جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید احمد مزینانی

فرازی از وصیت نامه:
شهید احمد مزینانی

رهنمودهاي اسلام را به گوش دل بشنويد و با تمام وجود در انجام آن كوشا باشيد و درود بر امت محمد(ص) حزب‌‌الله مردم فداكار و صبور و ايثارگر وطنم كه قدم به قدم با امام خود راه پر فراز و نشيب انقلاب اسلامي را پيمودند و نفس به نفس خدا را خواستند و اسلام را طلب كردند و قرآن را وسيلۀ خوبي برای رسیدن به خدا قرار دادند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :احمد مزینانی
نام پدر :مهدی
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۵/۱۷
محل تولد :تهران
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۵ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۸/۱۱
محل شهادت :عین خوش
نام عملیات :محرم
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره به پشت

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید احمد مزینانی فرزند مهدی در تاریخ ۱۳۴۶/۰۵/۱۷ در تهران دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و بنّایی می کرد و از این راه نیازهای خانواده اش را برآورده می ساخت . او تحصیلات خود را در تهران شروع کرد و تا سال چهارم ابتدایی در همانجا بود. بعد از آن به دامغان آمد و تا سال سوم راهنمایی را در دامغان گذراند.

او در زمان انقلاب فردی انقلابی بود و در تظاهرات مردمی حضور فعالی داشت . شرکت در مراسم مذهبی و تشکل های اسلامی را دوست داشت و علاقه زیادی برای فعالیت در این تشکّل ها داشت. شرکت در مراسم سیاسی عبادی و نماز جمعه برای او از اهمیت زیادی برخوردار بود و دوستان و نزدیکان خود را در شرکت در نماز جمعه تشویق می کرد. او در خانه هم فردی پر تلاش و جدی بود و در امورات منزل به جدیت عمل می کرد و به گفته خواهران و برادران او شهید برای آنها هم پدر بود و هم مادر . او فرزند ارشد خانواده بود و به خواهر و برادرهایش علاقه زیادی داشت.

با شروع جنگ تحمیلی او به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و از طریق همین ارکان به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد. او به جبهه رفت تا از آرمان های انقلاب دفاع کند تادر کنار هم سنگران خود از کیان اسلام پاسداری کند. او در تاریخ ۱۳۶۱/۰۸/۱۱ در منطقه عین خوش در عملیات محرم بر اثر ترکش خمپاره و اصابت آن به پشت او به درجه والای شهادت نایل آمد .پیکر مطهر او در گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدیش آرام گرفت .

ازمزرعه بهار سرشار تر است                 وز ساقه ی سبز صبح پر بار تر است

                     هرچند که خفته در شبستان زمین             از دیده آفتاب بیدار تر است

 

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن  الرحيم

جنگ كمبودي دارد، جنگ شهادت دارد، جنگ‌‌ها خون دارد، براي بسياري جنگ‌‌ها گرسنگي دارد، جنگ‌‌ها گراني دارد، جنگ‌‌ها خرابي دارد و همه چيزهايي كه لوازم جنگ‌‌هاست خصوصاً جنگي كه در ايران پيش آمده است و خصوصاً نهضتي كه ايران آمده است كه موجب اين شده است كه قدرت‌‌هاي بزرگ در مقابل او دست به توطئه زده‌‌اند و مي‌‌زنند.

آن‌‌چه وصيت من است اين است كه هميشه پيرو خط امام باشيد كه اگر اين‌‌گونه باشيد هيچ خطر و انحرافي شما را تهديد نخواهد كرد و بار ديگر مي‌‌گويم كه بايستي از امام پيروي كرد و الا مورد مؤاخذه بزرگ قرار مي‌‌گيريم. رهنمودهاي اسلام را به گوش دل بشنويد و با تمام وجود در انجام آن كوشا باشيد و درود بر امت محمد(ص) حزب‌‌الله مردم فداكار و صبور و ايثارگر وطنم كه قدم به قدم با امام خود راه پر فراز و نشيب انقلاب اسلامي را پيمودند و نفس به نفس خدا را خواستند و اسلام را طلب كردند و قرآن را وسيلۀ خوبي برای رسیدن به خدا قرار دادند.

پس خدايا طردم مكن كه بندهاي محتاج بيش نيستم و به اميد فضل به درگاهت آمده‌‌ام و پيشاني شرمساري بر خاك نهاده‌‌ام تا به تو بپيوندم. خداي من شاهد است كه من نه براي انتقام و نه براي اين‌‌كه وقتي شهيد شدم به بهشت بروم به جبهه آمده‌‌ام بلكه تنها هدفم از جبهه آمدن احياي دينم و تداوم انقلاب مي‌‌باشد و در نهايت هدفم شهيد شدن است و براي رسيدن به اين هدف خود را به ياري مي‌‌طلبم زيرا هدفم خدا مكتبم اسلام و مرادم روح‌‌الله است هر قدمي كه بردارم و گلوله هايي كه دشمن شليك كند قلب دشمن را هدف سازم.

مبادا مادرم گريه كني لطف خداي را مبادا كم كني از شكر خود مبادا اجر خود را كم كني مادر مبادا صبر تو شيطان برد مادر تو بايد فخر به عالم كني مادر خوشحال باش كه فرزندت فداي راه حق گردد. راستي اگر من شهيد شدم هر جا كه خواستيد مي‌‌توانيد مرا به زير خاك كنيد اما بهتر است در شهيدآباد تهران باشد جايي كه از آن‌‌جا به دنيا آمده‌‌ام. خداوندا مرا شهيد بميران شايد خون ناچيز من كمكي كرده باشد براي تداوم انقلاب اسلامي.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.