جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حسن ممتازی

فرازی از وصیت نامه:
شهید حسن ممتازی

چه می‌‌توانم بگویم مسئله مهم برای ما در حال حاضر حفظ اسلام است این وظیفه شماها هم هست که تا آن‌‌جایی که می‌‌توانید در حفظ اسلام سعی و کوشش نمایید این همه شهیدان پاک خونشان برای حفظ اسلام ریخته شد و ادامه آن بر ما است اگر نکنیم در نزد خدوند متعال و این همه سنگینی گلگون کفن باید جوابگو باشیم

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حسن ممتازی
نام پدر :سیف الله
تاریخ تولد :۱۳۴۱/۰۶/۰۳ 
محل تولد :دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مربی آموزش نظامی - تخریب چی
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۱۱/۱۸
محل شهادت :فکه
نام عملیات :والفجر مقدماتی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :تهران
شهر :تهران
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت زهرای تهران

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حسن ممتازی فرزند سیف الله در تاریخ ۱۳۴۱/۰۶/۰۳ در خانه ای ساده  و کوچک اما به وسعت دریا  بزرگ  بواسطه ایمان وتوکل  اهل خانه چشمانش را گشود. خانواده  آقا سیف الله  روزگار سختی را می گذراند. چرخ زندگی به سختی در مسیر حرکت چرخ  روزگار بود  و کار پدر بسیار سخت شده بود.

حسن تحصیلات دوران ابتدایی را گذراند ولی به دلیل وضع نامساعد خانواده امکان تحصیل برای او وجود نداشت به همین دلیل به تهران مهاجرت کردند. شهید در تهران علاوه بر کار کردن به تحصیل ادامه داد .  حسن  مبارزی بود  که  با اوج گیری انقلاب او هم  تلاش میکرد ودر تظاهرات و در گیری با پس مانده های رژیم شاه شرکت می کرد. بعد از پیروزی انقلاب و با تشکیل کمیته امداد به دستور حضرت امام (ره) چون خود درد و رنج محرومیت را چشیده بود جهت خدمت به محرومین به این نهاد انقلابی پیوست.

او علاوه بر این با جهاد سازندگی همکاری می کرد شهید ممتازی دیپلم خود را در رشته برق گرفت و سپس جهت ادامه خدمت به سپاه تهران پیوست. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی شهید ممتازی همچون سایر جوانان غیرتمند ایرانی برای دفاع از تمامیت ایران اسلامی به دفاع از این مرز وبوم شتافت. سرانجام این دلاور پس از چهار بار حضور فعّال در جبهه های نبرد حق علیه باطل در تاریخ ۱۳۶۱/۱۱/۱۸ در حین عملیات والفجر مقدماتی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر پاکش در بهشت زهرای تهران  آرام گرفت. تا هر صبح و شام در فجر نیلگون پیروزی بر شهادت پیشگان سرزمین اسلامی سلام گوید.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

چه می‌‌توانم بگویم مسئله مهم برای ما در حال حاضر حفظ اسلام است این وظیفه شماها هم هست که تا آن‌‌جایی که می‌‌توانید در حفظ اسلام سعی و کوشش نمایید این همه شهیدان پاک خونشان برای حفظ اسلام ریخته شد و ادامه آن بر ما است اگر نکنیم در نزد خدوند متعال و این همه سنگینی گلگون کفن باید جوابگو باشیم باید ما جوان بدهیم باید ما بهترین‌‌ها بدهیم اگر ما در این راه خون‌‌مان ریخته نشود چه کسی می‌‌خواهد زنده کنندۀ اسلام باشد. بهترین یاران امام بهترین فرزند این ملت هستی‌‌شان را برای حراست از اسلام داده‌‌اند.

سرور شهیدان حسین‌‌بن‌‌علی برای چه تمام هستی‌‌اش را داد، طفل شیرخواره‌‌اش را داد برادرش را داد سرش را داد یارانش را داد برای چه بود؟ برای چه هست که بیش از صدهزار تهیه و تقدیم انقلاب نموده‌‌ایم آیا مسئله اسلام می‌‌تواند مسئله دیگر باشد. پس شما خانواده عزیزم نه تنها باید شاد باشید بلکه باید وضو سازید و غسل شهادت بکنید سلاحم را بگیرید و جای خالیم را پر کنید.

من انتظار دارم از تو ای مادری که یک عمر برای من زحمت کشیدی من را حلال کنی و قطره‌‌ای اشک برای من نریزید چون من نمی‌‌توانستم غیر از این راه راهی دیگر را انتخاب بکنم تو باید همچون مادرانی باشی که در نزد امام می‌‌آیند و خواستارند که ای امام دعا کن نه تنها دیگر فرزندانشان بلکه خودشان هم شهید بشوند، من از تو هم همین روحیه را می‌‌خواهم.

و اما تو ای خواهرم در نامه‌‌هایم برایت گفته‌‌ام اگر من سعادت داشتم و به آرزویم رسیدم تو باید آن کنی آن بیندیشی آن راه را بروی که حضرت زینب رفت تو باید هم‌‌چون زینب‌‌گونه‌‌های کربلای ایران باشی تو باید از زندگی دنیوی رها شوی و خود را در عالم حرکت به سوی خداوند متعال قرار دهی، نماز و روزه و اخلاق اسلامی و حجاب و خدمت کردن به هم‌‌نوعان هم‌‌صدا بودن با انقلاب امام این را از یاد مبری و در انجام آن سخت کوشا باشی.

و توی ای برادرم برادری که برایم هم‌‌چون یک پدر بودی و زن‌‌داداش دخترعموی گرامی که الحق یک خواهر مهربان برایم بودی چیزی ندارم به پاس این همه زحمات بی‌‌دریغ‌‌تان کنم، ولی از خداوند متعال خواستارم که عوضش را به شما بدهد و من را حلال کنید و از درگاهش خواستارم به یکایکتان توفیق عبادت مخلصانه اعطا کند. و در پایان از تمام دوستان و برادران و خواهران خواستارم که من را حلال کنند امام را تنها نگذارند اسلام عزیز را به‌‌پا دارند و هم‌‌صدا با انقلاب برعلیه کفار به ستیزه برخیزند. ضمناً وسایل باقی‌‌مانده از این حقیر را هرچه هست چه کتاب‌‌هایم و چه دوربینم همه را به سپاه بدهید و از وسایل شخصیم همه را در راه خدا مصرف نمایید.

دیگر عرضی ندارم جز وصیتی دوباره و آن سفارش به تقوا و حفظ اسلام و امام و انقلاب و مرگ بر آمریکا. در آخر خواهشندم اگر جنازه‌‌ای از من باقی مانده بود آن را در بهشت‌‌زهرا خاک بسپارید و ضمناً برای کوری دشمنان اسلام و آرامش روحم می‌‌خواهم پدرم و مادرم و خانواده‌‌ام مستقیماً در دفن من شرکت داشته باشند تا آمریکا و کفار بدانند که پدران و مادران ما با دست خودشان فرزندان‌‌شان را دو دستی در راه اسلام‌‌شان خواهند داد.

به امید پیروزی اسلام.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.