جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید رضا شمسی پور

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید رضا  شمسی پور

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید رضا  شمسی پور
نام پدر :سید اسماعیل
تاریخ تولد :۱۳۲۹/۰۱/۰۱
محل تولد :روستای مجید آباد دامغان
شغل :ارتشی
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۳۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۲/۱۴
محل شهادت :خرمشهر
نام عملیات :بیت المقدس
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر به سر و ترکش خمپاره

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید رضا شمسی پور، فرزند سید اسماعیل، در ۱۳۲۹/۰۱/۰۱ در روستای مجید آباد دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و مومن بود و از راه کارگری امورات و نیازهای زندگی و خانواده اش را تأمین می کرد. خانواده اش در حالی که او هشت سالش بودبه دامغان آمدند و او تحصیلات ابتدایی را در آنجا پشت سر گذاشت و به علت مشکلات معیشتی و شرایط سخت اقتصادی ،تصمیم به ترک تحصیل گرفت و وارد عرصه ی کار شد.

او در معدن زغال سنگ مشغول شد تا بتواند باری از روی دوش پدرش بردارو و به تأمین نیازهای خانواده کمک کند.شهید در همانجا مشغول بود تا این که زمان رفتن به خدمت سربازی اش فرا رسید و راهی خدمت شد. او این دوره را در ارتش خدمت کرد و وقتی سربازیش تمام شد به استخدام همانجا درآمد و در ارتش تهران مشغول شد.

بعد از سال ها خدمت در آنجا به ارتش چهل دختر شاهرود منتقل شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی ، او که در خانواده ای مذهبی پرورش یافته بود، وظیفه ی شرعی و دینی خود دانست که در این عرصه حضور پیدا کند و از اسلام و قران دفاع کند. او از طرف ارتش جمهوری اسلامی چهل دختر راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شد .

او چندین بار در این رزمگاه حضور پیدا کرد و در مناطق مختلف جنگی در مقابل دشمن متجاوز به خاک مقدس ایران جنگید. شهید در شش بار حضور در جبهه در مناطق مهاباد،دزفول،خونین شهرو دهلاویه حاضر بود در دهلاویه و خونین شهر مجروح شد ولی پس از معالجه و بهبودی دوباره راهی جبهه شد.

شهید شمسی پور سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۱۴ در عملیات بیت المقدس ، بر اثر اصابت تبر به سر و ترکش خمپاره به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد و برای خانواده و همسر محترمه اش افتخار و حماسه ای جاوید آفرید. پیکر پاک او، به دامغان منتقل کردید و در گلزار شهدای آنجا به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

 اینجانب سیدرضا شمسی‌‌پور وصی نمودم برادر خودم آقای سیدتقی شمسی‌‌پور و ناظر قرار دادم دایی که پدرخانم خودم می‌‌باشد حاج‌‌اسماعیل هراتیان و قیّم بچه‌‌های خودم که عیال خودم که مرضیه هراتیان می‌‌باشد مشروط به آن‌‌که تا زمانی که سرپرستی بچه‌‌هایم را به عهده دارد و به این خانه زندگی می‌‌کند کسی حقی بر این خانه و حیاط ندارد و یک دانگ از شش دانک که از سهمیه خودم هست به او صلح نمودم در صورت آن‌‌که بالای سر بچه‌‌ها باشد تا بچه‌‌ها بزرگ شوند و از خانه بیرون روند.

یک دانگ مال خود ایشان می‌‌باشد مهریه زوجه خودم از اصل مال برداشت نماید. محل دفن دامغان. نماز وحشت بخواند برای خرج تعزیه داری مبلغ پانزده‌‌هزار تومان می‌‌باشد از رحمت خدا دور باشد هر که نقش وصیت‌‌نامه رفتار کند.

1 . سهم امام یک‌‌صدوپنجاه تومان 2. بدهکار به برادرم سیدجعفر مبلغ دوهزار و پانصد.

امضا. سیدرضا شمسی‌‌پور

61/02/11

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.