جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید رضا ملکیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید رضا ملکیان

در اين زمان حساس كه دشمن از هر سو براي نابودي انقلاب اسلامي به پا خواسته را در راه تداوم بخشيدن به آن دريغ نكنيد بهترين راه حفظ انقلاب اسلامي پشتيباني از امام روحانيت مبارز و آگاه است به ما ملت ايران ثابت شده تنها روحانيت آگاه است كه مي‌‌تواند از اسلام دفاع كند و دلسوز اين ملت مستضعف است سختي‌‌ها و محروميت ها را تحمل كنيد مردمي كه در سختيها وگرفتاري به فكر يك‌‌ديگر باشند پيروزند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :رضا ملکیان
نام پدر :علی اکبر
تاریخ تولد :۱۳۳۶/۰۸/۱۸ 
محل تولد :دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :فرمانده گردان پیاده امام علی ویژه شهدا
سن :۲۴ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۶/۰۶
محل شهادت :پیرانشهر 
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر و ترکش خمپاره به قلب و شکم

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید رضا ملکیان فرزند علی اکبر در تاریخ ۱۳۳۶/۰۸/۱۸ در دامغان و در خانواده ای مذهبی و  خدا شناس و زحمتکش متولد شد. آقا علی اکبر در حالی که با عرق جبین نان حلال بر سفره پر مهر اهل خانه اش می گذاشت همواره بادم گرمش ذکر می گفت و قرآن می خواند و با این کار برکت رزقش را هزار برابر می کرد و نور آل الله بر وجود تمام اهالی خانه جاری می شد. او با زحمت فراوان به دنبال معیشت خانواده بود  و همواره از تربیت فرزندان در راه اسلام و قرآن نیز غافل نبود. رضا در سایه چنین پدری رشد می کرد. او بعد از این که تحصیلات دوره  ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت سپری کرد به  دبیرستان رفت و در آنجا هم خوب درخشید و دیپلم گرفت.

با اوج گیری انقلاب به کمک دوستان خود در تمام فعالیتهای انقلابی شرکت می کرد. وقتی انقلاب پیروز شد برخود فرض دید تا از دستاوردهای انقلاب دفاع کند .با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدستور امام خمینی ، به این نهاد مقدس پیوست. ضد انقلاب در جای جای میهن اسلامی رخنه کرده بود . رضا کرمانشاه را برای مبارزات خود انتخاب کرد.

مواجهه با روزهای سخت  زندگی از رضا آنی ساخته بود که در روز های مبارزه، سکوت وآرامش بی معناترین کلمات برایش بودند.او محکم تر از هر زمان دیگر بود. قدرت انجام کارهای سخت، عملیاتهای متعدد وبروز خلاقیت های گوناگون او را شاخص کرد لذا خیلی زود رضا مدارج فرماندهی را از فرمانده گروه تا فرمانده گردان طی کرد.

اسم رضا ملکیان خیلی زود برسر زبان ها افتاد.حتی دشمنان و ضد انقلاب از حضورش در مناطق عملیاتی واهمه داشتند.حالا  رضا عضوی از خانواده  مردم شده بود .فرق نمی کرد در کدام شهر باشد. کرمانشاه ویا پیرانشهر و یا…. همه رضا را وتمام خصلت های او را می شناختند.

غرب کشور از پیرانشهر تا کرمانشاه شاهد مجاهدت رضا بود . رضا حتی برای دیدن خانواده خود خیلی بندرت به دامغان می آمد. وفای به عهد، خوشرویی، برخورد صادقانه، تبعیت پذیری وقدرت فرماندهی او را زبانزد خاص وعام کرده بود.

سرانجام پس از عمری کوتاه اما پرثمر این سردار دلاور جبهه اسلام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۶/۰۶ براثر اصابت تیر و  ترکش خمپاره توانست روح بلند و دل دریایی رضا را در ساحل  امن آرام شهادت در آغوش معبود به آرامشی که وعده اش داده شده بود برساند. پیکر مطهر این سردار دلاور در گلزار شهدای دامغان مدفون گردید.                                               

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

« انا الله وانا اليه راجعون »

همان‌‌طور كه خداوند ما را از نیستی به هستي در اين دنيا وجود آورد همه به سوي او باز مي‌‌گرديم چه خوب است كه با موفقيت هجرت كنيم نه توشه‌‌اي كامل بشري اين مسئله داشته باشيم.

خدايا به عظمت و جلالت كه به ما نصرت عطا كردي كه توانستيم دين خود را نسبت به اين انقلاب اسلامي و اين سرزمين اسلامي كه شما پايگاه مستضعفان و مردمان جهان است ادا كنيم.

خدايا شکر كه شهادت را جايگزين وفاتم كردي همان‌‌طوري كه مردم در بستر براي مسلمان آزاده ننگ است، مرگ خونين در سنگر را نصيب من گرداندي.

خدايا از شهر و ديار خود دور شدم از پدر و مادر و زندگي در اين دنيا دل كندم آمدن تا جان ناقابلم را در طبق اخلاص ارزاني راهت را به كه رسيدن به سعادت و به درجه كمال است كند چون ما از خود نبوديم بلكه از شما در اين دنيا براي روزي كه نياز به آن باشد.

