جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید علی تقوی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سیدعلی  تقوی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سیدعلی  تقوی
نام پدر :سیدخلیل
تاریخ تولد :۱۳۴۵/۰۱/۰۱
محل تولد :روستای قاسم آباد دامغان 
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن : 
خانواده چند شهید :چهار شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۰/۰۷/۰۵
محل شهادت :آبادان 
نام عملیات :ثامن الائمه
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت : 

شناسنامه تدفین

کشور :ایران 
استان :تهران
شهر :تهران
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت زهرای تهران

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید علی تقوی. صدای اذان که بلند شد کودک آقا سید خلیل‌‌الله نیز هم‌‌نوا با اذان به ذکر خداوند لب گشود و چشمانش را باز کرد و قدم به دنیا گذاشت. به یمن ورودش آقا خلیل‌‌الله نامش را سید علی گذاشت تا همیشه پایبند مولایش علی بماند و ثناگوی او. سید علی از همان کودکی در کنار پدر و دیگر برادرانش از جام وجودی ایمان پدر می‌‌نوشید و معرفت می‌‌اندوخت و با آل‌‌طاها انس می‌‌گرفت و روستای قاسم‌‌آباد گواه این کودکی سرشار از ایمان اوست. او تحصیلات خود را تا سوم دبیرستان با موفقیت گذراند. دوازده سال داشت که دوران مبارزات خود را همراه با جوانان شهر و روستا آغاز کرده بود و در این مبارزات، چندین مرحله زخمی شد. 

پس از پیروزی انقلاب و شروع جنگ در مهر ماه سال شصت، در دارخوین، عملیات حصر آبادان به آرزوی دیرینه‌‌اش که همان شهادت بود رسید اما عملیات ثامن‌‌الائمه با موفقیت به پایان رسیده بود و هنگام بازگشت به تهران او و دیگر دوستانش سرنشین هواپیمای C-130 بودند. پنج تن از فرماندهان رده‌‌ بالای ارتش و سپاه نیز برای تقدیم گزارش به امام‌‌‌‌خمینی هم‌‌سفر همین هواپیمای حامل پیکر پاک شهدا بودند.

هواپیما در ساعت نوزده‌‌ و پنجاه‌‌ و نه دقیقه روز هفتم مهرماه در جنوب شرقی کهریزک دچار سانحه شد و به علتی نامعلوم هر چهار موتورش هم‌‌زمان خاموش شد. خلبان تمام تلاش خود را کرد تا هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند، چرخ‌‌های هواپیما با دستگیره دستی باز می‌‌شود و هواپیما در زمین ناهموار فرود می‌‌آید اما پس از طی مسافتی در نقطه‌‌ای متوقف می‌‌شود و بال چپش به زمین اصابت می‌‌کند.متأسفانه هواپیما آتش می‌‌گیرد و چهل‌‌ونه نفر سرنشین آن ازجمله پنج تن از سرداران رشید اسلام در آسمان دست به دست ملائک نهادند و پیکرهای پاکشان در انبوه دود خاکستر به گمنامی و هم‌‌نامی شهره شد.

سرلشکر شهید فلاحی (رئیس ستاد مشترک) سرلشکر شهید موسی نامجو (وزیر دفاع) سرلشکر شهید یوسف کلاهدوز (قائم‌‌ مقام سپاه پاسداران) سرلشکر شهید فکوری (جانشین ستاد مشترک ارتش) سرلشکر شهید جهان‌‌آرا (فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان).

این شهیدان آمیخته‌‌نام با هم و در یک مکان و در بهشت زهرای تهران در قطعه ۲۴ ردیف ۹۸، قبر ۳۱ در جوار شهیدان بهشتی، رجایی و باهنر به خاک سپرده شده‌‌اند. سیدعلی و دیگر شهدیان امراه این شهیدان پر گشودند. دو روز بعد از این حادثه در شهرستان قم محل زندگی سید علی مراسم تشییع باشکوهی برگزار شد.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.