جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید محمد تقی شاهچراغ

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید محمدتقی  شاهچراغ

اي جوانان نكند در رختخواب ذلت بميريد كه حسين(ع) در ميدان نبرد شهيد شد. اي جوانان مبادا در غفلت بميريد كه علي(ع) در محراب عبادت شهيد شد و مبادا در حال بي‌‌تفاوتي بميريد كه علي‌‌اكبر حسين در راه حسين(ع) و با هدف شهيد شد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید محمدتقی  شاهچراغ
نام پدر :سید روح الله
تاریخ تولد :۱۳۴۷/۰۳/۲۶
محل تولد :دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مسئول مخابرات گردان پياده
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۲۲
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۵
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلو

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید محمد تقی شاهچراغ فرزند سید روح الله در ۱۳۴۷/۰۳/۲۶ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و به بنایی می پرداخت و از این طریق امرار معاش می کرد. شهید در خانواده ای مذهبی پرورش یافت و قلب و روحش با دین اسلام آشنایی پیدا کرد.

او وارد دبستان شد و پس از اتمام دوره ی تحصیلی ابتدایی و راهنمایی وارد مقطع دبیرستان شد و تا سال سوم دبیرستان به تحصیل ادامه داد.ولی بعد با تشکل بسیج آشنایی بیشتری پیدا کرد و فعالیت خود را با این تشکل بیشتر از بیش ادامه داد.

در آن سال ها کشورمان درگیر جنگ تحمیلی با کشور عراق شده بود و ملت ایران با تشکیل بسیج یعنی همان ارتش ۲۰ میلیونی به دستور امام خمینی(ره) برای مقابله با این مزدوران به پا خواسته بودند و شهید نیز از طرف بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان به جبهه رفت تا او نیز در این حماسه ی غرور آفرین ملت ایران سهمی داشته باشد و به تکلیف شرعی خود در قبال ملت شریف ایران جامه ی عمل بپوشاند.

او چندین بار به جبهه های نبرد حق علیه باطل رفت و دلاورانه به همراه دیگر رزمندگان،در مقابل اشغالگران و متجاوزان مقاومت و ایستادگی کرد تا همه ی جهانیان به خصوص کشورهای استعمارگر که درپشت صحنه عراق را تحت حمایت خود قرار داده بودن بفهمند که در کشور ایران با این ملت غیور و شریف نمی توانند به مقاصد شوم خود دست پیدا کنند.

سرانجام شهید پس از رشادت ها و دلاوری های خود در جبهه،در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ در منطقه عملیاتی کربلای ۵(شلمچه) بر اثر اصابت ترکش به پهلو، به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد و به صف دیگر شهدای جاوید دفاع مقدس پیوست.

پیکر پاک این بسیجی دلاور در فردوس رضا، در جوار دیگر شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

« و قاتلوهم حتي لا تكونوا فتنه »

حمد و ثنا معبودي را كه سزاوار پرستش است و شكر مي‌‌كنم او را كه از روي لطف توفيق بزرگ شهادت را كه فخر اوليا مي‌‌باشد بر ما ارزاني داشت. سلام و درود بر حضرت رسول اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بالاخص يگانه منجي عالم بشريت حضرت ولي عصر(عج) و نائب بر حقش اميد مستضعفان جهان خميني عزيزم. سلام و درود بيكران بر روح پاك شهيدان گلگون كفن و بر اسرا بزرگوار و مفقودين عزيز و خانواده‌‌هاي گران‌‌قدرايشان.

هدف و مقصودم از جبهه آمدنم اين است: 1ـ رضاي حق 2ـ لبيك به نداي امام امت اميد مستضعفان جهان 3ـ آزادي كربلا 4ـ تكليف شرعي را ادا كرده باشم. من كوچك‌‌تر از آنم كه پيام يا سفارش و نصيحتي به امت حزب‌‌الله و دوستان و مردم دامغان كنم عزيزان شهدا درس ايثار و از خود گذشتگي را در مدرسه عشق و در مكتب حسيني از عباس‌‌ها و علي‌‌اكبر ها و قاسم‌‌بن‌‌الحسن نوجواني كه شهادت را در پيش خود از عسل شيرين‌‌تر مي‌‌داند گرفتند.

اي جوانان نكند در رختخواب ذلت بميريد كه حسين(ع) در ميدان نبرد شهيد شد. اي جوانان مبادا در غفلت بميريد كه علي(ع) در محراب عبادت شهيد شد و مبادا در حال بي‌‌تفاوتي بميريد كه علي‌‌اكبر حسين در راه حسين(ع) و با هدف شهيد شد.

اي مادران مبادا از رفتن فرزندانتان به جبهه جلوگيري كنيد كه فردا در محضر خدا نمي‌‌توانيد جواب زينب(س) را بدهيد كه تحمل 72 شهيد را نمود. همه مثل خاندان (وهب) جوان‌‌ها را به جبهه‌‌ها نبرد بفرستيد و حتي جسد او را هم تحويل نگيرد، زيرا مادر (وهب) فرمود سري را كه در راه خداوند داده‌‌ام پس نمي‌‌گيرم . برادران استغفار و دعا را از ياد نبريد كه بهترين درمان‌‌ها براي تسكين درد ماست و هميشه به ياد خدا باشيد و در راه او قدم برداريد و هرگز دشمنان بين شما تفرقه نيندازند و شما را از روحانيت متعهد جدا نكنند كه اگر چنين كردند روز بدبختي مسلمانان و روز جشن ابرقدرتهاست.

حضورتان را در جبهه‌‌هاي حق عليه باطل ثابت نگه داريد در امام بيشتر دقيق شويد و سعي كنيد عظمت او را بيابيد و خود را تسليم او سازيد و صداقت و اخلاص خود را هم‌‌چنان حفظ كنيد اگر فيض شهادت نصيبم گشت آنان كه پيرو خط سرخ امام خميني نيستند و به ولايت او اعتقاد ندارند بر من نگريند و بر جنازه من حاضر نشوند اما باشد كه دماء شهدا آنان را نيز متحول سازد و به رحمت الهي نزديكشان كند.

سلام مرا به رهبر عزيزم برسانيد و بگوييد تا آخرين قطره خونم سنگر اسلام را ترك نخواهم كرد با خداوند پيمان مي‌‌بندم كه در تمام عاشوراها و در تمام كربلاها با حسين(ع) همراه باشم. سنگرها را خالي نكنيد تا هنگامي كه همه احكام اسلام در زير پرچم اسلامي امام زمان(عج) به اجرا درآيد.

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.