جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید رمضانعلی ملک برمی

فرازی از وصیت نامه:
شهید رمضانعلی ملک برمی

امت اسلامي ايران ملت شهيد پرور از آن‌‌جا كه من خود را يك فرد مسلمان دانستم رفتم به جبهه تا اسلام را ياري نمايم و اينك كه من شهيد شده‌‌ام تازه زندگي خودم را آغاز نموده‌‌ام و اين را بايد بدانيد كه چه معامله‌‌اي از اين بهتر كه خون بدهي خون‌‌بهايت خدا باشد خون بدهي فشار قبر نداشته باشي و در بهشتی باشيد كه درخت‌‌هاي آن و نهرهاي آب در زير آن‌‌ها جاري باشد زندگي كنيد با پيغمبر و امامان همنشين باشيد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :رمضانعلی ملک برمی
نام پدر :علی محمد
تاریخ تولد :۱۳۲۱/۰۷/۱۵ 
محل تولد :روستای برم دامغان
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :امدادگر
سن :۴۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۳/۱۲/۲۴
محل شهادت :شرق دجله
نام عملیات :بدر
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و سینه

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :برم
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای برم

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حاج رمضانعلی ملک برمی فرزند محمد در تاریخ ۱۳۲۱/۰۷/۱۵  در روستای برم دامغان در فصل برگ ریزان آبادی باصفای برم چشمانش را باز کرد. رمضانعلی در همان جا تحصیلات ابتدایی را تا کلاس چهارم ادامه داد و بنا به دلایل مختلف ادامه تحصیل برایش میسر نبود لذا برای کمک به والدین در مزعه کار می کرد.

وقتی بزرکتر شد به استخدام شرکت ذغال سنگ البرز شرقی در آمد و یکی از کارگران موفق این شرکت بود. رمضانعلی بعد از  بازگشت از خدمت سرباز ی تشکیل خانواده داد وحاصل زندگی مشترک سه فرزند بود. رمضانعلی را  تمام اهالی  می شناختنش  به خاطر مردم داری اش ، وفای به عهدش،خوشرویی اش،شجاعت و ……. او عاشق مولایش حسین (ع) بود  و قصه ی این عاشقی و شیدایی رمصانعلی را کشانید تا دجله، تا بدر….

با شروع جنگ تحمیلی حاج رمضانعلی  دلش در بند دنیا نبود زندگی و خانواده را رها کرد به مصداق این شعر :

آنکس که تو را شناخت جان را چه کند                         فرزند و عیال خانمان را چه کند

                                     دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی                              دیوانه ی تو هر دو جهان را چه کند

سرانجام در تاریخ ۱۳۶۳/۱۲/۲۴ در منطقه عملیاتی بدر شرق دجله بعد از بارها حضور در پشت خاکریز هایی  عاشقی و خون و شهادت و گذراندن لحظات ناب با همسنگرانش جام شیرین شهادت  را نوشید. پیکر مطهر این بسیجی عاشق و دلاور جبهه ها در زادگاهش مدفون گردید.

                                      

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم رب الشهدا والصدیقین «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» مپندارید آنان که در راه خدا کشته می‌‌شوند مرده‌‌اند بلکه آنان زنده‌‌اند و در نزد پروردگارشان روزی        می‌‌خورند.

مملکتی که شهادت برای او سعادت است پیروز است. (امام خمینی)

اول با سلام به رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران امام امت خميني بت‌‌شكن كه با رهبريت خودشان ما را از منجلاب فساد نجات دادند و سلام بيكران بر روان پاك شهيدان انقلاب اسلامي كه با خون خود درخت اسلام را آبياري كردند و رفتند و با رفتن خود اسلام را سر فراز نمودند.

امت اسلامي ايران ملت شهيد پرور از آن‌‌جا كه من خود را يك فرد مسلمان دانستم رفتم به جبهه تا اسلام را ياري نمايم و اينك كه من شهيد شده‌‌ام تازه زندگي خودم را آغاز نموده‌‌ام و اين را بايد بدانيد كه چه معامله‌‌اي از اين بهتر كه خون بدهي خون‌‌بهايت خدا باشد خون بدهي فشار قبر نداشته باشي و در بهشتی باشيد كه درخت‌‌هاي آن و نهرهاي آب در زير آن‌‌ها جاري باشد زندگي كنيد با پيغمبر و امامان همنشين باشيد. برادران عزيز بياييد به جبهه‌‌ها نداي امام خود را لبيك گفته و جاي خالي برادراني را كه شهيد شده‌‌اند پر نماييد.

بياييد به جبهه‌‌ها كه ان‌‌شاءالله به زودي زود كربلاي حسيني را آزاد نموده و از همان‌‌جا به طرف قدس عزيز حركت كنيم. برادران عزيز به ياد داشته باشيد كه ما چقدر توي جبهه‌‌ها شهيد داده‌‌ايم و لذا اگر شما برادران نياييد به جبهه و فرداي قيامت يك به يك اين شهيدان از ما بازخواست خواهند كرد. برادران عزيز اين را بدانيد كه از امام و ولايت فقيه هميشه پشتيباني نماييد كه تنها راهي را كه مي‌‌تواند براي شما خوب باشد راه خدا است و حمايت از ولايت فقيه.

و به شما وصيت مي‌‌كنم كه من را در روستاي برم دفن نماييد و تا موقعي را كه همسرم زنده است كسي اختيار مالم را ندارد. ضمناً از شما تقاضا مي‌‌كنم كه بر سر جنازه من گريه نكنيد و خوشحال باشيد زيرا اين‌‌كه منافقين خوشحال خواهند شد و در آخر مجدداً به شما وصيت مي‌‌كنم يار وفادار امام بوده و به جبهه‌‌ها بياييد.

و فرزندان عزيزم به شما وصيت مي‌‌كنم كه از نماز فراموشتان نشود و تقوا را پيشه خود سازيد در پايان دعاي هميشگيمان : خدايا خدايا تا انقلاب مهدي- خميني را نگهدار. به اميد پيروزي رزمندگان نبرد حق عليه باطل و فتح كربلاي حسيني و خواندن نماز جماعت در قدس عزيز به امات امام بزرگوارمان. ضمناً وصيت مي‌‌كنم يك جوانه گاو كه دارم و نذر كرده‌‌ام به جبهه بدهيد. يك ماه نماز و روزه قرض دارم كه ترتيبش را بدهيد.

حاج رمضانعلي ملك‌‌برمي

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.