جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید رضا فراتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید رضا فراتی

هوش باشيد كه بار ديگر حسين(ع) فرزندش آمده و ملت را از ظلمت به سوي نور مي‌‌برد و بر ماست كه اكنون حق خود را نسبت به اسلام و قرآن ادا نماييم و به ياري اين پير دلاور بشتابيم و حق را از باطل جدا نماييم اكنون وقت آن مي‌‌باشد كه سرزمين اسلام و قرآن را از لوث صداميان و جنايتكاراني چون آمريكا و اسرائيل پاك نماييم ما بايد به پا خيزيم و پرچم نصر من الله را در سراسر گيتي به اهتزاز درآوريم.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :رضا فراتی
نام پدر :محمد
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۱/۰۲
محل تولد :روستای فرات دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :جانشین دسته پیاده
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۱/۳۰
محل شهادت :جاده خندق
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلو

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :فرات
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای فرات

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید رضا فراتی، فرزند محمد،در تاریخ ۱۳۴۴/۰۱/۰۲ در روستای فرات از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. هنوز کودکی را به طور کامل تجربه نکرده بود که متاسفانه سایه ی پر مهر پدر را از دست داد. او در همان شرایط دشوار به مدرسه رفت و تحصیلات دوره ی ابتدایی را در روستای فرات به اتمام رسانید.

از آن به بعد ، دایی اش سرپرستی او را به عهده گرفت. شهید تحت سرپرستی ایشان تحصیلات خود را ادامه داد و مقاطع تحصیلی را یکی یکی و با موفقیت سپری می کرد تا سال سوم دبیرستان که بنا به شرایط موجود تصمیم گرفت به تحصیلات خود پایان بدهد.

شهید در سال ۱۳۶۴ یعنی در سن ۲۰ سالگی با یکی از آشنایان ازدواج کرد.این ایام مصادف شده بود با اوج حملاتی که مزدوران بعثی عراق در پی جنگ تحمیلی درمناطق مختلف کشورمان به راه انداخته بودند.

این نامردمان برای رسیدن به اهداف شوم خود،از هیچ جنایت هولناکی کوتاهی نمی کردند. بروز این شرایط و فشار زیادی که به هموطنانمان وارد می شد،موجب شد بسیاری از غیور مردان ایرانی به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل بشتابند.

شهید فراتی هم به همین منظور به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و از این طریق راهی جبهه ی جهاد در راه خدا و میهن گردید.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۰۱/۳۰ در منطقه ی عملیاتی جاده ی خندق،در اثر اصابت ترکش به درجه ی رفیع شهادت نایل گشت. پیکر پاک شهید پس از تشییع در قطعه ی شهدای روستای فرات به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

ملتي كه بخواهد شرافت خودش را حفظ بكند اسلام را كه مبدأ همه شرافت‌‌هاست بايد حفظ بكند اين

ملت بايد علاوه بر جهاد استقامت در جهاد داشته باشد. (امام خميني)

به نام خدايي كه از سوي او آمده و به سوي او باز خواهيم گشت . اينجانب رضا فراتي فرزند محمد داراي شماره شناسنامه 593 متولد 1344 وصيت‌‌نامه خود را چنين آغاز  مي‌‌نمايم. شكر خدا مخصوص خداونديست كه ما را به وجود آورده و به صورت امانتي در دست پدر و مادر و جامعه قرارمان داد ما را به دنيا آورد تا حق و باطل را بوسيله ما مشخص بنمايد.

سپاس خدايي كه براي پيدا كردن راه حق از باطل براي ما پيامبراني فرستاد و بعد از آن اماماني را فرستاد كه هر كدام اسوه بودند. سپاس خدايي را كه براي شناساندن ما نسبت به حق عاشورا را به وجودآورد و حسين(ع) را به جهانيان بشناساند.

عزيزان من حسين(ع)  هفتادودو يار را در روز عاشورا فدا نمود و ما به پاس جوانمردي‌‌هاي اين پيشواي جهان هر دهه محرم را سينه مي‌‌زنيم و نوحه‌‌سرايي مي‌‌كنيم و مي‌‌گوييم اي كاش ما بوديم جوان‌‌هايمان را پيشقدم مي‌‌كرديم و نمي‌‌گذاشتيم علي‌‌اكبر، عباس، عون و جعفر، حبيب و…  به ميدان بروند.

حال مادر بهوش باشيد كه بار ديگر حسين(ع) فرزندش آمده و ملت را از ظلمت به سوي نور مي‌‌برد و بر ماست كه اكنون حق خود را نسبت به اسلام و قرآن ادا نماييم و به ياري اين پير دلاور بشتابيم و حق را از باطل جدا نماييم اكنون وقت آن مي‌‌باشد كه سرزمين اسلام و قرآن را از لوث صداميان و جنايتكاراني چون آمريكا و اسرائيل پاك نماييم ما بايد به پا خيزيم و پرچم نصر من الله را در سراسر گيتي به اهتزاز درآوريم.