آمده‌‌ام كه با خون سرخم چراغ خطري باشم براي ابر جنايتكاران در راهنمايي باشم براي نجابت انسانيت از ظلمت و فساد. از حقانيت مي‌‌خواهم ان‌‌شاءالله به طريق صداقت خويش را به اثبات رسانده و عهد خويش را نسبت به اسلام ناب محمدي و انقلاب اسلامي كه خواست و نياز محرومين و مستضعفين جهان است وفا كنم.

خودفروختان منطقه و ابرجنايتكاران شرق و غرب بدانند ما از خون دادن و فدايي دادن در راه آرمانمان در راه اسلام و قرآن نمي‌‌هراسيم.

اين شيوه رهبر شهيدان حسين بن علي است ما اين ايثار از خود گذشتگي در راه حق را از او به ارث برده‌‌ايم. اي خواهر و اي برادر مسلمان كه در تشييع جنازه‌‌ام حضور داري مبادا بگویي چرا اين‌‌قدر جواني كشته مي‌‌شوند.

راستي اگر جواني بنشينند و حركتي نداشته باشند كي مي‌‌خواهد جلوي اين متجاوزان به اسلام و قرآن را بگيرد اگر دست روي دست بگذاريم و منطقه را زير سلطه ظالم قرار بگيريم آن روزي است كه نه دين داريم و نه قرآن و نه آرامش و نه آسايش و نه آزادي پس بايد از خود گذشت بايد خون داد بايد هجرت كرد تا ان‌‌شاءالله پرچم اسلام را در سراسر جهان به اهتزاز در بياوريم تا بلكه مستضعفان بر سراسر جهان حاكميت داشته باشيم.

به اميد آن روزي كه اين اين انقلاب است ابرقله‌‌ها را از سر ملت‌‌هاي ضعيف كوتاه كند.

اي ملت مسلمان هوشيار باشيد وحدت خود را حفظ كنيد قدر بزرگ‌‌ترين نعمت الهي يعني امام عزيزمان را بدانيد قدر اين انقلاب اسلامي را بدانيد كه پشتوانه آن خون ده‌‌ها هزار شهيد است چشم اميد مستضعفان و محرومان آزادي‌‌خواهان جهان به اين انقلاب و شما دوخته است در اين زمان حساس كه دشمن از هر سو براي نابودي انقلاب اسلامي به پا خواسته را در راه تداوم بخشيدن به آن دريغ نكنيد بهترين راه حفظ انقلاب اسلامي پشتيباني از امام روحانيت مبارز و آگاه است به ما ملت ايران ثابت شده تنها روحانيت آگاه است كه مي‌‌تواند از اسلام دفاع كند و دلسوز اين ملت مستضعف است سختي‌‌ها و محروميت ها را تحمل كنيد مردمي كه در سختيها وگرفتاري به فكر يك‌‌ديگر باشند پيروزند.

ما بايد اين انقلاب اسلامي به رهبري امام امت خميني كبير به جهان صادر كنيم تا ملت‌‌ها به حقانيت آن پي ببرند تا بلكه در مسير و تحقق و دفاع از مظلومان جهان قرار بگيرد ان‌‌شاءالله.

روي سخنم به مادرم است سلام مادر اميدوارم كه اين آخرين سلامم را از فر تشنگي راه بپذيري وحالت خوب باشد مي‌‌دانم مادر كه چه شب‌‌ها نخوابيدي چه مشقت‌‌ها كه كشيدي و آرزويت اين بود كه بعد از عمري سختي و رساندي پسرت به جواني ثمره‌‌اي از جوانيش ببري.

اما مادر چه ثمره‌‌اي از اين بالاتر كه جوانت را بعد از مدتي امانتداري قرباني راه خدا كردي خدا اجرت دهد مادر خدا صبرت دهد حالا سلام پدر اميدوارم كه حالت خوب بوده باشد پدر چه رنج‌‌ها كشيدي با تاول‌‌هاي دستانت شب و روز زحمت كشيدي و مرا پروريدي و چنان مرا تربيت كردي كه به انحراف كشيده نشوم و در راه الله قدم برداشتم خداوند ان‌‌شاءالله جزاي خير به شما اعطا كند.

پدر ومادر عزيزم تنها آرزوي شادي روح من پشتيباني از امام عزيز و اين انقلاب اسلامي است.

خواهرم صديقه و معصومه اميدوارم که از من راضی باشد به اسلام فكر كنيد مدافع اسلام باشيد زينب‌‌وار از انقلاب اسلامي تبليغ كنيد.

برادرم محمود، احمد و ابوالقاسم ان‌‌شاءالله كه حالتان خوب است برادران دنیا نمي‌‌ارزد واين دنيا گذرگاهي بيش نيست يا مي‌‌توانيد جواني خود را در راه اسلام به كام ببريد تعليم و تربيت شما در راه اسلام و به خاطر به آن باشد اميدوارم كه هميشه پاسدار اسلام باشيد و ديگر عرض ندارم طول عمر براي امام عزیز و پيروزي‌‌هایي رزمندگان اسلام پيروزي مستضعفين بر مستكبرين و به اهتزاز در آمدن پرچم اسلام در سراسر جهان به رهبري امام خميني و آزادي بيت المقدس را از خداوند متعال فرامانم.

والسلام عليكم ورحمه الله وبركاته

ارادتمند شما رضا ملكيان

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.