جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حیدر هراسانیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید حیدر  هراسانیان

از همه برادران استد عا دارم كه با خلوص ايمان در حفظ تماميت ارضي ودفاع از حيثيت اسلام و ولايت فقيه كه تبلور آن امام امت خميني بت‌‌شكن است كوشا باشند و بدانيد كه آيه « و نريد ان نمن علي الذين استضعفو افي الارض ونجعلهم ائمه ونجعلهم الوارثين» وعده خدا نزديك است.  

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حیدر  هراسانیان
نام پدر :محمد اسماعیل
تاریخ تولد :۱۳۴۲/۰۲/۰۶
محل تولد :کلاته
شغل :کشاورز 
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :معاون گروهان ادوات تیپ قدس 
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۰۸/۰۱
محل شهادت :جاده بانه - سردشت 
نام عملیات :کمین دشمن
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پشت

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای کلاته رودبار

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حیدر هراسانیان فرزند محمد اسماعیل در تاریخ ۱۳۴۲/۰۲/۰۶ در کلاته دامغان به دنیا آمد. پدرش با کارگری و زحمتکشی چرخ سنگین زندگی را به حرکت وا می داشت. شهید تحصیلاتش را در روستایشان آغاز کرد و تا مقطع اول راهنمایی ادامه داد. اما به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی مجبور به ترک تحصیل شد و بعد از آن برای این که کمکی به معیشت خانواده اش بکند، به کارهایی از قبیل کشاورزی و کارگری روی آورد.

او چند سالی را به سختی کار کرد تا خواهر و برادران کوچکترش آینده ی بهتری داشته باشند.

وقتی جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان شروع شد، ایران در وضعیت بسیار سختی قرار گرفت و مردم کشورمان در آن روزها اوقات بد و پر اضطرابی را پشت سر می گذاشتند.

این درد منشان برای حمله به مناطق مختلف از پیشرفته ترین سلاح های کشنده استفاده می کردند آنان حتی به زنان و کودکان شیرخوار هم رحم نمی کردند.

شهید با مشاهده ی چنین وضعیتی تصمیم گرفت برای دفاع از هم وطنان و خاک مقدس وطن همانند بسیاری از دیگر شیرمردان به صحنه ی نبرد برود.

او با شروع جنگ تحمیلی با عضویت در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان به جبهه اعزام شد.

وی پس از این مدت هم برادران بسیجی خود را تنها نگذاشت و این بار به عنوان سرباز سپاه پا به صحنه ی نبرد حق علیه باطل گذاشت.

او تمام مدت خدمتش را در مناطق جنگی بود و دلاورانه از سرزمین اسلامی ایران دفاع می کرد و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۰۸/۰۱ در محور بانه – سردشت از پشت سر مورد اصابت ترکش  قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر پاکش پس از تشییع در زادگاهش، آرمید.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

«ولا تحسبن الذين قتلوافي سبيل ا..امواتااحياءعند ربهم يرزقون»

امام خميني: عاشورا را زنده نگه داريد تا كشورشما آسيب نبيند.

با نشئت از قرآن و فرامين اسلامي اينك كه آماده اعزام به جبهه جنگ عليه باطل مي‌‌باشم لازم مي‌‌دانم طبق سنت مسائلي را به پدر و مادر، خويشان و مخصوص برادران حزب‌‌اللهي كه خود افتخار عضويت آن را داريم مطرح نمايم كه خوشبختانه مواجه با اول ماه محرم ماه شهادت، ماه پيروزي خون بر شمشير مي‌‌باشد.

وآن كه علي(ع) عليه مارقين و ناكثين و قاسطين قيام مي‌‌كند فرزند بزرگوارش راه پدر را ادامه مي‌‌دهد و تاريخ پرافتخار اسلام را به نفع مستضعفين عليه استكبار ورق مي‌‌زند آن‌‌كه شهادت را با تمام معني و مفهوم در عمل نشان داد و سازش‌‌ناپذيري خود داد با نداي هيهات من الذله به يزيديان تاريخ سرداد و راه فداكاري ايثار وگذشت را در جهت ا.. نشان داد و عاشورا را روز حركت، روز سرنوشت و روز مسئوليت و تعهد براي مكتب سرخ تشيع و نقطه عطف تاريخ است كه مكروحيله دشمن را خنثي و كاروان بشريت را با خطوط ترسيم شده به لقاءا.. رهنمون ساخت

و ما فرزندان اين مكتب اسلام كه آرزوي شهادت را در دل خود پرورانده بوديم با انقلاب اسلامي واستقرار نظام جمهوري اسلامي به رهبري امام خميني كه پرچمدار همان انقلاب حسيني است شعار گذشته را به شعور مبدل ساخته تا به اين اميد كه جنگ به سرافرازي اسلام و انقلاب تمام شود.

و از همه برادران استد عا دارم كه با خلوص ايمان در حفظ تماميت ارضي ودفاع از حيثيت اسلام و ولايت فقيه كه تبلور آن امام امت خميني بت‌‌شكن است كوشا باشند و بدانيد كه آيه « و نريد ان نمن علي الذين استضعفو افي الارض ونجعلهم ائمه ونجعلهم الوارثين» وعده خدا نزديك است.

والسلام علي من التبع الهدي

حيدر هراسانيان

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.