همشهريان، من به شما توصيه مي‌‌كنم كه از خط امام و روحانيت جدا نشويد كه جدا شدن از روحانيت و امام جدا شدن از اسلام است جدا شدن از قرآن است رها كردن راه خدا  مي باشد. حسين(ع) در ظهر عاشورا فرمود كه اگر اسلام با ريختن خون من بارور مي‌‌گردد پس اي شمشيرها مرا در بر گيريد و ما هم بايد اكنون اعلام نماييم كه اگر اسلام و قرآن با ريخته شدن خون ما به پا مي‌‌شود و مظلومان به حق خود مي‌‌رسند و ظالمان دست ستمشان قطع مي‌‌شود پس مي‌‌رويم و در ميدان جنگ تا آخرين قطره خونمان مي‌‌جنگيم.

من كه پدر و يا برادري ندارم كه به او بگويم اسلحه مرا نگذاريد كه بر زمين بماند به شما عزيزاني و جوانان روستاي فرات و خواهرزاده‌‌هايم مي‌‌گويم كه رو به ميدان جنگ بياوريد و تا سرنگوني كفر بستيزيد.

عزيزان من اسلام احتياج به خون دارد پس حمله‌‌ور شويد به سوي خط‌‌هاي مقدم. و اما مادرم مي‌‌خواهم خدمت شما عرض بنمايم كه زينب(س) روز عاشورا شش برادر دو پسر و برادرزاده و… را از دست داد سر حسين(ع) را بر روي نيزه ديد در مجلس يزيد لعنت‌‌الله چوب بر لب و دندان حسين(ع) خوردن را ديد اما باز با همه حال در ميان آن كوفيان و در مجلس كفر به پا خواست و خطبه قرائي را قرائت نمود كه مكمل خون حسين(ع) بود.

پس مادرم صبر را پيشه خود ساز و در هر سنگري كه مي‌‌تواني براي اسلام و قرآن كوشش  بنما. مادرم جبران زحمات و مشكلاتي كه براي تربيت من نمودي را نمي‌‌توانم بنمايم اميدوارم كه اجر آن را از فاطمه زهرا(س) بگيري.

و اما اي خواهرانم حجاب را رعايت كنيد نماز اول وقت را فراموش نكنيد بچه‌‌هايتان را قرآن خواندن بياموزيد در تربيت فرزندانتان كوتاهي نكنيد آن‌‌ها را به خط امام و اسلام آشنا سازيد از اين‌‌كه در اين مدت نتوانستم براي شما برادري خوب باشم و نتوانستم حق برادري را به شما ادا نمايم از شما عذر مي‌‌خواهم و از شما طلب عفو و بخشش مي‌‌نمايم.

و اما اي همسرم در اين مدت نتوانستم براي شما همسري خوب باشم از شما هم عذر مي‌‌خواهم و اميدوارم كه شما هم مرا ببخش. و اي عمو و دایي‌‌ام نمي‌‌دانم با چه زباني از شما تشكر نمايم كه مرا به اين سن رسانديد از زحمات شما كمال تشكر مي‌‌نمايم اميدوارم شما هم مرا ببخشيد و عفو نماييد.

اي همسايگان و فاميلها و همه كساني كه مرا مي‌‌شناختند اگر خداي ناكرده در مورد شما كوتاهي كرده‌‌ام از شما هم عذر مي‌‌خواهم و خوشحال  مي‌‌شوم اگر شما هم مرا ببخشيد. و در پايان به ملت ايران مي‌‌گويم عاجزانه از شما مي‌‌خواهم كه وحدت كلمه را حفظ كرده و در خط امام و اسلام باشيد.

نوارها و چند جلد كتاب مرا در كتابخانه حسينيه بني فاطمه(س) فرات هديه نماييد و در دسترس عزيزان قرار دهيد و نكته‌‌اي هم كه يادم آمد اينست كه برادران و خواهرانم كه در فرات سكونت داريد نسبت به  كتاب‌‌هايي كه در كتاب‌‌خانه مي‌‌باشد بيشتر توجه داشته باشيد و از آن‌‌ها استفاده كنيد. عزيزان ساكن فرات وحدت را حفظ كنيد اگر مادرم رضايت داد مرا در شهر دامغان در غير اين‌‌صورت مرا در فرات دفن نماييد.

و در پايان از همه عزيزان دعاي خير طلب مي‌‌نمايم.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.