جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید حسن شاهچراغی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سیدحسن  شاهچراغی

خداوندا از تو مي‌‌خواهم شهادت نصيبم كن تا شايد در خيل پر بركت شهيدان و صفاي روح آنان عفو بهره‌‌ام گردد و يا از بدرقه خالصانه هزاران مسلماني كه در تشييع شهيدان مشاركت مي‌‌كنند و آثار پر بركتي كه اين خون‌‌ها دارد ذره‌‌اي هم هديه من باشد و موجب نجات اين روح آلوده و اين جان وابسته گردد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سیدحسن  شاهچراغی
نام پدر :سیدمسیح
تاریخ تولد :۱۳۳۱/۱۱/۰۹
محل تولد :دامغان
شغل :روحانی - نماینده مجلس
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :نماینده مجلس
سن :۳۳ سال 
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۲/۰۱
محل شهادت :اهواز
نام عملیات :والفجر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت موشک دشمن به هواپیما در سرکشی مناطق جنگی

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید حسن شاهچراغی،فرزند روحانی متعهد و عالم و سید پرهیزکار،حاج سید مسیح در ۱۳۳۱/۱۱/۰۹ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او در دامان پدر و مادری مؤمن و متدین پرورش یافت و در چنین محیطی به انسانی زاهد و باتقوی تبدیل شد و با وجود سن کم به هر محفلی که وارد می شد مورد توجه قرار می گرفت. در سن ۶ سالگی وارد دبستان شد و در مدرسه ی هاتف دامغان به تحصیل پرداخت.

پس از گذراندن دوره ی ابتدایی به حوزه ی علمیه وارد شد تا در ادامه ی مسیر زندگی در خدمت آیین مهدی باشد. مقدمات را در همانجا فرا گرفت و جهت تکمیل دانش دینی و الهی خود راهی شهر قم گردید و در مدرسه ی حقانی به تحصیل دروس دینی ادامه داد. در دوران پر هیجان و پرالتهاب انقلاب،که مردم ایران بر علیه کفر و نفاق در کشورمان به پا کرده بودند،سید حسن نیز فعالیت سیاسی داشت.

او با تشکیل مجامع و سخنرانیهای بیدارگرانه به آگاه ساختن مردم می پرداخت. این فعالیت ها اغلب بدون دعوت غیر و تنها بر حسب وظیفه و تکلیف انجام می شد و در قبال آن هیچ پاداشی از مردم نمی خواست و اجر خود را از خدای خود می گرفت. از جمله سخنرانی های پرشور و انقلابی سید در دهه ی اول محرم،در حسینیه مدرسه ی آقای دامغان و سخنرانی وی در ماه رمضان و در شبستانهای مسجد جامع شهر می توان نام برد.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی،او شاخص ترین طلبه جوان و روحانی شهر در هدایت مردم در دفاع از حریم اسلام و قرآن بود. در روزهای سخت انقلاب در تشکیل کمیته مردم و هدایت حرکت انقلابی نقش اساسی داشت و با پیروزی انقلاب اسلامی حضور در دایره های وسیع تر،چون دادگاه های انقلاب ،نمایندگی امام، روزنامه کیهان،و نمایندگی دو دوره ی مجلس شورای اسلامی از جمله فعالیتهای او بود.

به علت علاقه بسیار زیاد و جدیت و کوشش فراوانی که داشت،مسیر علمی خود را به سرعت طی نمود و از مقدمه و سطح به خارج راه یافت. در کنار تحصیلات حوزوی،از یادگیری علوم دیگر غافل نماند.او احساس می کرد که یک معلم دینی باید به درک و فهم سیاسی و شناختی جهانی مسلط باشد تا بتواند به وظیفه خود به نحو احسن عمل نماید.

 شهید شاهچراغی علاوه بر این خصوصیات علمی و دینی، دارای خصایص والای انسانی نیز بود.او چهره ای آرام و دلنشین داشت و این چهره و ظاهر آرام از باطن و سیرت پاک و ارام او نشات می گرفت.زیاده گویی نمی کرد و از لاف و گزاف پرهیز داشت.

اهل مطالعه بود و آنچه را می خواند می فهمید.خوش بیان و خوش سخن و خوش مجلس بود و هر که در مجالس او شرکت می کرد با هر فرهنگ و اندیشه ای او را دوست خود می دانست.سید در یک کلام انسانی با خصوصیات بارز دینی و الهی بود.

