آمد و مجبور شد محیط کار خود را ترک کند. از آنجایی که شهید همیشه در یک خانواده نظامی زندگی کرده بود ، از همان کودکی با این تفکر رشد کرده بود که انسان برای دفاع از دین و ناموس خود، اگر لازم باشد باید حتی از جان خود هم مایه بگذارد.

او از زمره دوستداران واقعی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی بود و حاضر بود برای حراست از ایران عزیز و انقلاب اسلامی دست به هر خطری بزند. از این رو وقتی وطنش با بی رحمی هر چه تمام تر مورد حمله ی نظامی مزدوران قرار گرفت، همین تفکرات خدایی و این وطن دوستی موجب شد که دیگر نتواند دست روی دست بگذارد و کاری نکنند.

به همین منظور به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و از این طریق به صحنه ی جنگ و جهاد علیه کفر و ظلم اعزام گردید. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۱۹ در خرمشهر عملیات بیت المقدس از جام شهادت نوشید.

در وسعت دل، خدا تماشایی بود                                 برلب تپش دعا تماشایی بود

آن شب که طلسم درد را گریه شکست                           کوچیدن لاله ها تماشایی بود

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

اینجانب سید مهدی شاهچراغ فرزند سید علی‌‌اکبر متولد سال 1338 شهرستان دامغان. این وصیت‌‌نامه را در تاریخ 1361/02/11 در منزل مسکونی می‌‌نویسم و در تاریخ 1361/02/12 عازم به جبهه‌‌های جنگ حق علیه باطل می‌‌شوم.

اگر چنانچه سعادت شهادت را داشتم بعد از شهادتم وارثان اینجانب پدرم و بعد همسرم و بچه‌‌ای که در رحم همسرم است می‌‌باشد. اختیار کلیه اموالم دست پدرم می‌‌باشد. مبالغی بدهکار می‌‌باشم که عبارتند از مبلغ یک‌‌صد تومان به سیدعلی عموذبیح. دویست تومان به پدرم سیدعلی‌‌اکبر بدهکار می‌‌باشم.

از فروش اموال یک چهارم آن را خرج کفن و دفن و مراسم و نماز و روزه برایم بخوانند و مابقی را هر انچه که پدرم می‌‌داند بکند و همسرم بعد از من اختیار ازدواج کردن دارد و می‌‌تواند ازدواج کند. دیگر عرضی ندارم جز سلامتی کلیه مؤمنان و خویشان و از دعا کردن امام یادتان نرود.

والسلام علیکم و رحمه‌‌الله و برکاته. 61/02/11

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.