جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حسن غریب نژاد

فرازی از وصیت نامه:
شهید حسن غریب نژاد

اي مجاهدين في سبيل‌‌الله تا به حال اسلام از جنگ با خارج شكست نخورده هرگاه اسلام را تهديد كردند و به خطر انداختند همين كساني بودند كه يك روز در زمان علي(ع) به نام خوارج اعلام جنگ كردند و امروز منافقين مي‌‌باشند كساني كه روي خود اسم منافق را گذاشتند كه آن‌‌ها هستند و آن‌‌ها كه هم با نام اسلام مي‌‌خواهند ضربه بزنند فقط در شعار اسلام را مي خواهند براي سو استفاده اسلام را دوست دارند خطر اين‌‌ها از منافقين كمتر نيست حال شما بايد جستجوي اين افراد را بشناسيد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حسن غریب نژاد
نام پدر :رجبعلی
تاریخ تولد :۱۳۲۹/۰۵/۱۲
محل تولد :روستای زردوان دامغان
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۳۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۸/۱۳
محل شهادت :عین خوش
نام عملیات :محرم
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله به شکم

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :زردوان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حسن غریب نژاد فرزند رجبعلی در تاریخ ۱۳۲۹/۰۵/۱۲ در روستای زردوان از توابع دیباج دامغان چشم به جهان گشود. خانواده ی او خانواده ای بسیار زحمتکش و صمیمی بودند و از راه کشاورزی و دامداری چرخ سنگین روزگار را به حرکت در می آوردند. حسن تحصیلات را تا پایان دوره ی ابتدایی در همان روستای زردوان به پایان می برد و بعد از آن برای این که بتواند کمکی به حل مشکلات مالی خانواده کرده باشد، مجبور به رها کردن تحصیل شد.

پس از فراغت از تحصیل بخش دامداری و چوپانی گوسفندان را عهده دار شد. وی با وجود سن کمی که داشت،اما بسیار پر تلاش بود و به بهترین نحو، بخش دامداری را اداره می کرد. او چند سالی را به همین ترتیب کار کرد و زحمت کشید تا این که زمان رفتن به خدمت سربازی اش فرا رسید

.سپس خود را به حوزه ی نظام وظیفه معرفی کرد و به سربازی رفت. سال ۱۳۵۲ سالی بود که دوره ی اجباری را تمام کرده بود.او پس از بازگشت ،دیگر کار قبلی خود یعنی دامداری را ادامه نداد و به عنوان کارگر وارد شرکت ذوب آهن شد. او حدود ۱۰ سال را به شدت کار کرد تا   خانواده ی خود را در موقعیت بهتری قرار دهد در این مدت ازدواج کرد و از این ازدواج سه فرزند به یادگار مانده است .با شروع جنگ تحمیلی و اوج گیری حملات ارتش متجاوز عراق،مردم شریف ایران در مناطق مرزی شرایط بسیار سختی را تجربه می کردند. شهید که از سنین بسیار کم شرایط سخت را به خوبی تجربه کرده بود، این بارخواست کمکی به حل بحرانی که عراق به کمک آمریکا و بسیاری کشورهای غرب برای ایران به وجود آورده بود کرده باشد. پس دست از کار و خانواده کشید و با عضویت در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ،پا به جبهه ی نبرد گذاشت. او شش بار از این طریق پا به مناطق جنگی گذاشت و در عملیات مختلف از جمله کردستان، سنندج و جنوب و حصر آبادان حضور فعال داشت و جانانه در مقابل دشمن کافر جنگید و ایستادگی کرد.

سرانجام در آخرین ماموریت باز هم به جنوب رفت و در تاریخ ۱۳۶۱/۰۸/۱۳ در عملیات محرم و در منطقه ی عین خوش، از ناحیه ی شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به مقام والای شهادت مفتخر گردید.

   “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

ما مرد جنگيم و از جنگ هراسي نداريم (امام خميني)

مرگ بر آمريكا بر منافقين و صدام، مرگ بر شوروي مرگ بر اسرائیل

با سلام و درود برهبرم امام خميني با سلام درود به شهيدان با سلام درود به مجروحين انقلاب با سلام درود به روحانيت . قرآن مجيد مي‌‌فرمايد: « و قاتلوهم حتي لا تكون فتنه و يكون الدين كله انه» و با آنان به نبرد پردازيد تا فتنه و موانع برداشته شود و دين خدا جهانگير گردد. اينجانب حسن غريب‌‌نژاد تاريخ تولد 1339 از اهالي چهارده ـ زردوان ـ آگاهانه و عاشقانه در راه دين اسلام و قرآن به نداي رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران هل من ناصر زمان لبيك گويان عازم جبهه حق عليه باطل شركت بكنم تا بلكه به خواست پروردگار ادا دين در گردن دارم انجام وظيفه نمايم.

