جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علی اصغر غربا

فرازی از وصیت نامه:
شهید علی اصغر غربا

وصیت ناقابل من به شما مردم عزیز اینست که دست از پشتیبانی ولایت فقیه و امام برندارند و استقامت را حفظ کرده و وحدت داشته باشید و بکوشید با در صحنه بودنتان راه شهدا را ادامه دهید و همیشه بر طبق دستور امام‌‌علی(ع) که «کونا الظالم خصما و للمظلوم عونا» پشتیبان مظلومین و از دشمنان و کفار و ظالمین و منافقین باشید به مسایل شرعی و معنوی زیاد بپردازید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علی اصغر غربا
نام پدر :عباسعلی
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۱/۰۶
محل تولد :روستای طزره دامغان 
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۰۴
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۴
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :طزره
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای طزره

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علی اصغر غربا فرزند عباسعلی در سال ۱۳۴۴ در روستای طزره از توابع شهرستان دامغان متولد شد. پدرش یک مغازه داشت و در آن به شغل قصابی مشغول بود و از این راه امرار معاش می کرد. شهید دوران کودکی خود را در روستا تجربه کرد و پا به عرصه ی تحصیل گذاشت. اما بعد از دوره ی ابتدایی احساس کرد علاقه ی چندانی به درس و مدرسه ندارد و دوست دارد هرچه سریعتر وارد بازار کار شود.

بنابراین بعد از این مقطع ترک تحصیل کرد و برای این که شغلی را برای اینده اش فرا گرفته باشد، نزد پدرش مشغول به کار شد. او مدتی به این حرفه و مواقعی هم به کارگری می پرداخت تا علاوه بر این که اوقات فراغت خود را سپری می کند به اقتصاد خانواده هم کمک کرده باشد.

شهید در شرایطی به سن خدمت سربازی رسید که کشور عزیزمان در پی جنگ تحمیلی که مزدوران بعثی عراق ترتیب داده بودند، روزهای سختی را پشت سر می گذاشت. بنا براین بدون معطلی برای رفتن به خدمت مقدس سربازی اقدام نمود اما پایان این دوره ،پایان جان فشانی این فرزند سرافراز ایران نبود. وی پس از آن هم برادران همسنگر خود را تنها نگذاشت. او این بار از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان، عازم جبهه های جهاد در راه خدا شد. سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۰۴ در منطقه عملیاتی کربلای ۴ (شلمچه) در اثر اصابت ترکش به درجه ی رفیع شهادت نایل گشت. پیکر پاک شهید پس از تشییع در گلزار شهدای طزره آرمید.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجانب علی‌‌اصغر با کمال آزاد شهادت می‌دهم به یگانگی خدا و فرستاده او پیامبر اکرم(ص) و به امامت دوازده امام معصوم(ع) که همگی برای پیاده‌‌کردن اسلام به پیامبر و امامت رسیده‌اند و همچنین با کمال آزاد راه خودم را انتخاب کرده‌ام که راه همه انبیا و امامان است و از خداوند می‌خواهم که در این راه مرا تایید نماید و اگر لیاقت شهادت را دارم مرا به این فوز عظیم برساند و در اینجا لازم است که بعد از درود به امام زمان (عج) و امام امت و امت امام و بر شهدای اسلام وصیت ناقابل من به شما مردم عزیز اینست که دست از پشتیبانی ولایت فقیه و امام برندارند و استقامت را حفظ کرده و وحدت داشته باشید و بکوشید با در صحنه بودنتان راه شهدا را ادامه دهید و همیشه بر طبق دستور امام‌‌علی(ع) که «کونا الظالم خصما و للمظلوم عونا» پشتیبان مظلومین و از دشمنان و کفار و ظالمین و منافقین باشید به مسایل شرعی و معنوی زیاد بپردازید.

اما سخنی دارم برای تمام دوستان و آشنایان که مرا ببخشید و در حق ما دعا کنید و اما پدر عزیز و مادر مهربانم مرا حلال کنید بدی‌های مرا فراموش کنید استقامت کنید و این را خوب بدانید که من آزادانه راه خود را انتخاب کرده‌ام که این وظیفه هر مسلمان است و شما هم آزاد باشید مقاوم باشید همچون بقیه خانواده شهدا صبر پیشه کنید که خدا با صابرین است.

اما خواهرانم در زندگی محجب به حجاب اسلامی باشید گریه نکنید چون زینب(س) در برابر ناملایمات صبر کنید.

برادرانم دست از اسلام برندارید سلاح رزمندگان شهید را بر دوش کشید با عمل خود نشان دهید که خسته نشده‌‌اید و می‌جنگید تا رفع فتنه.

والسلام علیکم و برکاته- علی اصغر غربا

دیگر عرضی ندارم به جز موفقیت و طلب استقامت برای شما 1365/09/30

ما اگر شهید بشویم قید و بند دنیا را از روح برداشتیم و به ملکوت اعلی و به جوار حقتعالی

رسیدیم. «امام‌‌خمینی»

دیدگاه ها بسته شده اند.