جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید عزیزاله رضایی

فرازی از وصیت نامه:
شهید عزیزاله رضایی

برای رسیدن به اسلام راستین باید صبر و استقامت داشت. باید شهید داد تا اسلام پاینده و درخشان بماند و از خدا می‌‌خواهم تا این قطرۀ خون ناقابل مرا و جان ناچیزم را برای گسترش اسلام در حضور بپذیرد و اگر جان ما آن ارزش را دارد که برای اسلام فدا شود و اسلام پیش برود. صدها بار به ما جان بده تا مبارزه کنیم و شهید بشویم و این را بگویم که من راه خود را انتخاب کردم و از شما می‌‌خواهم که برای من هیچ نگرانی نداشته ‌‌ باشید چون هدفم اسلام است.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :عزیزاله رضایی
نام پدر :محمدحسن
تاریخ تولد :۱۳۴۳/۰۸/۱۸
محل تولد :تهران
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۰۱/۲۳
محل شهادت :شرهانی
نام عملیات :والفجر ۱
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :تهران
شهر :تهران
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت زهرای تهران

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید عزیزاله رضایی، فرزند محمد حسن،در تاریخ ۱۳۴۳/۰۸/۱۸ در تهران با دیدگان معصوم به دنیا یی روشن وپر امید پا نهاد. خانواده او بسیار مذهبی بودند و او نیز از همان ابتدا در محیطی معنوی با فرامین و آموزه های دین مبین اسلام آشنایی پیدا کرد. وضعیت اقتصادی در آن روزگار بر وفق مراد نبود و آنها به لحاظ اقتصادی در شرایط بسیار سخت و مشکلی به سر می بردند. شهید در همان اوضاع و احوال سخت به مدرسه می رود و اتفاقاًدر امر تحصیل بسیار موفق هم بوده است.

او نوجوانی مؤمن و انقلابی بود و علاوه بر تحصیل در جلسات مذهبی و دینی هم شرکت می کرد .همچنین در زمان اوج گیری مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی،او نیز با وجود سن کم، فعالیت های خوبی از خود نشان داده بود و همین فعالیتها و مبارزات مردمی به برچیده شدن بساط استعمار و استبداد و بیرون راندن حکومت طاغوت از این سرزمین پاک و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) انجامید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، شهید وارد دبیرستان شد. او در دروس دبیرستان هم موفق بود،اما هنوز این دوره به پایان نرسیده بود که دشمنان ایران برای سست کردن ریشه های انقلاب و نظام توطئه ای دیگر تدارک دیدند و جنگ تحمیلی را توسط ارتش مزدور عراق و به سرکردگی دیکتاتور خونخوار یعنی صدام حسین به راه انداختد.

در آن ایام بسیاری از جوانان ،پا به پای بزرگترها برای دفاع از ناموس و میهن به جبهه های نبرد حق علیه کفر شتافتند. شهید نیز برای این منظور به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منطقه ی ۴ تهران درآمد و به جبهه اعزام شد. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۰۱/۲۳ در منطقه ی شرهانی و در عملیات پیروزمندانه ی والفجر۱،بر اثر برخورد ترکش ،به مقام والای شهادت مفتخر گردید. پیکر پاک شهید،در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد و در جوار دیگر شهدای اسلام آرمید.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

به نام خدایی که با راهنمایی خود انسان را به راه راست هدایت می‌‌کند.

سلام بر پدر و مادر عزیز و مهربانم.

اگر من شهید شدم، برای من گریه نکنید. خداوند مهربان را شکر کنید. یقین خواست خدا این بود که من در سنگر اسلام به شما خدمت کنم. برای رسیدن به اسلام راستین باید صبر و استقامت داشت. باید شهید داد تا اسلام پاینده و درخشان بماند و از خدا می‌‌خواهم تا این قطرۀ خون ناقابل مرا و جان ناچیزم را برای گسترش اسلام در حضور بپذیرد و اگر جان ما آن ارزش را دارد که برای اسلام فدا شود و اسلام پیش برود. صدها بار به ما جان بده تا مبارزه کنیم و شهید بشویم و این را بگویم که من راه خود را انتخاب کردم و از شما می‌‌خواهم که برای من هیچ نگرانی نداشته ‌‌ باشید چون هدفم اسلام است.

می‌‌خواهم با خون خود درخت اسلام را آبیاری کنم و راه حسین(ع) را بپیمایم چون ماندن در این دنیا بی‌‌فایده است. و شما ای مادر و پدرم که سال‌‌ها برای من زحمت کشیدید و رنج‌‌ها بردید و برای این روز مرا آماده کردید تا بتوانم در اسلام کاری از پیش ببرم. به برادرانم و خواهرانم و دوستانم و همۀ کسانم بگویید که تولی و تبری را فراموش نکنند و آن را درست به کار ببرند که ما آنچه می‌‌کشیم از عدم همین مسائل است.

و به ایشان بگویید که پیرو خط امام باشند و عنایت، اطاعت و استفاده را در قبال رهبری از ایشان ببرند که بدانید همان راه انبیا می‌‌باشد و شما باید در برابر دشمنان اسلام چه داخلی از جمله منافقین و چه خارجی طبق آیۀ «اشداء علی الکفار» برخورد قاطع داشته‌‌باشید. و شما را باکی از شکست نباشد چون لشکر اسلام هیچ‌‌وقت شکست نمی‌‌خورد. اگر بماند پیروز است و اگر شهید شود باز هم پیروز است.در هر دو جهت.

و ملتی که شهادت برای او سعادت است شکستی نیست. (امام‌‌خمینی) با سلام و درود بر امت حزب‌‌الله و همیشه در سنگر و در صحنه ایران. برادران و خواهران حزب‌‌اللهی من، چون شهیدی از امت حزب‌‌الله هستم از شما می‌‌خواهم که ادامه دهندۀ راه تمام شهیدانمان باشید مخصوصاً بهشتی، شهید مظلوم و شهید رجایی و برادر باهنر. دیگر عرضی ندارم و شما را به خدای بزرگ و تعالی می‌‌سپارم.

خدانگهدار والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته....

شنبه 1362/10/20 ... ساعت 11:25 صبح

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه‌‌دار.

شهید عزیزاله رضایی

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.