شهید شاهچراغی در تکمیل فعالیت های دینی و سیاسی خود ،وقتی ارتش عراق به کشورمان حمله ور شد، لباس رزم پوشید و در صف سپاه اسلام از دین و آرمانهای مقدس انقلاب اسلامی پاسداری کرد.

و سرانجام این روحانی متعهد و محبوب در تاریخ ۱۳۶۴/۱۲/۰۱ در حمله ناجوانمردانه ی رژیم بعثی به هواپیمای ایشان ،به پاداش خود و آرزوی شیرین شهادت دست یافت و به سوی آسمانها پرواز کرد.

از ایشان دو فرزند پسر به نام های مهدی و مسیح به یادگار مانده است.

 

 “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

« وصيت‌‌نامه اول اسفند 1364»

اينجانب سيد حسن فرزند سيد مسيح شاهچراغي با آرزوي شهادت براي خويش و پيروزي براي اسلام و انقلاب اسلامي بنا بر وظيفه اسلامي وصيت‌‌نامه خود را به اختصار مي‌‌نگارم.

با اعتقاد راسخ به وحدانيت خداوند و حقانيت معاد  و بهشت و جهنم و كليه اصول و فروع دين شريف اسلام خداوند را سپاس مي‌‌گويم كه توفيق داد تا سربازي حقير براي اسلام و جمهوري اسلامي باشم و پيروي كوچك براي رهبر بزرگ انقلاب اسلامي امام خميني. لحظه‌‌اي از عمرم در دوران تكليف نگذشته مگر اين كه در انديشه تعالي اسلام و گسترش مكتب جعفري بودم گرچه در عمل ضعف و نقص فراوان داشته‌‌ام و از آنچه را كه در پيشگاه خداوند انجام داده‌‌ام جز شرمساري و خجلت چيزي نمي‌‌بينم . مطمئنم اگر فضل و رحمت الهي شاملم نشود و شايسته بدترين عذاب‌‌ها و عقاب‌‌ها مي‌‌باشم.

خداوندا از تو مي‌‌خواهم شهادت نصيبم كن تا شايد در خيل پر بركت شهيدان و صفاي روح آنان عفو بهره‌‌ام گردد و يا از بدرقه خالصانه هزاران مسلماني كه در تشييع شهيدان مشاركت مي‌‌كنند و آثار پر بركتي كه اين خون‌‌ها دارد ذره‌‌اي هم هديه من باشد و موجب نجات اين روح آلوده و اين جان وابسته گردد. پروردگارا مرا و خاندانم و دوستانم را با شهادت من سرافراز فرما  شادمانم  كه از اموال دنيا چيز فراواني ندارم .

كتاب‌‌هايم را به كتابخانه حضرت ابوالفضل بدهيد تا مورد استفاده عام قرار گيرد. اثاثيه خانه در اختيار همسرم باشد . از بقيه حداقل پنج ماه روزه برايم سفارش دهيد و احتياطاً چند ماه نماز. هر كس ادعاي طلبي كرد در حد مقدور تامين نماييد. وصي من پدر بزرگوارم عالم عامل آقاي سيدمسيح شاهچراغي است كه به شيوه مذهب و عرف آشنايند و هر چه مصلحت ديدند عمل مي‌‌كنند.

دوست دارم فرزندانم براي اسلام تربيت شوند و در صورت امكان در حوزه علميه درس بخوانند تا شايد خلف صالح عاملي براي نجات من از اين همه گناهان دست و پا گير باشند و خدمتگذاراني پاك و فداكار براي اسلام و انقلاب.

از برادران و خواهران و پدر و مادر و همسر وفادار و مومن خود مي‌‌خواهم كه مرا حلال نمايند و از كوتاهي‌‌هايم بگذرند و هيچ‌‌گاه از دعاي خيرشان بي‌‌نصيبم ننمايند. مرا در جمع شهيدان شهر دامغان دفن كنيد تا از دعاي مردم شهر بهره برم و نشانه‌‌اي باشد بر اين كه جز خدمت قصدي نداشته‌‌ام و جز سربلندي و ايمان محكم و ترقي براي دامغان چيزي نمي‌‌خواهم.

امروز كه اين سطور را مي‌‌نويسم در دل خويش نسبت به هيچ‌‌كس و هيچ گروهي جز ملحدان و منافقان آدم‌‌كش و دشمنان اسلام احساس رقابت و حسادت و ناراحتي نمي‌‌كنم و اگر حقي به كسي داشته‌‌ام از آن مي‌‌گذرم باشد كه آنان نيز براي خدا از حقوقشان نسبت به من بگذرند و دعايشان را هميشه براي من بفرستند.

شاهچراغی

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.