جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علی اصغر غریب نژاد

فرازی از وصیت نامه:
شهید علی اصغر غریب نژاد

برادران و خواهران به خانواده‌‌های معظم شهدا بی‌‌احترامی نکنید و به بچه‌‌های شهدا یتیم‌‌نوازی کنید، نگذارید خون هزاران شهید پرپر شده‌‌مان از بین برود. به خدا سوگند یاد می‌‌کنم مسئولیت بزرگی بر دوش تک تک ماست کاری نکنید که روزی بشود شهدا جلوی شما را بگیرند و جوابگو نباشید آن موقع خیلی برایتان مشکل است چون خداوند همۀ ما را مورد امتحان قرار خواهد داد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علی اصغر غریب نژاد
نام پدر :قربانعلی
تاریخ تولد :۱۳۴۲/۰۲/۰۳
محل تولد :روستای زردوان دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۳/۱۷
محل شهادت :مهران
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :زردوان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علی اصغر غریب نژاد فرزند قربانعلی در سال ۱۳۴۲ در روستای زردوان از توابع شهرستان دامغان چشم به جهان گشود. کودکی شهید در محیط با صفای روستا سپری شد و او در همانجا به مدرسه رفت. تحصیلات ابتدایی را با موفقیت به اتمام رسانید. اما او و خانواده اش در آن ایام با مشکلات عدیده ی اقتصادی مواجه بودند بنابراین موقعیت برای تحصیل فرزندان فراهم نبود و شهید بعد از مقطع دوم راهنمایی به درس و مدرسه پایان بخشید.

وی از آن پس برای این که کمکی به حل اوضاع نامساعد خانواده کرده باشد،به شغل کارگری روی آورد. روزها به کار و زحمت فراوان و با سختی می گذشت تا این که شهید به سن خدمت سربازی رسید. این امر مصادف شده بود با آغاز جنگ تحمیلی و حملات گسترده ی نظامی که مزدوران بعثی عراق در مناطق مختلف ایران به راه انداخته بودند.

در چنین شرایطی شهید هم بدون درنگ و برای این که کمکی به آزادی میهن نموده باشد،برای رفتن به خدمت مقدس سربازی اقدام نمود. همه ی مدت خدمت سربازی در جبهه های نبرد حق علیه باطل سپری شد و او طی این مدت از همه ی توان خود برای سربلندی ایران اسلامی بهره برد. بعد از اتمام دوره ی خدمت سربازی شهید هم برادران خود را در سنگرهای نبرد تنها نگذاشت او از آن پس به عنوان بسیجی و به طور داوطلبانه تمام وقتش را در مناطق جنگی سپری نمود و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۰۳/۱۷ در منطقه ی عملیاتی مهران، به فیض شهادت مفتخر گردید. پیکر پاک شهید پس از تشییع در زادگاهش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

با درود فراوان به رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی و با درود فراوان به شهیدان انقلاب اسلامی ایران و با درود فراوان به مجروحین و معلولین جنگ تحمیلی که ثمرۀ انقلاب شده‌‌اند و با خون خود درخت اسلام را آبیاری نموده اند. با درود فراوان به سردار رشید اسلام حسین‌‌بن‌‌علی (علیه السلام) که ما مسلمانان جهان را آموخته است و درس شهادت و شهامت و راه صراط مستقیم و راه انبیا و پیغمبران ما از همین پند نیک سرمش بگیریم.

نام علی‌‌‌‌اصغر غریب‌‌نژاد اعزامی از دامغان روانۀ جبهه‌‌های حق علیه ظلمت شده‌‌ام در اینجا وصیت ذکر می‌‌نمایم: وصیت می‌‌کنم به مردم شهیدپرور و محترمان ملت ایران برادران و خواهران قدر این امام بزرگوار و خورشید درخشان تابندۀ آسمان نورچشم مستضعفان و خانواده‌‌های شهدا قدر امام را بدانید خداوند یک نعمت الهی بوده است که به ما داده است باید شکر کنیم و حرف های امام را گوش کنید راه راست بروید.

برادران و خواهران به خانواده‌‌های معظم شهدا بی‌‌احترامی نکنید و به بچه‌‌های شهدا یتیم‌‌نوازی کنید، نگذارید خون هزاران شهید پرپر شده‌‌مان از بین برود. به خدا سوگند یاد می‌‌کنم مسئولیت بزرگی بر دوش تک تک ماست کاری نکنید که روزی بشود شهدا جلوی شما را بگیرند و جوابگو نباشید آن موقع خیلی برایتان مشکل است چون خداوند همۀ ما را مورد امتحان قرار خواهد داد.

برادران نگویید که چرا در کشورمان انقلاب شده است به خدا یک گناه بزرگی کردید معصیت کردید. این جنگ یک جنگ خدایی است به خدا ایمان بیاورید. برادران بیایید به جبهه‌‌ها و جبهه برای انسان یک دانشگاه است خیال نکنید که بیخودی است نه، به خدا حقیقت است به جبهه‌‌ها کمک کنید چه از مال خود و ثروت خود و از نظر وجه نقد بدهید در راه خدا جهاد کنید ما از امام خمینی به خدا بالاتر نیستیم بلکه پایین‌‌تر هستیم و برای ما کشته شدن در راه خدا یک افتخار است.

پدرم و مادرم از فرزند عزیزتان راضی باشید پدر و مادر هر بدی از من سر زده است مرا عفو کنید و برای من دعا کنید و مرا حلالم کنید.خانوادۀ عزیزم هر بدی از من سر زده بود مرا ببخشید.

همسر عزیزم، دختر عزیزم حوا و پسرم محمد را خوب نگهداری کن و خوب تربیت کن که در آینده به درد مملکت بخورند.

همسرم به مادرم کوچک‌‌ترین بی‌‌احترامی نکنی و همیشه احترامش را نگهدار اگر بی‌‌احترامی کنی من از تو راضی نیستم.

ان‌‌شاءالله که خانواده‌‌ای برایم باشی مثل زینب‌‌وار و مادرم هم مثل زینب‌‌وار باشی و صبر را تحمل کن. دعا به جان امام امت.

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار. علی‌‌اصغر غریب‌‌نژاد

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.