جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدتقی خراسانی نژاد

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدتقی  خراسانی نژاد

اي مردم شهيدپرور اين را بدانيد كه چراغ راه ما در زندگي سرخي خون شهدا مي‌‌باشد و پيدا كردن لوازم زندگي زير اين نور، وصيت‌‌هاي شهدا مي ‌‌باشد اگر اين نور و اين درس زندگي نباشد بدانيد كه عاقبت ما نمي‌‌توانيم به غير از اين نور استفاده بكنيم  

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدتقی  خراسانی نژاد
نام پدر :محمد جعفر 
تاریخ تولد :۱۳۴۷/۱۱/۱۰
محل تولد :روستای ابراهیم‌آباد دامغان 
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :معاون گردان پیاده
سن :۱۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۳/۱۲/۱۰
محل شهادت :مهران 
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلوی راست

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد تقی خراسانی نژاد. صورت روستای ابراهیم‌آباد دامغان در دهمین روز بهمن‌ماه، زیر نور کم‌جان خورشید و سرمای شدید سرخ شده بود. نوزاد چشمانش را باز کرد. نامش را محمدتقی گذاشتند. می‌گویند شناسنامه‌اش را دو سال بعد یعنی سال هزاروسیصدوچهل‌هفت گرفته‌اند. پدر کشاورز بود و رنج‌کشیده و مادر صبور و مهربان. در سایۀ ایمان پدر و مادر محمدتقی کودکی‌اش را در روستا گذراند. تحصیلات ابتدایی را با موفقیت در ابراهیم‌آباد به پایان رساند. در کنار پدر به کار کشاورزی و دامداری مشغول بود. دورۀ راهنمایی را تا سال دوم ادامه داد. سال شصت به عضویت بسیج درآمد. سیزده سال بیشتر نداشت اما محمدتقی بارها در روزهای سخت زندگی آموخته بود و مفسر خوبی برای قدم‌های خود بود و افق‌های روشن پیروزی و  وصل را در ذهن و دلش می‌خواند و آگاه بود.

به جبهه رفت. سال شصت‌ودو به عضویت رسمی سپاه درآمد. دو ماه در سطوح عالی در پادگان حمزه سیدالشهدا دوره مربی‌گری آموزش نظامی را گذراند. شش‌ ماه به‌عنوان بسیجی و هشت ماه از طرف سپاه در میدان‌های رزم حضور یافت. هنرهای رزمی‌اش را در عرصه‌های مختلف نشان می‌داد. عشق به مبارزه و شهادت در او چنان بود که برایش فرق نمی‌کرد در مسئولیت‌های مختلف حضوری پررنگ داشت از جمله نگهبان، پاس‌بخش، مربی آموزش نظامی، تک‌تیرانداز، معاون گردان.

بهار سال شصت‌وسه نسیم وصل در زندگی محمدتقی وزیدن گرفت و ازدواج کرد. پس از ازدواج دوباره راهی میدان نبرد شد چرا که گردان او را به مهران فرستاده بودند و محمدتقی معاون گردان بود. گویی ندای حق را شنیده بود و شهادت تمام آرزویش بود.

خاک مهران اکسیری که تمام وجودش را لبریز از عشق به شهادت و شوق دیدار کرده بود و در مبارک لحظه‌ای نظر بر حضرت دوست کردن غایت آمالش. می‌گویند ترکش‌های خمپاره این‌بار پهلوی راست محمدتقی را نشانه رفتند. دهم اسفند شصت‌وسه، خاک سرخ مهران مبارک لحظاتش را رقم زدند تا او نظر به وجه‌الله نماید. پیکر پاک این بزرگ مرد عرصه مبارزه و جهاد در شهیدستان شهر دامغان جاودانه شده است.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم رب الشهدا و الصديقين

سلام عليكم و بما صبرتمفليقاتل في سبيل ا... الذين يشرون الحيوه الدنيا بالاخره ومن يقاتل و في سبيل ا... فيقتل او يغلب فسوق نوتيه اجراً عظيما. پس بايد نبرد كنيد در راه خدا آنان كه مي‌‌فروشند زندگاني دنيا را به آخرت و كسي كه پيكار كند در راه خدا كشته شود يا پيروز گردد به زودي دهيمش پاداشي گران.

