جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید ابوالقاسم مقدسی

فرازی از وصیت نامه:
شهید ابوالقاسم مقدسی

شكر و سپاس خداي را كه ما را آفريد و به ما خواندن و نوشتن آموخت و زمين را گهواره‌‌اي آفريد و كوه‌‌ها را همانند ميخ آفريد و براي هدايت بشر پيامبران را فرستاد. مرگ فرا خواهد رسيد در هر جایي كه باشد چه در جبهه و چه در خانه، چه خوش مرگي كه در راه خدا باشد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :ابوالقاسم مقدسی
نام پدر :رحمت الله
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۸/۲۰ 
محل تولد :روستای غنی آباد دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۴/۲۵
محل شهادت :شلمچه - شرق بصره
نام عملیات :رمضان
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :غنی آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای غنی آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید به تاریخ ۱۳۴۴/۰۸/۲۰ در روستای غنی آباد دامغان کودکی دیده به جهان گشود که اسم او را ابوالقاسم نهادند. پدرش رحمت الله انسانی متدّین وشریف بود که به کار کشاورزی اشتغال داشت. کودکی ابوالقاسم در روستا سپری شد و در همانجا مدرسه رفت وتا مقطع سوم راهنمایی تحصیل کرد. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در۳۱ شهریور ۱۳۵۹ کشور عزیزمان ایران دستخوش حوادث تلخ وشیرینی شد.

شیرین از این جهت که حضور جوانان غیرتمند ایران جهت دفاع از تمامیت عرضی به پا خواسته تا با لبیک به ندای مرید و مقتدای خود حضرت امام خمینی (ره) امید تصرف ایران اسلامی را ناامید کردند و تلخ شهادت جوانان عزیز بود. این حوادث برزندگی ابوالقاسم نیز تأثیر فراوان گذاشت به همین جهت درس وتحصیل رها کرد و به عضویت بسیج سپاه در آمد تا در مکتبی دیگر ادامه طریق دهد و در مدرسه عشق مشق آزادی و آزدگی بیاموزد. او بعد از دیدن آموزش نظامی به جبهه غرب اعزام شد تا در یک رویاروی با منافقین و ضد انقلاب خود را برای مبارزه های بزرگتر آماده کن.

وقتی از جبهه غرب باز گشت دیگر پای ماندن در خانه را نداشت گویی روحش را در جبهه جا گذاشته لذا در اولین اعزام به جبهه شتافت تا این بار درصفی دیگر و در جبهه جنوب در مقابل دشمن عرض اندام کند.آری این شیر دلاور عرصه پیکار با نبردی جانانه در عملیات رمضان مقابل ارتش بعثی عراق ایستاد و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۴/۲۵ بر اثر ترکش خمپاره های اهدای شرق و غرب به ارتش مزدور عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد شهید ابوالقاسم این بار در مکتبی نمره قبولی گرفت که مکتب سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع ) بود.

او مست وخراب جام نابی دگر است                     هر قطره ی خون او گلابی دگر است

               بنگر که شهید خفته در دامن خاک                          در مشرق عشق , آفتابی دیگر است

پیکر پاک شهید ابوالقاسم مقدسی با تشییع بی نظیر دوستاران خط سرخ شهادت در گلزار شهدای روستای غنی آباد مدفون گردید.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم وبه نستعين والحمد ل.. رب العالمين

ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياءعند ربهم يرزقون

شكر و سپاس خداي را كه ما را آفريد و به ما خواندن و نوشتن آموخت و زمين را گهواره‌‌اي آفريد و كوه‌‌ها را همانند ميخ آفريد و براي هدايت بشر پيامبران را فرستاد. خدا را شكر كه به من فرصتي داد كه تا چند كلمه‌‌اي به شما عرضه بدارم چون معلوم نيست كه چه مواقع مرگ فرا مي‌‌رسد و ما را در بر مي‌‌گيرد.

طبق موازين اسلامي بايد هر مسلماني براي بعد از مرگ خود وصيتي بنويسد كه قرآن مي‌‌گويد:

كل نفس ذائقه الموت، انا لله وانا اليه راجعون.

مرگ فرا خواهد رسيد در هر جایي كه باشد چه در جبهه و چه در خانه، چه خوش مرگي كه در راه خدا باشد. من ابوالقاسم مقدسي فرزند رحمت‌‌الله شماره شناسنامه 393 تاريخ تولد 1344 اعزامي از بسيج سپاه پاسداران دامغان دارایي من مقدار هشت هزار تومان در دست علي‌‌اصغر مقدسي برادر من و مقدار چهار هزار وپانصد تومان در دست علي‌‌اكبر مقدسي برادرم مي‌‌‌‌باشد و مبلغ سه هزار تومان بانك صادرات مي‌‌باشد و يك دستگاه موتور ياماها 80 از دارایي من است و مبلغ پانصد تومان آن را به برادرم احمد بدهيد و موتور را فروخته پول آن را به جبهه بفرستيد از مقادير پولي كه دارایي من است يك ماه روزه قرض دارم با اين پول ادا نمایيد و بقيه آن را به جبهه‌‌هاي جنگ بفرستيد  و محل دفن من در قريه غنی‌‌آباد دامغان مي‌‌باشد.

به اميد پيروزي حق بر باطل و اسلام بر كفر و سلامتي رزمندگان و پيروزي آنان و آزادي قدس از دست اشغالگران همه شما را به مي‌‌سپارم.

خداحافظ شما ابوالقاسم مقدسی

خداحافظ ديدار ما در روز محشر

عازم كربلايم اي برادر، خدايا، خدايا تو را به جان مهدي تا انقلاب مهدي خميني را نگه دار.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.