جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید ابوالفضل هراتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید ابوالفضل هراتی

خوب مشخص است که راهی راه خدا، عاشق کوی الله، فانی فی الله، هیچ چیز جز رضایت محبوب را نمی بیند و به هر چیز که می نگرد او می بیند و غیر او برایش بیگانه است. خانه دل که نمی تواند هم جای محبت خدا باشد و هم جای محبت غیر خدا. هر اندازه که از خدا جدا شد به غیر خدا نزدیک می شود.  

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :ابوالفضل هراتی
نام پدر :محمد تقی
تاریخ تولد :۱۳۴۱/۰۵/۲۹
محل تولد :دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده گردان پیاده
سن :۲۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۱/۲۱
محل شهادت :اروندرود
نام عملیات :والفجر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و سینه

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 "بسم رب الشهداءوالصدیقین"

شهید حاج ابوالفضل هراتی فرزند تقی در تاریخ ۱۳۴۱/۰۵/۲۹ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پس از پشت سر گذاشتن دوره ی پر شور کودکی، وارد دبستان شد و با علاقه ی زیادی درس می خواند.  او تمام مراحل تحصیلی را با موفقیت گذراند و موفق به اخذ دیپلم شد.پس از گرفتن دیپلم به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و در آنجا مشغول شد. او ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و صاحب یک فرزند دختر به نام فاطمه شد.

در آن ایام کشورما روزهای سختی را می گذراند و ارتش مزدور عراق با بی رحمی و گستاخانه به مرزهای مقدس ایران اسلامی حمله ور شد و چندین شهر از شهرهای مرزی را اشغال کرده و بسیاری از هموطنانمان را به خاک و خون کشیدند. آنها خیالهای خامی در سر داشتند توهماتی که هیچ گاه به واقعیت تبدیل نشد،زیرا جوانان و مردان غیور ایران ما به آن ها مجال گستاخی و تجاوز به خاک مقدس این مرز و بوم را ندادند. آن ها دسته دسته به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافتند و با حمیّت و غیرت بلندشان بیگانگان را از کشورمان بیرون کردند.

شهید هراتی نیز جزء همین دلاوران بود که از طرف سپاه پاسداران به منطقه ی عملیاتی والفجر ۸ (اروندرود) رهسپار شد تا او هم در این حماسه ی بزرگ نقش داشته باشد. او به عنوان فرمانده ی گروهان و بعد از آن معاون گردان در منطقه خدمت می کرد و سرانجام این پاسدار رشید اسلام در تاریخ ۱۳۶۴/۱۱/۲۱ در اثر اصابت ترکش به سر و سینه به درجه ی والای شهادت نایل آمد و از جام شیرین آن نوشید.

پیکر پاک او پس از انتقال به زادگاهش در فردوس رضا،در جوار دیگر شهدای آنجا به خاک سپرده شد.

"راهش جاوید باد"

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم! ضمن عرض سلام و آرزوی پیروزی نهایی اسلام و مسلمین حقیر ابوالفضل هراتی در سال گذشته یک وصیت نامه نوشته ام که در کمدهای اتاق پایین یا اتاق بالا داخل کتاب هاست و چون آن موقع مجرد بودم مجدداٌ دنباله آن را می نویسم. همسر گرامی! اگر خداوند خواست و مرا به جوار خویش طلبید و این منت را بر ما گذارد و ما هم بتوانیم متاع خوبی برای مولایمان شویم.

خداوند را سپاس-گزاریم و امیدوارم شما هم سجده شکر کرده و نماز شکر به جا آورید که همسرتان به دیار حق شتافته و نباید که ناراحت باشید زیرا رد امانتی کردید. خیلی هم باید خوشحال شوید که امانت را به صاحب اصلی اش صحیح و سالم تحویل دادید. و اما بعد؛ اگر خداوند بر من و شما منت گذاشت و اولادی به ما هدیه کرد خدا را شکر کنید که تنها نیستید و من هم خوشحال به خاطر شما که تنها نیستید.

نام نیکو بر او بگذارید و آن چنان تربیتش کنید که از صالحان شود ان شاءالله. و اما از نظر مادی اگر اولادی داشتید که مطابق شرع اگر چیزی داشته ام تقسیم کنید و اما اگر اولادی نداشتم ثلث خودم را به شما بخشیدم. مخارج کفن و دفن را از بنیاد شهید بگیرید. در دفترم نوشته بودم که مادرم از ثلث من مکه برود که حالا آن را تصحیح می کنم. ثلث برای شماست. والده هم ارث خودش را ببرد.

اگر توانستید و امکان برایتان داشت دو ماه روزه و یک سال نماز برایم با دل فرصت ان شاءالله بخوانید. و از شما هم همسر عزیزم که نتوانستم آن وظیفه اصلی را برایتان انجام بدهم عذر می خواهم شما مرا ببخشید که در جوانی تنها می-شوید. مرا ببخشید که نتوانستم با شما با اخلاق حسنه برخورد کنم. من اگر توفیق داشتم حتماٌ شما را فراموش نمی کنم و شما هم برایم طلب آمرزش کنید. هم چون شیرزن باش و زینب گونه نعمت شهادت مرا سپاس گزاری کن.

اگر توانستید پیش مادرم بمانید اگر هم نماندید خود می دانید. اما یک سری به مادرم بزن. خودت مادرم را دلداری بده. اگر خواستی شوهر کن که تو جوانی و تنهایی برایت صلاح نیست. شوهری کن که در شأن تو باشد. ضمناً یک فانسقه است که احتمالاً برای شهید مصطفی سمیعی زاده بوده است که رضایتش را بگیرید. لباس های سپاه را به سپاه تحویل دهید. لباس های کار و دیگر وسایل را هرطور که خواستید.

مبلغ پنج هزار تومان که گفته بودم به مسئول گروهان شهید مهرابی بدهید خودم داده ام. دینارهای عراقی را به یکی از مسئولین گروهان نیروهای دامغان بدهید؛ هرطور که خود خواستند عمل کنند. همگی را مخصوصاٌ والده و اخوان و همشیره ها و ننه و بابا از قول من سلام برسانید.

 

 
   
والسلام علی من التبع الهدی.

  ابوالفضل هراتی 64/11/18

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.