با درود و سلام بر منجي عالم بشريت و نور ولايت صاحب الزمان مهدي موعود(عج) و با درود و سلام بيكران بر نائب بر حقش خميني كبير و ياران وفادارش و بر شهيدان اين خون‌‌جامگان و پاره پيكران جبهه توحيد و با درود سلام بر رزمندگان اسلام اين از جان گذشتگان در راه خدا و با سلام بر تمامي شما خانواده‌‌هاي شهيدپرور و قهرمان‌‌پرور ايران و شما همشهريان عزيز كه من مي‌‌دانم لحظه اي شهدا را فراموش نخواهيد كرد و من اين را مي‌‌دانم كه تنها نشانگر راه زندگي در دنيا خون شهدا و وصيت‌‌هاي شهدا است و اين حقير نمي‌‌تواند وصيتي داشته باشم برشما مردم شهيدپرور چون كه من شايد به اسم شهيد باشم ولي در بطنم چيزي نباشد و شايد مرگ من در آن زمان و زمين فرا رسيده بوده كه اين توفيق بسيار بزرگي است كه خداوند نصيبم كرده

ولي اي مردم شهيدپرور اين را بدانيد كه چراغ راه ما در زندگي سرخي خون شهدا مي‌‌باشد و پيدا كردن لوازم زندگي زير اين نور، وصيت‌‌هاي شهدا مي ‌‌باشد اگر اين نور و اين درس زندگي نباشد بدانيد كه عاقبت ما نمي‌‌توانيم به غير از اين نور استفاده بكنيم و چند وصيتي كه همه شهدا اين وصيت‌‌ها را به شما كرده‌‌اند و شما هم بايد حتماً عمل بكنيد اول به پيام دشمن شكن امام لبيك بگوئيد كه مي‌‌گويد واجب (كفايي) است كه همه به جبهه بروند و بعد بر طرز تفكر و راه اين شهدا فكر بكنيد و حتماً به دنبال راه و هدف آن‌‌ها برويد و بعد هم اطاعت از فرماندهي بكنيد كه اطاعت از فرماندهي اطاعت از امر خدا و صاحب الزمان(عج) تعالي مي‌‌باشد و من از آن‌‌هایي كه تا به حال امام خميني را نشناخته‌‌اند مي‌‌خواهم كه امام را بشناسند و اگر نمي‌‌خواهند امام خميني را بشناسند و يا با او مخالفت مي‌‌كنند نمي‌‌خواهم كه در تشييع جنازه من شركت كنند حتي پدر و يا برادرم و يا اقوام ديگرم.

و اما چند وصيتي با پدر و مادرم هرگز نگوئيد كه فرزند ما آرزويي داشت بدانيد كه من هيچ آرزويي نداشتم در دنيا الا زيارت كربلا و هرگز نگوئيد كه فرزندمان رارا از دست داديم اين را بدانيد كه من به صورت امانتي در نزد شما بودم خوشحال باشيد كه امانت خود را خوب تحويل صاحبش داديد و مبادا قطره اشكي براي من بريزيد هر موقعي كه خواستيد گريه هم بكنيد در كناري بنشينيد كه مبادا دشمنان اسلام و امام به شما نگاه بكنند و سوء استفاده بكنند و براي من هم گريه نكنيد براي خدا و بياد شهداي كربلا گريه بكنيد و من اين را حقيرانه از شما مي‌‌خواهم بر قبر من كلمه ناكام ننويسيد كه شهادت بزرگ‌‌ترين كام است كه به آن رسيدم و من از برادران خودم مي‌‌خواهم كه مبادا سنگر خالي مرا پر نكنند و اسلحه ام بر زمين بماند.

و اين حقير از كليه كساني كه من را مي‌‌شناسند مي‌‌خواهم كه مرا ببخشند كه مبادا حقي از آن‌‌ها بر گردنم بماند و نتوانم جواب بدهم و اگر توفيق زيارت امام خميني نصيبتان شد سلام مرا هم به او برسانيد و حتي يك لحظه از دعا كردن به جان امام و رزمندگان اسلام غافل نشويد. خدايا تو را به خون سرخ شهدا و دست و پاهاي قطع شده جوان‌‌هاي معصوم قسمت مي‌‌دهيم كه راه بسته شده كربلا را باز كن .

حقير محمد تقي خراساني نژاد

التماس دعا براي امام ـ 62/06/02

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.