شكر بر خداي بزرگ كه به ما جان داد تا ما بتوانيم در راه او از دين اسلام و قرآن و مكتب دفاع بكنيم و ظلم است اين امانت را به خداي بزرگ بر نگردانيم. اينجانب تا پيروزي انقلاب چيزي نمی‌‌فهميدم و يك عمر در اشتباه بودم ولي بعد از پيروزي انقلاب از رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران و نايب امام زمان(عليه‌‌السلام) عجل الله تعالي فرجه اين تبلور دهنده قلب‌‌هاي ملت مسلمان نجات‌‌دهنده مستضعفان جهان و دشمن مستكبران از مكتب قرآن و اسلام آن‌‌چنان درسي به من آموخت كه هرگز حاضر نبودم در راه شهدا و اسلام غفلت نمايم.

باز هم خدا را شكر مي‌‌كنيم كه چنين رهبري آگاه و بيدار براي ما عطا كرده تا از راه منحرف و راه شيطاني نجات بگيريم و راه انبيا و اوليا كه همان راه صراط مستقيم راه الله است به پيش بگيريم. بنده به درگاه خداوند تبارك و تعالي از گناهان گذشته‌‌ام توبه كردم خدايا به مقربان درگاهت گناهان مرا قلم عفو بكش.

آيه ديگر از قرآن مجيد مي‌‌فرمايد: (قل انما اعظم بواحده ان تقومو الله مثني و فرادا ثم يعل فردا) بگو شما را نصيحت مي‌‌كنم تنها به يك چيز و آن اين‌‌كه بر پا خيزيد براي خدا دو تا دو تا يا به تنهايي و سپس فكر كنيد. اما اي برادران و اي خواهران حزب‌‌الله در خط امام چند كلمه به عنوان وصيت مي‌‌خواهم با شما صحبت بكنم امروز اسلام احتياج به من و شما دارد نه اين‌‌كه بگويم همه بياييد به جبهه بلكه مي‌‌گويم در هر كجا كه جلوي باطل را بگيريد و احياي حق كنيد همان جبهه حق عليه باطل است. اي مجاهدين في سبيل‌‌الله تا به حال اسلام از جنگ با خارج شكست نخورده هرگاه اسلام را تهديد كردند و به خطر انداختند همين كساني بودند كه يك روز در زمان علي(ع) به نام خوارج اعلام جنگ كردند و امروز منافقين مي‌‌باشند كساني كه روي خود اسم منافق را گذاشتند كه آن‌‌ها هستند و آن‌‌ها كه هم با نام اسلام مي‌‌خواهند ضربه بزنند فقط در شعار اسلام را مي خواهند براي سو استفاده اسلام را دوست دارند خطر اين‌‌ها از منافقين كمتر نيست حال شما بايد جستجوي اين افراد را بشناسيد.

پدر و مادرم مرا حلال كنيد و معذرت مي‌‌خواهم چون شما خيلي در گردن من حق داريد ولي قدر ندانستم زيرا آن‌‌قدر كه اسلام براي من عزيزتر والاتر است شما نيستيد و فقط حال بعد از مرگم به شما بگويم اگر حرف شما را گوش ندادم دل شوری ديگری داشتم و قدرت تصميم‌‌گيري را از من گرفته بود.

برادر عزيزم شما هم براي من زحمت بسيار كشيده‌‌ايد كه بنده نتوانستم از آن زحمات شما در صدد تلافي برآيم. ولي جمله‌‌اي نصيحت شما هم رفتار و كردار ائمه اطهار خاندان عصمت و طهارت را سرمشق زندگي خود قرار دهيد كه موجب رضاي خدا باشد و گوش به فرمان رهبر كبير انقلاب بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران باش. و چند كلمه به خواهرانم عرض مي‌‌كنم خواهرها جنگ شما همان حجاب است كه با حجاب بودن بزرگ‌‌ترين جنگ با دشمنان اسلام است در آخر وصيت‌‌نامه اين حقير را حجت الاسلام والمسلمين شيخ محمد ترابي بخواند.

والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته فرزندان بنده راه مرا ادامه دهند و در يك نامه براي پدرم هم نوشته بودم. و ده روز از روزه قرض من باقي بود و نماز و روزه برايم بدهيد.

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار (3 مرتبه)

خدايا خدايا رزمندگان اسلام نصرت عطا بفرما( 3 مرتبه)

خدايا خدايا ياران با وفاي امام ما نگهدار( 3 مرتبه)

از صفحه روزگار منافقين را بردار( 3 مرتبه)

حسن غريب نژاد 1361/07/04

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.