جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید عباسقلی علی آبادی

فرازی از وصیت نامه:
شهید عباسقلی  علی آبادی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :عباسقلی  علی آبادی
نام پدر :عباسعلی
تاریخ تولد :۱۳۲۵/۱۱/۰۶
محل تولد :دامغان
شغل :کارمند راه آهن - لکمتیوران
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :مردمی
سن :۳۵ سال 
خانواده چند شهید :چهار شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۳/۲۳
محل شهادت :تهران 
نام عملیات : 
موضوع شهادت :شهدای ترور 
نحوه شهادت :ترور توسط منافقین در تهران

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :شاهرود
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای شاهرود

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید عباسقلی علی آبادی. محل تولدش دامغان بود اما قطار سرنوشت وعده‌‌گاه آخرش را در تهران رقم زده بود. نامش را پدر عباسقلی گذاشت و بهانۀ این ‌‌هم‌‌نامی عشق و ارادتش به آقای تشنه‌‌لبان بود. بهمنماه سال بیست‌‌وپنج شمسی، ششمین روزش را به دستان سرخ غروبش سپرده بود و طلوع ششمین روز، عباسعلی در یک روز سرد، نوزاد پسرش را در آغوش گرمش می‌‌فشرد.

عباسقلی تحصیلات ابتدایی را که به پایان رساند، سوار بر قطار سرنوشت راهی شاهرود شد تا حلاوت رنج کسب روزی حلال را که بارها پدر از آن برایش گفته بود خود به تجربه بنشیند و نشست. تا رسیدن به دورۀ سربازی کار می‌‌کرد. پس از پایان دوران خدمت سربازی به استخدام راه‌‌آهن درآمد. حالا او رانندگی قطار را بر عهده داشت. مرد شایسته‌‌ای که معنای رنج را با تمام وسعتش در طول این سال‌‌ها درک کرده بود.

ذکر و یاد خدا در نمازهای اول وقتش جلوه می‌‌کرد. این مرد خدا ازدواج کرد و پیامد این ازدواج فرخنده، سه فرزند شد. در گیرودار روزهای پرمشقت زندگی، روزهای مبارزاتی عباسقلی  رقم خورد. در صف مبارزان انقلاب هم قرار گرفت. طعم شیرین حقیقت‌‌طلبی بر مشام جانش نشسته بود و او را در کنار انقلابیون قرار داده و همراهشان ساخته بود.

بعد از پیروزی انقلاب نیز بارها دلش هوای جنگ و حضور در میدان مبارزه را می‌‌طلبید اما بار سنگین مسئولیت شغلی‌‌اش مانع از حضورش می‌‌شد اما آرزوی شهادت همیشه در دلش موج می‌‌زد. آخرین فرزند عباسقلی، نجمه بیمار شده بود و راهی نداشت برای مداوا جز این‌‌که به تهران بیاید و به منزل برادرخانمش آقای صفدری.

آن روز بیست‌‌وسوم خردادماه شصت‌‌ویک در تهران، منافقین به خانۀ آقای صفدری هجوم بردند و اهل خانه را گلوله‌‌باران کردند. نجمه کوچک همراه پدر، در خانه‌‌ای که معبری شده بود به سمت بهشت در آغوش فرشتگان جای گرفتند. پیکر پاک شهید عباسقلی در آغوش شهیدان شاهرود ماندگار و جاودانه شد.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.