جستجو در دایره المعارف شهدا

شهیده نجمه علی آبادی

فرازی از وصیت نامه:
شهید نجمه علی آبادی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :نجمه علی آبادی
نام پدر :عباسقلی
تاریخ تولد :۱۳۵۹/۱۲/۰۱
محل تولد :دامغان 
شغل : 
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مردمی 
سن :۱ سال
خانواده چند شهید :چهار شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۳/۲۳
محل شهادت :تهران 
نام عملیات : 
موضوع شهادت :شهدای ترور 
نحوه شهادت :ترور توسط منافقین در تهران

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :تهران
شهر :تهران
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت زهرای تهران

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

مگریز ای جان ز بلای جانان

که تو خام مانی چو بلا نباشد

شهیده نجمه علی آبادی. تن‌‌پوش سفیدش را بستر نرم زمین کرده بود و شب بلندش را میزبان قدم ستارگان، گویی هم‌‌آغوشی سرما و تاریکی رازهایی برای خانۀ عباسقلی به‌‌همراه داشت از جنس روییدن، عشق، رهایی و جاودانگی، طوری که در واپسین ثانیه‌‌های شب، نوزاردی از جنس سحر پا به خانه‌‌شان گذاشت. اولین طلوع خورشید زمستان پنجاه‌‌ونه چشمان نجمه نیز گشوده شد.

فصل سرد زمستان رنگی سرخ در دلش جاری شد و این سرخی در گونه‌‌های بتول‌‌خانم هویدا بود، با نگاه‌‌های عباسقلی. نجمه آخرین فرزند خانواده و سومین فرزند بود. کودکی که آمدنش معجزه‌‌ای بود برای شمارش ثانیه‌‌ها و لحظه‌‌ها قیمت‌‌یافته بود. روزشمار عمر نجمه با لحظه‌‌های عمر عباسقلی و مادر یکی شده بود و ضربان قلبشان هم و این تقدیر بود که خداوند برایشان رقم زده بود، بدون این‌‌که خود بدانند.

نجمه دچار بیماری تشنج شده بود و برای مداوا باید او را به تهران می‌‌بردند. عباسقلی و همسرش او را به تهران به دایی‌‌اش بردند. در گیر و دار مبارزات انقلابی و ترورهای منافقین در تهران و ایجاد ناامنی‌‌ها در پایتخت یکی از اهدافشان بود. منافقین کوردل به خانۀ آقای صفدری رفته و خانه‌‌اش را مورد هدف قرار دادند.

آن شب فضای خانۀ آقا اسماعیل، هوای دیگری داشت. نجمه در آغوش مادر و گاهی در آغوش پدر و گاهی هم در آغوش دایی و اعضای دیگر خانواده دست به دست می‌‌شود. گویی نشانه‌‌ای بود که باید همه می‌‌دیدنش، می‌‌بوسیدنش. در آخرین لحظات اگر خوب دقیق می‌‌شدند، مشام جانش بوی بهشت را حس می‌‌کرد و فضای خانه عطرآگین شده بود و گوش تا گوش خانه از عرشیان لبریز و بال ملائک در هجوم گام‌‌های بریده بریدۀ نجمه که به سختی روی زمین محکم می‌‌شد دیده می‌‌شد و در یک لحظۀ تاریک از ثانیه‌‌های درد و اندوه منافقین حمله‌‌ور شدند و آن‌‌ها را زیر تیر خشم و کینه خود قرار دادند و نجمه و خانواده پاکش آماج تیر و گلوله قرار گرفتند. پیکر پاک نجمه در کنار مادر، در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.