جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد قربانی محمدآبادی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد قربانی محمد آبادی

هدف از آمدن به جبهه این است که از اسلام دفاع کنیم و برای دفاع میهن و کشور به جبهه آمده و پیام من به مردم ایران این است که جبهه‌‌های جنگ را ترک نکنند و همیشه در صحنۀ پیکار جزء آن دسنه کسانی باشند که در راه اسلام کمک می‌‌کنند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد قربانی محمد آبادی
نام پدر :ابوالفضل
تاریخ تولد :۱۳۵۰/۰۵/۱۰
محل تولد :روستای محمدآباد دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۵ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزيره مجنون
نام عملیات :عملیات تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به صورت و گردن و دست چپ

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد قربانی محمد آبادی، فرزند ابوالفضل، در تاریخ ۱۳۵۰/۰۵/۱۰ در روستای محمدآباد از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدر او انسانی شریف و زحمتکش بود و به صورت قراردادی در شرکت نفت کار می کرد و از این طریق امرار معاش می کرد.

محمد پس از اینکه دوران کودکی را پشت سر گذاشت، وارد دبستان شد و تا سال دوم راهنمایی به تحصیل ادامه داد بعد از آن محمد وقتی شرایط بحرانی کشورش را درک کرد،تصمیم گرفت درس و مدرسه را رها کرده و در مدرسه بزرگتری شرکت کند. در آن سالها ارتش مزدور عراق با پشتیبانی چندین کشور که خود را جزء مدعیان حقوق بشر می دانستند،کشورمان را هدف حملات گسترده و ناجوانمردانه خویش قرار داده بود و هموطنانمان را بی خانمان کرده و بسیاری از آنان را به خاک و خون کشید.در این شرایط ملت شریف ایران از جمله مردان و جوانان غیور کشورمان در دیگر مناطق به پا خواستند و به یاری مردم مناطق جنگ زده رفتند.

شهید قربانی هم وظیفه خود می دانست تا او نیز به اندازه ی توانش در این جهاد بزرگ شرکت کرده و دین خود را به کشورش ادا کند. او در منطقه جنوب در جزیره ی مجنون در برابر دشمن می جنگید و از آرمانهای انقلاب اسلامی دفاع می کرد. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ بر اثر اصابت ترکش به صورت و گردن و دست چپ به درجه ی والای شهادت نائل آمد و به جمع یاران سفر کرده ی خویش پیوست.پیکر پاک او در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون.

و مپندارید آنان‌‌که در راه خدا کشته شدند مردگانند بلکه زنده‌‌اند و در نزد پروردگارشان روزی می‌‌خورند.

هدف از آمدن به جبهه این است که از اسلام دفاع کنیم و برای دفاع میهن و کشور به جبهه آمده و پیام من به مردم ایران این است که جبهه‌‌های جنگ را ترک نکنند و همیشه در صحنۀ پیکار جزء آن دسنه کسانی باشند که در راه اسلام کمک می‌‌کنند.

و وصیت من به برادرم این است که گریه نکنند چون باعث خوشحالی دشمنان می‌‌شود و وصیتم به خواهرم این است حجاب را حفظ کنند. و وصیت من به پدرم این است گریه نکند و وصی و جانشین من پدر من است. دیگر عرضی نیست اگر که از ما راضی نیستی راضی شوید و ما را حلال کنید.

به امید دیدار مهدی

محمد قربانی

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.